ارائه خدمات زیرساختی، فرهنگی و اقتصادی به اهالی نجف آباد

ارائه خدمات زیرساختی، فرهنگی و اقتصادی به اهالی نجف آباد
مجتبی عظیمی
0
۰۸ دی ۱۴۰۱

این روزها که برخی بر سر کسب جایگاه بهتر و مال و ثروت بیشتر با یکدیگر رقابت می‌کنند و گاه حتی برای دستیابی به چنین موارد بی‌ارزشی، پا روی انسانیت خود می‌گذارند، هستند هنوز مردمانی که در پی کسب منافع و توشه‌های ماندگارتری هستند و برای آبادسازی آخرت خود، روی مسائل کم اهمیت دنیایی و لذت‌های کوتاه مدت آن خط کشیده‌اند؛ انسان‌هایی که وجودشان امید بخش است و توانسته روشنی بخش دنیای تیره و تاریک محرومان و نیازمندان باشد.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، روحانیون و امامان محله همواره در طول تاریخ نقش‌آفرینی‌های ارزشمندی داشته‌اند و اثر گذاری آنان در برهه‌های زمانی مختلف و در مسائل گوناگون جامعه بر کسی پوشیده نیست.
حالا هم ردپای خدمات ارزشمند این قشر مؤثر و دلسوز را می‌توان در جای جای کشور و حتی در محروم‌ترین نقاط ایران یافت؛ حضور فعال آنان در محلات و روستاها و دستگیری از قشر محروم جامعه و حل مشکلات آنان گاهی حتی با دستان خالی و علی‌رغم موانع موجود، قابل تحسین است.
حجت الاسلام سید اکبر فروزنده تنها یکی از همین روحانیون فعال و پای کاری است که حدود سه سالی می‌شود به عنوان امام محله در مسجد مهر واقع در محله نجف آباد یاسوج فعالیت دارد و در این مدت اقدامات ارزنده‌ای را در سطح محله تبلیغی خود انجام داده است.
او در بدو ورودش به این مکان تبلیغی سعی کرده مشکلات این منطقه را رصد کند و برای حل هر یک از آنان برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهد.
حاج آقا فروزنده مشکلات متعددی را در این منطقه کشف و شناسایی می‌کند که از جمله این مشکلات پروژه فاضلاب آنان بود که با پیگیری‌های مجدانه او و تیم هیئت امنای محله برطرف می‌شود و پروژه کلانتری منطقه هم که نیمه کاره رها شده بود توسط او تکمیل و راه اندازی می‌شود.
این روحانی پرتلاش نسبت به مسائل تربیتی نیز دغدغه نشان داده و در این زمینه فعالیت‌هایی را در سطح محله خود انجام داده است که از جمله آن اجرای طرح طلیعه شهید فخری زاده بوده است؛ طرحی که در آن با روش‌های مختلف به جذب جوانان در مسجد می‌پردازند و با انجام اقداماتی همچون برپایی ایستگاه‌های صلواتی و برگزاری هیئت و تشکیل گروهی جهادی از جوانان و سپردن کارها و مسئولیت‌ها به آنان، جوانان را مشتاق و راغب به حضور در مسجد می‌کند.
از دیگر طرح‌هایی که او برای جذب جوانان به مسجد پیاده کرده است، اجرای طرح کتاب خوانی است که با اعلام فراخوان در مناسبت‌های خاصی از نوجوانان و جوانان دعوت می‌شود تا در این مسابقه شرکت کنند و در این حضور، علاوه بر آشنایی آنان با محیط مسجد، از بین نوجوانان استعداد‌هایی شناسایی می‌شوند و حلقه‌هایی از آنان در مسجد تشکیل می‌شود و کارهای تربیتی مختلفی روی آن‌ها انجام می‌‌گیرد و سپس متناسب با استعداد آنان در زمینه‌های ورزشی و فرهنگی و … برایشان مسابقاتی برگزار می‌شود.
او همچنین مشخصات نیازمندان منطقه به دست آورده و علاوه بر این افراد متمکن و خیّر را هم شناسایی کرده و با مساعدت‌های آنان، بسته‌های ارزاقی را تهیه و به دست نیازمندان می‌رساند و حتی دیگر مشکلات آنان را نیز شناسایی و برای رفع آن تلاش می‌کند.
این امام محله همچنین تعدادی از نیازمندان را به کمیته امداد و تعدادی را به بهزیستی معرفی کرده تا از آنان توسط این نهادها حمایت‌های مستمر و دائم انجام شود.
او همچنین برای کمک به درمان بیماران محله، از پزشکان متخصص دعوت می‌کند که در محل حاضر شوند و به صورت رایگان به ویزیت و معاینه آنان بپردازند.
دعوت از قضات برای حضور در محله و حل مشکلات قضایی مردم و ارائه راهنمایی‌های لازم به آنان برای حل مشکلات‌شان، از دیگر فعالیت‌های او بوده است.
تلاش برای نابودی یکی از آسیب‌های اجتماعی مهم در محله نیز توسط این امام محله انجام گرفته است، او برای اینکه اعتیاد از این منطقه رخت بربندد، حدود ۱۰ تن از معتادین را به کمپ فرستاد و به ترک اعتیاد آنان کمک کرد و با برپایی کلاس‌هایی با دعوت از مربیان خبره سعی کرد به آگاه سازی اهالی محل نسبت به این معضل خانمان سوز بپردازد.
او در زمینه خانواده نیز به تشکیل کلاس‌های مورد نیاز خانوارها با حضور مشاوره‌های خانواده پرداخته تا کمکی به حل مسائل خانوادگی مردم محله کرده باشد.
اشتغال زایی برای بانوان سرپرست خانوار از دیگر اقدامات ارزشمند حجت الاسلام فروزنده است؛ او در این راستا با دعوت از مربیانی به برگزاری کلاس‌های صنایع دستی، گیوه بافی و… اقدام کرد و به آموزش بانوان در این حیطه‌ها پرداخت که پس از طی شدن این دوره آموزشی، ۲۰ تن از بانوان به تولید محصول پرداختند و توانستند با این کار به درآمدزایی برسند.
حجت الاسلام فروزنده اکنون درصدد است تا با رایزنی با صاحبان زمین‌های اطراف منطقه تبلیغی خود، این زمین‌ها را به افراد نیازمند اجاره دهد تا با کشت محصولات مورد نیاز، علاوه بر رونق کشاورزی منطقه بتوانند به منبعی برای درآمد دست یابند.

عکس این مطلب آرشیوی است

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!