حکایت شیرین خدمت‌رسانی طلاب جهادی؛

صف اولی‌های رسیدگی به آسیب دیدگان سیل و زلزله/ پدری که در زمان تولد هر دو فرزندش نبود

صف اولی‌های رسیدگی به آسیب دیدگان سیل و زلزله/ پدری که در زمان تولد هر دو فرزندش نبود
مجتبی عظیمی
0
۱۶ بهمن ۱۴۰۱

حجت الاسلام درایش در اکثر بحران‌های کشور برای خدمت رسانی به مردم حضور یافته و تلاش‌های ارزشمندی داشته است. فرزند اولش در غیاب او و در هنگام خدمت رسانی پدر به سیل زدگان آق قلا متولد شد و حالا دومین فرزندش نیز چند روزی‌است که متولد شده و حاج آقا درایش فقط در فرصت کوتاهی امکان دیدن و به آغوش کشیدن او را داشته و در این روزها از تجربه لذت شیرین و بدون تکرار پدر شدن برای دومین بار صرف نظر کرده تا به زلزله زدگان خوی کمک‌رسانی کند.
او حالا با وجود اینکه در آستانه روز پدر، دلتنگ به آغوش کشیدن دو دخترش شده، اما حضورش در کنار مردم خوی را ضروری‌تر می‌داند و به عشق کمک به هم‌نوعان، دشواری دوری از خانواده و فرزندان را به جان خریده تا در حد توانش به بهبود شرایط اهالی این منطقه کمک کند.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام حامد درایش امام مسجد قائمیه حیدر آباد استان البرز است؛ طلبه‌ای که این روزها در یکی از مناطق سردسیری برای انجام فعالیت و کمک به زلزله زدگان حضور یافته و در بسیاری از بحران‌های پیش آمده در کشور نیز نقش آفرینی داشته است و حالا با کوله لاری از تجربه آن هم در روزهای ابتدایی تولد فرزند دومش، برای کمک‌رسانی راهی این منطقه زلزله زده شده است.

او بلافاصله پس از وقوع زلزله در منطقه خوی، به همراه پنج تن از اعضای گروه جهادی مرهم هیئت احلی من العسل که زیر نظر مسجد قائمیه محله فعال است داوطلبانه در منطقه حاضر شده‌اند تا به بهبود شرایط اهالی ساکن در مناطق زلزله زده کمک نمایند.

او و رفقایش به دلیل حضور در دیگر بحران‌های کشور از جمله سیل آق قلا، زلزله پلدختر، سی سخت و سرپل ذهاب از تجربه کافی برای مدیریت شرایط بحرانی برخوردار شده و اکنون با تکیه بر همین تجربه، هریک از آنان با استقرار در ۵ نقطه مختلف خوی، فرماندهی و مدیریت گروه‌های جهادی را عهده دار شده‌اند تا کارها و کمک‌رسانی‌ها را سازماندهی کنند.

آن‌ها اکنون پس از گذشت چند روز، با شبکه سازی توانسته‌اند تعداد خود را به ۱۵۰ نفر افزایش دهند، ضمن اینکه طی چند روز حضور خود در خوی با نیروهای پرتلاش هلال احمر و سپاه نیز همکاری لازم را داشته‌اند.

راه اندازی چندین کمپ و شکل گیری اتاق وضعیت

این طلبه تلاشگر و دیگر دوستانش در ابتدای حضورشان در منطقه، به شناسایی اولیه منطقه پرداختند و سپس با ارتباطاتی که داشتند کمک‌هایی دریافت نمودند و به جانمایی کمپ‌ها و راه اندازی چندین کمپ هزار نفره اقدام کردند. راه اندازی اتاق وضعیت و پیگیری نیازهای کمپ‌های سطح شهر و روستاها از دیگر اقدامات آن‌ها بوده است.

به گفته حجت الاسلام درایش اکثریت اهالی این منطقه پس از وقوع زلزله به حدی دچار رعب و وحشت شده‌ بودند که حتی حاضر نمی‌شدند، وارد منازل خود شوند تا اقلام گرمایشی من جمله پتو و … را برای در امان ماندن از سرمای جانسوز منطقه خارج کنند که آنان به اتفاق اعضای گروه‌های جهادی پذیرفتند وارد منازل خود شوند و برخی از اقلام ضروری را از منازل خود خارج سازند.
یکی از ایده‌ها و اقدامات قابل توجه حاج آقا درایش، کمک گرفتن از مردمان مناطقی است که بحران را لمس کرده‌اند و از درک خوبی نسبت به این شرایط برخوردارند. او در این راستا با ارتباطاتی که با مناطق بحران زده قبلی داشت، درخواست اعلام فراخوانی جهت کمک به زلزله زدگان خوی را داد تا از مردمانی که این درد را چشیده‌اند، کمک‌هایی برای اهالی خوی دریافت شود که این فراخوان با استقبال خوب مردمان چنین مناطقی روبه رو شد که در این باره توضیح می‌دهد: در واقع هدف ما این است که با این‌کار از مردمان مناطقی همچون سی‌سخت، پلدختر و… که قبلا دچار بحران شده بودند و محبت مردم را چشیده بودند درخواست کنیم که اکنون به هموطنان‌شان در خوی که دچار بحران شده‌اند محبت کنند و به نوعی لطف گذشته مردم به منطقه خودشان را بدین شیوه جبران نمایند که مردم مشارکت خوبی داشتند و از این طریق کمک‌های بسیاری جمع آوری شد.
این طلبه فعال در واقع حلقه واسط برای جمع آوری این کمک‌ها شد و اکنون نیز در حال برقراری ارتباطاتی با منطقه بحران زده کنونی است تا در حوادث غیر مترقبه بعدی به‌واسطه این ارتباطات بتواند از اهالی این مناطق کمک‌هایی را دریافت کند.

موکب‌هایی که به عشق امیرالمؤمنین برپا شدند
حجت الاسلام درایش حتی در این شرایط بحرانی نیز مناسبت‌های روز و حفظ نشاط مردم را از یاد نبرده و با برقراری جلساتی با سازمان تبلیغات اسلامی، در تلاش برای تدارک مراسماتی در این فضا برای ایام دهه فجر، ولادت امیرالمومنین(ع) و… است و تاکنون در این راستا چندین موکب صلواتی را نیز برپا کرده‌ است. برپایی دو موکب در شهر و سه موکب در روستاها و توزیع چای میان مردم از اقدامات او در این منطقه بوده است.
او که همواره در عمده بحران‌های کشور سعی کرده حضور داشته باشد و به سهم خود خدمت رسانی کند، معتقد است این محبت و عشق به مردم را از امیرالمومنین(ع) و اهل بیت(س) آموخته که در این شرایط باید مصداق عینی آن را برای مردم به نمایش بگذارد.
این طلبه دغدغه‌مند حضور در کنار مردم برای انجام کارهای جهادی را به نوعی کار تبلیغی می‌داند و می‌گوید: باید خودمان به هر آن چیزی که به مردم می‌گوییم و برای آن‌ها تجویز می‌کنیم، مقید باشیم به طور مثال اگر مردم را به سمت جهاد فرا می‌خوانیم لازمه آن این است که خودمان هم کف میدان باشیم و وقتی مردم شاهد حضور ما در صحنه باشند، آن‌ها نیز پای کار خواهند آمد.
او با همین دیدگاه خود در صف اول انجام کارهای جهادی قرار گرفته و حتی این شرایط بحرانی را نیز فرصتی مناسب برای آگاه سازی مردم یافته و علاوه بر کمک به مردم، زمان بسیاری را صرف گفت‌وگو با آن‌ها پیرامون مسائل اخیر و اغتشاشات کشور کرده و توانسته در این زمینه روی افکار مردم و تغییر دیدگاه آنان بسیار اثرگذار باشد.
این طلبه سخت کوش علت قرار گرفتن در شرایط دشوار این منطقه برای خدمت رسانی به مردم را به دلیل پیروی از قرآن و اهل بیت(ع) و مکتب حاج قاسم عنوان می‌کند و می‌گوید: در هر زمانی که هر مشکلی باشد ما به کمک مردم می‌شتابیم و برایمان فرقی نمی‌کند که کجا و تحت چه شرایطی باید فعالیت کنیم؛ چراکه تنها هدف ما خدمت‌رسانی است و امیدوارم پاداش امور ما با ختم شدن عاقبت‌مان به شهادت دریافت شود.

طلبه‌ای که فرزندش در زمان حضور او برای کمک‌رسانی به سیل زدگان آق قلا متولد شد

حجت الاسلام درایش در راه خدمت رسانی به مردم در بحران‌های مختلف کشور، بارها رنج دوری از خانواده را به جان خریده و هیچ اتفاقی حتی پدر شدن نتوانسته او را از این مسیر ارزشمند منحرف کند و خانواده نیز پس از مشاهده میزان عشق او برای خدمت به مردم هیچ وقت با انجام کارهای جهادی‌اش حتی در بدترین شرایط ممکن مخالفتی نکرده‌اند.
او می‌گوید: دختر اولم فاطمه حسنی در زمان وقوع سیل در آق قلا به دنیا آمد که در زمان تولد او به دلیل کمک به سیل زدگان این منطقه حضور نداشتم و دختر دومم فاطمه سلما نیز چند روز قبل متولد شده است و فقط در یک فرصت کوتاه توانستم او را ببینم و سپس داوطلبانه به خوی اعزام شدم که امسال روز پدر کنارشان نبودم و به شدت دلتنگ‌شان هستم.
این روحانی پرتلاش در پایان گفت‌وگوی خود به اقلام مورد نیاز این منطقه نیز اشاره می‌کند و بر ارسال وسایل گرمایشی به عنوان نیاز مبرم منطقه تأکید دارد و می‌گوید: علاوه بر اقلام گرمایشی نیاز شدیدی به چادرهایی مناسب فصل زمستان است، تاکنون چادرهای زیادی ارسال شده که تابستانه بودند و به دلیل سرمای زیاد منطقه این چادرها قابل استفاده نیستند.
او همچنین از تشکیل چندین آشپزخانه مردمی که توسط هیئات و مساجد کشور برپا شده‌اند خبر می‌دهد و از مردم درخواست دارد که از این آشپزخانه‌ها که پشتیبانی به جز مشارکت‌های مردمی ندارند، حمایت کنند؛ چراکه به دلیل چند روز فعالیت و طبخ غذا، اکنون اقلام مورد نیاز آنان روبه اتمام است و برای سرپا ماندن جهت خدمت رسانی به زلزله‌زدگان، نیازمند کمک‌های مردمی هستند.

گفتنی است، علاقمندان به کمک به زلزله زدگان خوی می‌توانند کمک‌های نقدی خود را جهت تهیه لوازم مورد نیاز منطقه، به شماره ۵۰۴۱۷۲۱۱۱۲۰۵۶۷۸۴‏ به نام «گروه جهادی مرهم استان البرز» واریز نمایند.

در دیگر رسانه ها ببینید:

خبرگزاری فارس

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!