امام محله راه آهن قزوین:

کارکرد اصلی مسجد انجام امور تشکیلاتی و اجتماعی است

کارکرد اصلی مسجد انجام امور تشکیلاتی و اجتماعی است
مجتبی عظیمی
0
۰۵ شهریور ۱۴۰۱

امام محله راه آهن قزوین با بیان اینکه کارکرد اصلی مسجد انجام امور تشکیلاتی و اجتماعی است، گفت: مسجد عرصه عَرضه عُرضه‌ها و همچنین کشف و پرورش استعدادها است.

به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام عباس باباشاهوردی، با اشاره به نقش مساجد در حل مشکلات اجتماعی اظهار کرد: مسجد مکانی محله و جامعه محور است یا به تعبیر امام (ره) مسجد سنگر است و سنگر بودن مسجد بار و معانی متفاوتی را به دوش می‌کشد.

امام محله راه آهن قزوین بیان کرد: باتوجه به اینکه حکومت پیامبر (ص) در مسجد تشکیل شد و در زمان ایشان مسجد علاوه بر کارکرد مذهبی کارکرد اجتماعی نیز داشته و در گذشته محلی برای رجوع مردم و حل مشکلات و مسائل آنان بوده است.

وی افزود: طبق گفته پیامبر مهربانی‌ها مسجد پناهگاه مردم است و باید محلی باشد تا مردم مشکلات و دغدغه‌های مردم در این محل مقدس مرتفع شده و به جایگاه امنی برای مردم تبدیل شود.

این امام محله با بیان اینکه مسجد تنها محل حضور افراد میانسال نیست تصریح کرد: وجود امام محله و هیئت امنای فعال از جمله مسائل است که می‌تواند ماهیت اصلی مسجد را بازگرداند.

وی ادامه داد: برقراری ارتباط امام محله با کسبه، عیادت و دلجویی از بیماران محله، برگزاری مراسمات متعدد، پیگیری مسائل مردم، جویای احوال مردم شدن و به طور کلی انجام برخی از برنامه‌های مسجد در خارج از مسجد سبب می‌شود تا شکاف بین مردم و مسجد از بین رود و ماهیت مسجد حفظ شود.

باباشاهوردی بیان کرد: همانطور که در زمان جنگ مسجد محل اعزام نیروها به مناطق عملیاتی بود و بیشتر فعالیت‌های مهم در این مکان انجام می‌شد حالا لازم است مسجد به ماهیت سابق خود بازگردد.

وی در پایان گفت: مسجد عرصه عَرضه عُرضه‌ها است به این معنا که کارکرد اصلی مسجد انجام امور تشکیلاتی و اجتماعی است تا در استعدادها شکوفا شده و از این استعدادها و ظرفیت‌ها به درستی و به میزان لازم برای پیشرفت جامعه استفاده شود.

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری مهر

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!