مسئول مؤسسه فتوح اندیشه:

لزوم بهره‌گیری از ظرفیت مساجد برای تقویت گفتمان مقاومت

لزوم بهره‌گیری از ظرفیت مساجد برای تقویت گفتمان مقاومت
بنیاد هدایت
0
۰۷ شهریور ۱۴۰۱

مسئول مؤسسه فتوح اندیشه گفت: ظرفیت مسجد می‌تواند برای گفتمان مقاومت به عنوان پشتیبان مورد استفاده قرار بگیرد.
به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام احمد رهدار، مسئول مؤسسه فتوح اندیشه، ظهر امروز ۷ شهریورماه در نشست علمی مسجد پژوهی، که در سالن اجتماعات مسجد جامعه پرداز به مدت سه روز در حال برگزاری است، با اشاره به اینکه از ظرفیت مسجد برای موضوع مقاومت نیز می‌توان استفاده کرد، اظهار کرد: مقاومت یکی از دستاوردهای تمدنی جمهوری اسلامی است که از مرزها فراتر رفته است.

وی با بیان اینکه صحنه عمل مقاومت امروز پررنگ شده است، مطرح کرد: یکی از ظرفیت‌های مسجد که می‌توان آن را فعال کرد، ظرفیت معرفت افزایی است.

مسئول مؤسسه فتوح اندیشه، با اشاره به اینکه معرفت افزایی در بستر مسجد می‌تواند فراگیر و کلان باشد، عنوان کرد: مسجد از نظر گستره در سراسر پهنه جغرافیای اسلام وجود دارد.

وی با بیان اینکه هیچ کانون دیگری گستره مسجد را ندارد، خاطرنشان کرد: مسجد کانونی است که برنامه‌های آن توسعه زمانی دارد و برخلاف حسینیه که در مناسبت‌های خاصی فعالیت بیشتری دارد، در مسجد هر روز برنامه‌های مختلفی وجود داشته و تعطیلی ندارد.

حجت الاسلام رهدار، با اشاره به اینکه مسجد در مقابل کانون‌های رقیب، کم‌ترین هزینه و بیش‌ترین نتیجه را دارد، تصریح کرد: همچنین وجود تنوع طبقاتی مختلف چه از نظر مالی و چه از نظر فرهنگی در مخاطبین مساجد از دیگر ظرفیت‌های مسجد است.

وی با بیان اینکه گفتمان مقاومت مستند قرآنی و روایی دارد، یادآور شد: اگر گفتمان مقاومت با مسجد گره خورد، دارای اصالت و تبار می‌شود و خود همین موضوع نیز تولید قدرت می‌کند.

مسئول مؤسسه فتوح اندیشه، با اشاره به اینکه مسجد می‌تواند به گفتمان مقاومت توسعه نهادی دهد، بیان کرد: مسجد فراتر از یک واژه و مجموعه‌های گزاره‌های فقهی نیست، بلکه مسجد یک نهاد قوی است و پیوند آن با گفتمان مقاومت می‌تواند به این گفتمان نیز ظرفیت نهادی دهد.

وی با بیان اینکه با این اتفاق ظرفیت مسجد به عنوان پشتیبان گفتمان مقاومت معرفی می‌شود، ابراز کرد: هر مجموعه و نهادی از دو بخش اجزاء و ابعاد تشکیل شده است؛ معنویت بعد مسجد است، نه جزء آن. به عبارت دیگر اگر معنویت در مسجد نباشد، این طور نیست که جزئی از اجزا نباشد، بلکه دیگر چیزی به نام مسجد وجود ندارد.

حجت الاسلام رهدار در پایان با اشاره به اینکه مسجد از صدر اسلام یکی از کانون‌های اصلی تولید معنویت بوده است، گفت: مسجد می‌تواند پیچیدگی‌ها و درگیری‌های مقاومت را به معنویت مزین کند.

در دیگر رسانه ها ببینید:

منار

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!