طرح “امام‌ محله” در پنج هزار مسجد کشور اجرا شد

طرح “امام‌ محله” در پنج هزار مسجد کشور اجرا شد
پورفلاح
0
۱۶ دی ۱۳۹۹

به گزارش روابط عمومی بنیاد هدایت؛ مسئول عملیات بنیاد هدایت شمالغرب کشور گفت: طرح “امام‌ محله” یکی از رویکرد های جدید سازمان تبلیغات اسلامی بوده و تاکنون در پنج هزار مسجد کشور اجرا شده است.

حجت‌الاسلام رضا غلامی روز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگاران با بیان اینکه طرح امام محله در راستای توسعه فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی و با محوریت روحانیان و مشارکت مردم در سراسر کشور اجرا می‌شود، افزود: این طرح در ۲ ماه گذشته و در زمان اوج کرونا در سه هزار و ۵۰۰ باب مسجد روستایی، هزار مسجد فعال شهری و ۵۰۰ باب مساجد واقع در مناطق خاص و دارای آسیب های اجتماعی بالا اجرا شد.

او با بیان اینکه اجرای طرح امام محله ثمرات مفید زیادی داشت، اظهارکرد: در این طرح مسائل و مشکلات اهالی ساکن در منطقه به طور دقیق شناسایی و توسط روحانیون و اهالی آن منطقه رفع می‌شود.

وی با اشاره به اینکه طرح امام محله به طور میانگین در ۱۷۰ باب مسجد در هر استان اجرا شد، بیان کرد: تهیه و توزیع بسته‌های بهداشتی، بسته‌های معیشتی، ضدعفونی کردن معابر، آزادی زندانیان جرائم مالی و غیرعمد، تامین جهیزیه برای نوعروسان، تهیه و توزیع غذای گرم و بخشودگی اجاره بهاء مستاجران از جمله خدمات ارائه شده در این طرح در زمان اوج کرونا در این مساجد بود.

وی اضافه کرد: در اجرای این طرح آحاد مختلف مردم، خیرین، دولت و نهادهای حاکمیتی به ترتیب بیشترین مشارکت را داشتند که نشانگر فرهنگ و تمدن غنی اسلامی و حس نوع‌دوستی در کشور است.

وی ادامه داد: مساجد برخلاف گذشته باید از محل صرف برای اقامه نماز خارج شود و محل بررسی و پیگیر مسائل و مشکلات مردم و در امور فرهنگی و اجتماعی و جذب جوانان برای فعالیت‌ها و خدمت بیشتر وظایف کلیدی خود را در راستای اهداف نظام و انقلاب اسلامی انجام دهد.

مسئول عملیات بنیاد هدایت شمالغرب کشور گفت: اگر مساجد به کارکرد اصلی خود که انجام امور مختلف در تمامی محله‌ها با محوریت امام‌جماعت و همکاری و حضور فعال اقشار مختلف با برنامه‌های جذاب تبدیل شود ، برکت‌های مختلفی برای کشور و جامعه و عموم شهروندان و جوانان به همراه خواهد داشت.

حجت‌الاسلام غلامی با بیان اینکه مساجد محلی برای مراجعه همگان است و امام‌جماعت هم باید امام تمام مردم محله باشد، افزود: امام‌محله در مناطق مختلف باید با طرح و برنامه مشخص از ظرفیت و پتانسیل مسجد با همکاری مردم و جوانان به نحو مناسب استفاده کند چرا که تحقق این امر نقش مهمی در خدمت به مردم و حل بسیاری از معضلات فرهنگی و اجتماعی دارد.

وی مسجد را محور اصلی کاهش آسیب‌های اجتماعی دانست و بیان کرد: طرح امام محله در راستای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب و رفع مشکلات مردم، با تدوین نقشه جامع تبلیغی کشور و استفاده از ایده‌های برتر، پایه‌ریزی شده‌ تا مساجد علاوه بر برپایی نماز در سایر حوزه‌ها از جمله مسائل اجتماعی، اقتصادی، خیریه، مباحث خانواده و امور آموزشی فعالیت کنند.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی

به حوزه مسجد و فعالیت های مرتبط با آن علاقمند هستم. تلاش دارم تا در سایت بنیاد هدایت کمک کنم تا فعالیت های متعددی را که امامان ما در سراسر کشور، به گونه ای خالصانه و جهادی انجام میدهند پوشش دهم تا هم مخاطبان بدانند یک امام موفق چگونه عمل میکند هم الگوهایی برای دیگر امامان مساجد معرفی کنیم با من از طریق لینک های روبرو در تماس باشید.
نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!