امام محله و طلبه‌هایی که در دو مدرسه سند تحول آموزش و پرورش را اجرایی کردند

امام محله و طلبه‌هایی که در دو مدرسه سند تحول آموزش و پرورش را اجرایی کردند
مجتبی عظیمی
0
۱۸ اسفند ۱۴۰۱

 امام محله ای در شهرستان لالجین با همکاری و مشارکت ۶۰ نفر از طلاب فعال، دو مدرسه را تأسیس کردند و بدون ساختارشکنی، اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را محور فعالیت‌های آموزشی و تربیتی خود در این مدارس قرار دادند که با استقبال دانش‌آموزان و والدین آنها روبرو شد.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام سعید فرهمند امام محله قلعه شهرستان لالجین، از احیای مجمع طلاب همدانی با حضور فعال ۶۰ روحانی در شهرستان خود برای می‌گوید؛ مجمعی که پیش‌تر توسط طلاب سطوح عالی همدان در قم فعال بود.

این مجمع در دو دوره انتخابات، اتفاقات خوبی را در سطح شهرستان لالجین با تیمی جهادی و نخبه رقم می زند؛ در این خصوص یکی از اقدامات تأسیس مجموعه مدارس علم و تربیت بوده است که تمامی برنامه ها زیر نظر و مدیریت طلبه ها تحقق می یابد.

مدارسی که در سطح شهرستان به نام مدرسه روحانیون شکل می‌گیرد. وقتی حجت الاسلام فرهمند در ماه مبارک رمضان در برخی از مدارس حاضر می شود اشکالاتی را در رابطه با تفکرات دانش آموزان به خصوص در مورد حجاب و عفاف و یا برخی از ناهنجاری ها متوجه می شود، نگرش هایی که در اغتشاشات اخیر خود را نشان داد.

این امام محله و عضو مجمع طلاب براین باور است که این تفکرات، زنگ خطری در مدارس است و با برخی سیاست‌ها، طرح های امین نیز نمی تواند پاسخگوی نیازها باشد؛ از این‌رو طرح هایی را به آموزش و پرورش ارائه می دهد که متأسفانه علی رغم روی کار بودن دولت انقلابی، مسئولان امر چندان استقبالی از آنها نمی‌کنند، از این رو به همراه دوستان خود به فکر تأسیس مدارس علم و تربیت افتادند.

با تأکید حجت الاسلام فرهمند بر نیت خالصانه در مسیر شکل گیری این مدارس، مجوزهای اولیه و مسائل مالی رفع شد و این مدارس با این شعار «هیچ دانش آموز مستعدی نباید محروم از تحصیل بماند»، ثبت نام خود را آغاز کرد. برای سال نخست ۲ مدرسه دخترانه و پسرانه در مقطع متوسطه اول ویژه ۱۰۰ دانش آموز آغاز شد و از شهریور ماه با مرور دروس گذشته به طور جدی تحصیل در این مدارس را شروع کردند.

در این مدارس، تربیت، آموزش و مهارت سه رکن مهمی است که مورد برنامه ریزی قرار گرفته و برای هر دانش آموز سه پرونده آموزشی، مهارتی و تربیتی طراحی می شود. با برنامه های متعددی برگرفته از نظر کارشناسان و براساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، طبق منویات رهبری و شاخص های موجود، وظایف معلمان در آموزش و تربیت مشخص می گردد و جایگاه مشاور و خانواده و رسانه بر پیشبرد تعلیم و تربیت فرزندان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

در این مدارس هر روز صبحانه سرو می‌شود و برگزاری چهارشنبه های اردویی نیز یکی از برنامه‌های جذاب است که برای دانش آموزان نیازمند بی هیچ هزینه ای برگزار می‌شود؛ اردوهایی که با ابتکار زیبایی در خود مدارس به صورت ۲۴ ساعته با حضور دانش آموزان یک کلاس برگزار می‌شود و کارگاه های تربیتی و مهارتی خوبی را دنبال می کنند.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد این مدارس، رشد تحصیلی قابل توجهی است که در بین دانش آموزان دیده شده است؛ دانش آموزان پایه هفتم و هشتم متوسط اول بدون حذف درسی و تنها با اضافه شدن دروسی ذیل سند تحول که به صورت قانونی است این دوره تحصیلی را سپری می کنند.

به گفته حجت الاسلام فرهمند، در مجموعه مدارس علم و تربیت، ساختار شکنی نشده، و ضمن حفظ چارچوب موجود در نظام آموزش و پرورش، برنامه‌های تربیتی خاصی به آنها افزوده شده است؛ به همین دلیل دانش آموزان زیادی دوست دارند در این مدارس درس بخوانند چراکه اثربخش بودن تعلیم در کنار تربیت به خوبی ملموس است.

او معتقد است که اصلاح ساختار باید از پایین به بالا باشد و برای این امر از حضور مربیان و طلاب و ائمه جماعات و معلمین معمم استفاده می شود؛ بر این اساس در این مدارس از افرادی برای تدریس دعوت شده که نگاه مربی را دارند و بر این باورند که مربی‌ها باید معلم باشند. مبتکران و مؤسسان مدارس علم و تربیت معتقدند که این کار از لالجین شروع شده ولی به این جا ختم نمی شود و باید در سطح مدارس استان این طرح دنبال شود.

این امام محله، بر این باور است که مسجد و مدارس باید در ارتباط باشند و توجه دانش آموزان نسبت به اقامه نماز در مسجد جلب شود تا مسجدی بار بیایند و از آسیب ها مصون بمانند. از نظر او مسجد فقط یک چهار دیواری در یک مساحت مشخصی نیست بلکه حریم و محدوده محلات به شمار می رود و باید در مساجد، همه آسیب ها و مشکلات و محرومیت های محلات را جزئی از مساجد دانست تا بتوان آنها را به خوبی با مشارکت مردمی حل کرد.

 

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری حوزه

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!