گزارشی از اشتغالزایی توسط امام محله فرح آباد؛

مسجدی که برای ۲۵۰ روستایی ایجاد شغل کرد

مسجدی که برای ۲۵۰ روستایی ایجاد شغل کرد
رضا رفیعی‌مهر
0
۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

حجت‌الاسلام اصلاحی‌ثانی با تکیه بر ظرفیت مسجد و ورود به عرصه کشاورزی و باغداری، توانسته زمینه اشتغال ۲۵۰ جوان روستای فرح‌آباد و روستاهای هم‌جوار آن را فراهم کند؛ بسته‌بندی محصولات زیرکشت منطقه و تولید کود نرم از برنامه‌های آتی وی است

به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، مهرواره مسجدی اوج با لبیک به خواسته مقام معظم رهبری مبنی بر اوجگیری نهضت مواسات و کمکهای مومنانه آغاز شد و پس از طی مراحل مختلف نهایتاً برترین های خود را شناخت؛ برترین هایی که در کسوت امام محله و با تکیه بر ظرفیت مسجد و مسجدی ها ضمن شناسایی مشکلات و چالش های محلی، درصدد رفع آنها برآمده اند از این رو در سلسله گزارش هایی مروری داریم بر فعالیت هایی که برگزیدگان این مهرواره در گره گشایی های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و معیشتی مردم انجام می دهند.

حجت الاسلام «رضا اصلاحی ثانی»، امام محله فرح آباد یا روح آباد از توابع شهرستان خواف واقع در خراسان رضوی است که مسجد علی بن ابیطالب(ع) را محور فعالیت های مومنانه و اجتماعی خود قرار داده است.

وی با بیان اینکه در مقابله با آسیب های اجتماعی همچون طلاق و اعتیاد، در کنار هیئت امناء جوانان را نیز وارد میدان کرده ایم، گفت: رویکرد اصلی ما در پیشگیری و مقابله با این آسیب ها اشتغالزایی است، در این باره با خیران ارتباط گرفتیم و توانسته ایم سرمایه گذاری را در بخش های کشاورزی، دامداری، پرورش ماهی و امور صنعتی به جریان بیندازیم.

وی با بیان اینکه پروژه اشتغال زایی در روستا را از سال ۹۶ شروع کرده ایم، اظهار کرد: طی چهار پنج سالی که از این برنامه ها می گذرد، خوشبختانه منطقه آباد شده است. درختان انگور و پسته که آن زمان کاشتیم اکنون بعضا به بار نشسته اند و محصول آنها در سطح منطقه و شهرستان به فروش می رسد.

 

اشتغال ۲۵۰ نفر از جوانان روستایی

این امام محله جهادگر و دغدغهمند در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی، بیان کرد: بنابر طرح های اجرا شده، ۲۵۰ نفر از جوانان روستای فرحآباد و روستاهای اطراف و همجوار مشغول به کار شده اند؛ تا کنون فعالیت ها جنبه سرمایه گذاری داشت اما اکنون مدتی است که وارد مرحله بازدهی شده ایم.

وی درباره دیگر پروژه های کارآفرینی در دست انجام در روستای فرحآباد و روستاهای همجوار، تصریح کرد: بنا داریم چوب های درختان پسته و تاک های انگور را که سالانه برش می خورند به کود نرم تبدیل و برای فروش به بازار عرضه کنیم؛ مقدمات این کار هم فراهم شده و برای اهالی درآمد به همراه دارد.

برنامه ریزی برای بسته بندی محصولات زیر کشت

امام محله روستای فرح آباد اضافه کرد: برای بسته بندی زعفران و دیگر محصولات زیر کشت در منطقه هم برنامه هایی داریم تا از این طریق فرصت اشتغال و کسب درآمد برای افراد بیشتری فراهم شود.

پیشگیری از طلاق

حجت الاسلام اصلاحیثانی در مباحث حقوقی و امور مشاوره خانواده هم تخصص دارد، همین امر باعث شده در دو شهرستان خواف و رشتخوار، خدمات مشاوره ای در موضوع پیشگیری از طلاق و بهبود سبک زندگی ارائه کند.

ارتباط با کمپ ترک اعتیاد برای ترک سوء مصرف مواد افراد مبتلا به منظور درمان همراه با آرامش نیز از دیگر اقدامات این امام محله در مقابله با آسیب های اجتماعی و تبعات سوء آن برای خانواده ها است؛ چنان که در طول دوران درمان، به خانواده مبتلایان به سوءمصرف سرکشی و رسیدگی و مشکلات آنها را تا حد توان برطرف می کند. بعد از ترک هم به افراد نجاتیافته، سرکشی می شود تا خدای ناکرده، مجدد به اعتیاد مبتلا نشوند.

حضور فعال در نهضت مواسات و کمک های مومنانه با همکاری آستان قدس رضوی، کمیته امداد و دیگر نهادها نیز از دیگر ابعاد فعالیت های مسجدمحور حجت الاسلام اصلاحیثانی است که برای رسیدگی به محرومان انجام می شود؛ چنان که به همت وی و همراهی خیران و مسجدی ها، در دوران شیوع کرونا، ۱۰ هزار بسته معیشتی تهیه و بین محرومان روستای فرح آباد و روستاهای همجوار توزیع شده است.

جذب و آشتی جوانان با فعالیت های مسجدی

احیاء و تقویت کارکردهای اجتماعی مسجد علی بن ابیطالب(ع) مانع از انجام فعالیت های فرهنگی توسط حجت الاسلام اصلاحیثانی نشده است بلکه وی در تلاش است که از بستر برنامه های فرهنگی جوانانی را که بعضا با مسجد فاصله داشتند، جذب کند، وی شخصاً سراغ این گروه از جوانان رفته و آنها را با فعالیت ها و برنامه ها همراه کرده است، به گونه ای که اکنون بسیار از آنها همراه و کمک حال وی فعالیت های مومنانه و گره گشایی از مشکلات مردم هستند نظیر آنچه در نوسازی منزل یک خانواده محروم انجام شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: همه توفیقاتی که با محوریت مسجد علی بن ابیطالب(ع) در روستای فرح آباد و روستاهای همجوار آن انجام شده با همدلی و همراهی جوانان و استفاده از تجربه کهنسالان بوده است.

 در دیگر رسانه ها ببینید:

خبرگزاری شبستان

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!