همت روحانی جهادگر در افزایش درآمد روستای «اسپومحله» گلستان

همت روحانی جهادگر در افزایش درآمد روستای «اسپومحله» گلستان
مجتبی عظیمی
0
۲۳ دی ۱۴۰۰

روحانی جهادی با آموزش و ترویج کشت سیاه دانه سطح درآمد کشاورزان روستای اسپومحله در گلستان را افزایش داده است.

به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، «حجت‌الاسلام محمد هادوی خراسانی» روحانی جهادگر از اهالی استان خراسان است که ترک دیار خویش کرده و به روستای «اسپومحله» از توابع شهرستان کردکوی در استان گلستان آمده تا به مردم خدمت کند.عرصه‌ای که روحانی جهادگر برای خدمت به مردم انتخاب کرده کمی متفاوت‌تر از کارهای قبلی جهادگران است. هادوی خراسانی با حمایت‌ها و آموزش‌های خود در زمینه کشت گیاهان دارویی، اصلاح نژاد دام‌ها و پرورش ماهی به مردم روستا آموزش می‌دهد تا با همین امکاناتی که دارند بتوانند درآمد بیشتری کسب کنند.

با ما در گفت‌وگو با این جهادگر همراه باشید.

فعالیت‌های اقتصادی خود را از چه زمانی و با چه هدفی در روستای اسپومحله آغاز کردید؟

اگر مردم دغدغه مالی نداشته باشند، درک بهتری از زندگی و حتی خدا پیدا می‌کنند. سه سال پیش همراه با خانواده‌ام به روستای اسپومحله آمدم و مهم‌ترین هدفم این بود که به رشد اقتصادی و معیشتی مردم روستا کمک کنم زیرا معتقد هستم اگر سطح درآمد مردم بالاتر برود و دغدغه مالی نداشته باشند علاوه بر رفاه و آرامشی که پیدا می‌کنند دید آنها نسبت به دنیا تغییر کرده و درک بهتری از حقایق دنیا و خدا خواهند داشت. در روستای اسپومحله در کنار کارهای فرهنگی مثل نماز جماعت، آموزش قرآن و حلقه صالحین، کلاس‌هایی برای کمک به بهبود وضعیت اقتصادی مردم هم برگزار کردم. ترویج کاشت سیاه‌دانه اولین کار اقتصادی مهمی بود که پایه‌ریزی کردم و بعدازآن به سراغ پرورش دام‌های اصلاح نژاد شده و پرورش ماهی رفتم که سود خوبی عاید مردم می‌کند.

چرا تصمیم گرفتید کاشت گیاه سیاه‌دانه را در اسپومحله ترویج کنید؟

اکثر زمین‌های روستای اسپومحله به‌صورت دیم کشت می‌شد و بیشتر مردم روستا در زمین‌های خود گندم می‌کاشتند که به‌طور متوسط در هر هکتار چهار تن برداشت کرده و درآمدی که عاید مردم می‌شد ۲۰ میلیون تومان در هکتار بود. اما با کاشت سیاه‌دانه برحسب مرغوبیت زمین بین ۶۰ تا ۱۱۰ میلیون در هکتار برای کشاورز درآمدزایی دارد. از طرفی سیاه‌دانه نیاز به آب زیادی ندارد و به‌صورت دیم کاشته می‌شود و با شرایط خشکسالی که در استان وجود دارد اهمیت کشت آن را دو چندان می‌کند.

چطور متوجه شدید خاک روستای اسپومحله برای کشت سیاه‌دانه مساعد بوده و در حال حاضر چند هکتار زیر کشت این گیاه رفته است؟

در ابتدا به‌صورت آزمایشی در یک زمین دوهزار متری سیاه‌دانه کاشتم و خوشبختانه به خوبی محصول رشد کرد و کم‌کم برای مردم کلاس‌های آموزشی گذاشتم و تشویق و حمایت خودم از روستاییان شروع کردم، در حال حاضر بیش از ۱۲۰ هکتار از زمین‌های روستا زیر کشت سیاه‌دانه رفته است.

هزینه کاشت و مراحل داشت گیاه سیاه‌دانه را توضیح دهید؟

هزینه کاشت سیاه‌دانه در هکتار ۱۰ میلیون تومان و برابر با کاشت گندم است و مراحل داشت و نگهداری سخت و پیچیده‌ای ندارد و به‌جز وجین کردن زمین تمام مراحل مکانیزه و شبیه کشت پنبه است.

در مورد ترویج پرورش دام اصلاح‌شده توضیح دهید؟

پروش یک نوع بز نژاد دار دورگه پاکستانی و سانن را در دست‌کار دارم، این نژاد، شیر بالایی داشته و دو بار در سال زایش دارد و چندقلو زا است و به همین دلیل صرفه اقتصادی خوبی برای دامدار دارد. من ابتدا خودم هفت رأس از این بز را با موفقیت پرورش دادم و در حال حاضر چندین نفر در روستا در حال پرورش این نژاد هستند و در حال گسترش آن هستیم.

پرورش چه نوع ماهی در دست اقدام دارید و در چه مرحله‌ای از کار قرار دارید؟

پرورش یک نوع ماهی زینتی را در استخر با قطر هشت متر آغاز کردم و ان‌شاءالله نوروز اولین برداشت انجام می‌شود. با دوستانی که در این زمینه تجربه داشتند مشورت کردم و متوجه شدم حداقل ۶۰ درصد سود خالص دارد و بعد از اطمینان از جواب دهی این طرح، کار آموزش و ترویج آن را هم شروع خواهم کرد.

در دیگر رسانه ها:
وب سایت سازمان تبلیغات اسلامی

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!