امام محله‌ای که با کمترین امکانات برای محرومیت زدایی تلاش می‌کند

امام محله‌ای که با کمترین امکانات برای محرومیت زدایی تلاش می‌کند
مجتبی عظیمی
0
۲۵ دی ۱۴۰۱

حجت الاسلام یاسین فهمیده امامان محله‌ای است که بیش از ۵ سال در کنار اهالی شهر ماژان مشغول به خدمت رسانی است، وی توانسته در کنار همسر در جهت آموزش مهارت‌های زندگی و برنامه های ورزشی و فرهنگی و محرومیت‌زدایی گام های مهمی بردارد، هرچند مشکلات و کمبودهای بی‌شماری وجود دارد اما علی رغم همه این دغدغه ها، او خود را همچون یکی از اهالی می داند و در این مدت خود را وقف خدمت کرده است.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام یاسین فهمیده با فعالیت‌های آموزشی و محرومیت زدایی، طرح های خوبی را برای اهالی مد نظر قرار داده است.

وی که محل تبلیغ خود را خراسان جنوبی و در شهری کوچک به نام ماژان در شهرستان خوسف انتخاب کرده سال‌هاست با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند، ولی نا امید از استقرار خود در این شهر نیست.

جایی که به تازگی شهر شده اما امکانات آن در حد همان روستای سال‌های گذشته باقی مانده است، شهری که در تلاش است در کنار نماز، برنامه هایی را در جوار مسجد برای جذب جوانان به برنامه ها و فعالیت ها در نظر بگیرد.

او در تمامی مناسب های فرهنگی و دینی و مذهبی، برنامه های خوبی را در نظر می گیرد ضمن اینکه برنامه های آموزشی و مهارت زندگی و آموزش قرآن براساس سن به خصوص برای دانش آموزان و نوجوانان توانسته در جهت پر کردن اوقات فراغت شان گام های خوبی بردارد.

وی با تشکیل کلاسی ۲۸ نفره به طور مستمر، برنامه های فرهنگی و آموزشی و دینی را برگزار می کند و به خصوص در زمینه ورزش از ظرفیت خوبی همچون سالن های ورزشی و چمن مصنوعی، بهره می گیرد،همسر ایشان نیز در کنار برنامه های فرهنگی و حلقه صالحین با توجه به مهارت هایی که دارد فرصت های خوبی را برای دختران و بانوان در نظر گرفته است.

یکی از اقدامات حجت الاسلام یاسین فهمیده در جهت محرومیت زدایی، تأمین کالاهای اساسی نیازمندان است و اخیرا با تحویل ۲۶۰ کیلو مرغ از بنیاد برکت، خدماتی را برای نیازمندان درنظر می گیرد، در شرایط فعلی نیز ۶۰ نفر تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند که تلاش می شود در برنامه های محرومیت زدایی، رفع نیازهای این خانواده ها را پیگیری نماید.

او با دستان خالی و با کمترین پشتیبانی مالی، تنها به انگیزه خدمت در این شهر مانده است و بخشی از امید وی در این همراهی حضور خیرین است.

در این شهر که با ساخت شهرک، مسجد در بافت فرسوده قرار گرفته وی مجبور است با خودرویی فرسوده این مسیر را بپیماید؛ از طرفی خانه عالم نیز هنوز مهیای ساخت و ساز و تکمیل نیست.

او که در مدارس نیز فعالیت هایی دارد ارتباط با نوجوانان و تأثیر گذاری بر رفتار آنها را به خوبی می شناسد، هر چند در جهت اشتغال نیز تلاش هایی برای جوانان دارد اما مهاجرت بالا یکی از دغدغه های جدی است.

در شهری که در ایامی چون تاسوعا و عاشورا و نوروز بیش از هزار نفر حضور دارند به واسطه مهاجرت به شهرهای بزرگ، جمعیت کمی در مساجد جمع می شوند اما برای همان جمعیت نیز برنامه هایی را در نظر می گیرد.

همدلی و همراهی بسیج و سازمان تبلیغات اسلامی و هیئت امنا و بخشداری باعث شده تا روزنه هایی از امید ایجاد شود و احساس خستگی شکل نگیرد، این جا با همه سختی ها و مرارت ها همچنان سرشار از فرصت هایی برای خدمت است و باعث شده حاج آقا دست از تلاش و خدمت برندارد.

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!