روایت مجاهدت‌های یک امام محله در حاشیه شهر تربت حیدریه؛

مسجدی که برای نخستین بار در آن مراسم احیاء و نماز عید فطر برگزار شد+عکس

مسجدی که برای نخستین بار در آن مراسم احیاء و نماز عید فطر برگزار شد+عکس
مجتبی عظیمی
0
۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

برخی از افراد انسانیت را معنا کرده‌ و ارزش خدمت به مردم را درک کرده‌اند؛ کسانی‌که راه پیامبر(ص) را پیش گرفته‌‌اند و روح و جان انسان‌ها را درمان می‌کنند و به علاج مشکلات و دردهای مختلف نیازمندان و دردمندان می‌پردازند.
حجت الاسلام شکاری نیز همین مسیر را پیش گرفته و پس از عهدی که با امام زمان(عج) می‌بندد، مشغول به مرتفع ساختن مشکلات یکی از مناطق پرآسیب شهر می‌شود؛ تا جایی‌که در مدت حضور خود در این منطقه موفق می‌شود تعداد معتادین متجاهر این محله را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و برخی از برنامه‌ها و مراسمات مذهبی را نیز برای نخستین بار در این منطقه برگزار می‌کند.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام هادی شکاری متولد سال ۱۳۷۷ و اهل دولت آباد و از طلبه‌های دغدغه‌مندی است که در یکی از مناطق حاشیه شهر و پر آسیب شهرستان تربت حیدریه فعالیت می‌کند. او از سال ۱۳۹۴ وارد وادی تبلیغ می‌شود و حالا مدتی است که در محله کوی بازرگان، رسالت تبلیغی خود را پیش می‌برد.

این امام محله جوان می‌گوید: رسالت طلبگی ما ایجاب می‌کند که در محلات آسیب پذیر کار کنیم و طبیب دوار دل دردمندان باشیم و برای رفع مشکلات مردم و آسیب‌های موجود تلاش کنیم تا این آسیب‌ها و مشکلات به دیگر نقاط شهر سرایت نکند.

مسجد محله را پایگاه اصلی قرار دادیم

او وقتی وارد این محله شد با مشکلات بیشماری مواجه شد و در اولین اقدام خود تلاش کرد مسجد منطقه را به عنوان پایگاه اصلی محله فعال سازی نماید؛ چراکه معتقد بود در این سنگر قادر به انجام کارهای اثرگذاری خواهد بود. پس از برگزاری نماز جماعت و برنامه‌های فرهنگی با احصاء مشکلات موجود و برنامه ریزی‌های لاز محله آسیب دیده دیگر فعالیت داشتم، اما مشکلات و آسیب‌های این محله به قدری زیاد بود که حل این مشکلات همواره جزو دغدغه‌هایم برای سازماندهی اوضاع اقدام شد.

عهدی که با امام زمان(عج) بستم

او می گوید: بنده پیش از این در یک فکری من بود، اما هرچه دورادور تلاش کردم کاری برای این منطقه انجام شود، متأسفانه نتیجه بخش نبود، نهایتا بعد از اتمام مأموریت در محل آسیب دیده قبلی و در سفری که به جمکران داشتم به یکباره تصمیم گرفتم که برای حل مشکلات منطقه تبلیغی فعلی وارد این محله شوم.

مسجد محله راکد بود که فعال شد

این امام محله از اواسط مهرماه سال ۱۴۰۱ وارد این محله می‌شود و با حجمی از مشکلات همچون مسجد راکد، آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی اعم از اعتیاد، مواد فروشی نزاع های دسته جمعی، مشکلات آموزشی و مشکلات عمرانی در محله مواجه می‌شود. حاج آقا شکاری مسجد را که مشکلات عمرانی بسیاری داشت بازسازی می‌کند و فعالیت‌های فرهنگی را نیز همزمان جلو می‌برد.
او برای این مسجد هیئت امناء تشکیل می‌دهد و حتی کارهای وقف آن را که پس از ۲۰ سال هنوز انجام نگرفته بود یه سرانجام می‌رساند. حالا این مسجد پس از حضور حجت الاسلام شکاری تحول عظیمی را به خود دیده و علاوه بر نماز جماعت، کلاس‌های قرآنی و ورزشی نیز در آن برگزار می‌شود.

راه‌اندازی خیریه‌ای برای کمک به نیازمندان

از دیگر اقداماتی که در روزهای اولیه حضور حاج آقا شکاری در محله انجام شد، شناسایی و ساماندهی نیازمندان با کمک گروه تحقیق و احصاء مشکلات آنان بود و سپس مرکز خیریه‌ای برای رسیدگی به امور آنان تشکیل شد که اکنون از طریق این مرکز خدمات مختلفی همچون توزیع لباس نو در ایام عید نوروز و توزیع سبد کالا به مستمندان ارائه می‌شود.

خانه ورزش در مسجد راه افتاد و ۷۰ دانش‌آموز جذب شدند

این روحانی فعال همچنین با تهیه لوازم ورزشی، در مسجد خانه ورزش ایجاد می‌کند و بدین وسیله ۷۰ دانش آموز با مسجد ارتباط می‌گیرند که برای کلیه آن‌ها پرونده آموزشی ـ تربیتی تشکیل شده و امور مختلف آنان اعم از خواب و خوراک و مباحث رفتاری، علمی و تحصیلی‌شان مورد رصد قرار می‌گیرد و برای آن‌ها برنامه ریزی می‌شود.

۹۰ درصد معتادان متجاهر محله جمع شدند

به گفته این امام محله یکی از مشکلات اساسی و آسیب‌زا در این منطقه اعتیاد و تعداد کثیر معتادین متجاهر و مواد فروش است که طی این مدت اقدامات پیشگیرانه‌ای توسط حجت الاسلام شکاری انجام گرفته است تا حدی که حضور معتادین متجاهر از صد در صد به ده درصد کاهش یافته است.
او همچنین با همکاری پلیس مبارزه با مواد مخدر، ناجی زندگی معتادین شد و تاکنون ۵ معتاد موفق به ترک شده اند. جلسات NA دو شب در هفته در مسجد برای افرادی که موفق به ترک اعتیاد شده‌اند برگزار می‌شود.

با کمک مردم و نهادهای زیربط به جنگ مشکلات رفت

او برای انجام اقدامات کارساز در مناطق تبلیغی‌اش و دستیابی به نقطه مطلوب، به محض ورود به این مناطق چشم اندازی را تعریف می‌کند و هر یک از مشکلات و مسائل را با پیگیری و مطالبه از نهادهای مرتبط با همان موضوع رفع و رجوع می‌کند به طور مثال برای تهیه اقلام ورزشی مورد نیاز برای راه اندازی خانه ورزش به اداره ورزش و جوانان مراجعه کرد و برای بازسازی مسجد مردم و خیرین را سهیم در این کار خیر کرد و اقدامات عمرانی محل را نیز از طریق تعاملاتی که با شهرداری برقرار کرد به سرانجام رساند.

راه‌اندازی مشاغل خانگی برای خودکفایی نیازمندان

این روحانی پرتلاش اکنون در حال ایجاد ظرفیتی برای ایجاد اشتغال خانگی در محله است و محور فعالیت او خودکفایی نیازمندان است و در این راستا پیگیری‌هایی را انجام داده تا به زودی و متناسب با فصل پیش رو برای بانوان در زمینه تولید سبزیجات خشک ایجاد اشتغال نماید. البته افزون بر این کار با تهیه چرخ صنعتی برای یک خانواده پنج نفره، آنها به خودکفایی و کسب درآمد رسیدند و مشکلات‌شان رفع شد.

مسجدی که برای اولین‌بار، شب قدر و نماز عید فطر داشت

چنین امام محله فعالی بدون شک برای ایام مهمی همچون ماه مبارک رمضان نیز برنامه‌های خاص خودش را دارد؛ او در این ایام برای نخستین بار در محله برای دختران و پسران نوجوان کلاس‌های قرآن و محفل انس با قرآن برگزار کرده و برای روز میلاد امام حسن مجتبی (ع) نیز جشنی با شکوه را تدارک دید. امسال نیز برای نخستین بار اهالی این منطقه در مسجد محله از فیض شب‌های قدر و نماز عید فطر هم بهره‌مند شدند.

در دیگر رسانه‌ها ببینید:

خبرگزاری فارس

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!