تریبون آزاد و مناظره؛ برنامه مساجد برای جهاد تبیین/ نقش مساجد در جنگ روایت‌ها

تریبون آزاد و مناظره؛ برنامه مساجد برای جهاد تبیین/ نقش مساجد در جنگ روایت‌ها
مجتبی عظیمی
0
۰۸ آبان ۱۴۰۱

یک امام جماعت می‌گوید: فضای گفت‌وگو میان اقشار و سلایق مختلف باید در کشور ایجاد شود. این گفت‌وگوها می‌توانند در مدارس، دانشگاه‌ها و عمومی‌تر در مساجد باشد تا افراد در کرسی‌های آزاد اندیشی حرف‌ها و نظرات خود را بیان کنند.

به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، در اغتشاشات و آشوب‌های این روزهای کشور و زمانی که عده‌ای از مردم اعتراض داشتند، بسیاری این سوال را مطرح کردند که چرا مساجد ما منفعل شده‌اند و در این زمینه‌ها حرکتی نمی‌کنند. در باره این موضوع با حجت‌الاسلام رضا جوکار، امام جمعه شهرستان قدس و امام جماعت مسجد جامع این شهر که تجربه برگزاری تریبون آزاد در مسجد را داشته‌ است، گفت‌وگویی داشتیم.


حجت‌الاسلام رضا جوکار امام جمعه شهرستان قدس

مسجد از اصلی‌ترین سنگرهای جهاد تبیین و روشنگری در جامعه است

حجت‌الاسلام رضا جوکار امام جمعه شهرستان قدس و امام جماعت مسجد جامع این شهر در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس اظهار داشت: امام خمینی (ره) فرمود: مسجد سنگر است و باید این سنگرها را حفظ کرد. سنگر بودن مسجد در ابعاد مختلف است. گاهی باید در بُعد نظامی، پشتیبان عملیات دفاعی باشد و نیرو و تجهیزات به جبهه‌ها بفرستد. گاهی جنگ عقیدتی و آرمانی است و باید جهاد تبیین به راه بیندازد.

وی با اشاره به اینکه این روزها که دچار جنگ رسانه‌ای و شناختی هستیم، مسجد از اصلی‌ترین سنگرهای جهاد تبیین و روشنگری در سطح جامعه و افکاری عمومی است، گفت: تمام ارکان مسجد از امام جماعت، سخنران و … کارکردهای خود را در این جنگ دارند و باید به نمازگزاران و حاضران در مسجد روش عدالت‌خواهی و مطالبه‌گری را آموزش دهند تا در چهارچوبی دُرست و فضایی دقیق و قانونی، بتوانند تحلیل درستی از مسائل مختلف را داشته باشند.

مساجد در جنگ روایت‌ها، باید راوی دُرست باشند

جوکار گفت: در این جنگ روایت‌ها، باید مساجد راوی دُرست باشند. باید در مساجد پاسخ‌گویی به شبهات و دیدار مردمی مسئولان انجام شود.

امام جماعت مسجد جامع شهر قدس تصریح کرد: مسئولان امروز متاسفانه درگیر روزمرگی‌ها شده‌اند و میان مردم به خصوص در مساجد حضور پیدا نمی‌کنند.

تریبون آزادی که مردم را مشتاق شرکت در انتخابات کرد

وی با اشاره به اینکه در جریان انتخابات سال ۱۴۰۰ تریبون آزاد در سطح مسجد به راه انداختیم تا افراد حتی آنانی که بنا نداشتند رأی دهند، حضور پیدا کرده و حرف‌های خود را بزنند، گفت: در این برنامه حرف‌های بسیار خوبی مطرح شد و الحمدلله استقبال خوبی هم شد و بسیاری نظرشان برای شرکت نکردن در انتخابات، تغییر کرد. در دفعات مکرر، میز خدمت با حضور مسئولان مختلف در مسجد برپا شد تا مشکلات مردم برطرف شود.

مسئولان اگر پیگیر مطالبه مردم شوند، امید در جامعه ایجاد می‌شود

جوکار با بیان اینکه مهم‌تر از حضور مسئولان در مساجد، پیگیری و نتیجه دادن مطالبات مردم است که موجب امیدافزایی در جامعه می‌شود، افزود: اگر مردم ببینند مطالبه و خواسته آنان توسط مسئولان پیگیری می‌شود، خروجی‌اش به امید تبدیل می‌شود و فضای جامعه تغییر خواهد کرد.

تریبون آزاد و مناظره برنامه مساجد برای جهاد تبیین

امام جمعه شهرستان قدس با اشاره به اینکه برگزاری تریبون آزاد و مناظره با حضور مسئولان از برنامه‌هایی است که مساجد می‌توانند برای جهاد تبیین داشته باشند، گفت: باید با این برنامه‌ها و اقدامات، طیف‌ها و افراد با سلایق مختلف را به مساجد کشاند و با آنان حرف زد. در شهرستان قدس تریبون آزاد را تنها در مسجد نداریم بلکه در مصلی نماز جمعه و همچنین دفتر بنده نیز هر هفته تریبون آزاد برگزار می‌شود. حتی در مواقعی تریبون آزاد را به سطح شهر و پارک‌ها بردیم تا افرادی که به هر دلیل به مسجد نمی‌آیند هم بتوانند حرف بزنند.

مساجد گفت‌وگوی آزاد به راه بیندازند

وی در پایان خاطرنشان کرد: فضای گفت‌وگو میان اقشار و سلایق مختلف باید در کشور ایجاد شود. این گفت‌وگوها می‌توانند در مدارس، دانشگاه‌ها و عمومی‌تر در مساجد باشد تا افراد در کرسی‌های آزاد اندیشی حرف‌ها و نظرات خود را بیان کنند. در این صورت قطعاً از هیجانات مردم کاسته خواهد شد و در فضایی آرام می‌توان آنان را اقناع کرد.

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری فارس

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!