با همت امام محله و خوش فکری او صورت گرفت؛

وقتی اتحاد و همدلی اهالی محله نتیجه می‌دهد/ پای کار آمدن جوانان روستا برای حل مشکلات

وقتی اتحاد و همدلی اهالی محله نتیجه می‌دهد/ پای کار آمدن جوانان روستا برای حل مشکلات
مجتبی عظیمی
0
۲۳ خرداد ۱۴۰۲

حجت‌الاسلام حسنی امام روستایی است که در بدو ورود به علت عدم هماهنگی و اتحاد مشکلات بسیاری را شاهد بود اما او توانست با کمک اهالی و ایجاد وحدت این مشکلات را به حداقل برساند.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت‌الاسلام علیرضا حسنی امام روستای حسین آباد عاشوری شهرستان بهار استان همدان است و از ۷ سال پیش به این روستا عزیمت کرده و به اهالی این روستا خدمت رسانی می‌کند.
این روستا به دلیل وجود دو مسجد و یک حسینیه فعال با مشکل چند دستگی و فعالیت های جزیره‌ای روبه رو بود که این امام در بدو ورود سعی در حل این موضوع داشته که با همکاری مسئولان و اهالی توانست وحدت و همدلی را در روستا به وجود آورد.
علاوه بر اتحاد و همدلی کمیته فرهنگی که متشکل از مسئولان فرهنگی، هیئت امناء و مسئول شورا و… بود تشکیل شده و برنامه‌های فرهنگی روستا تحت مدیریت این کمیته سامان یافت و این عاملی برای بیشتر شدن کیفیت برنامه‌های فرهنگی روستا شد.
شاید در باور نگنجد ولی این اقدام امام روستا روند خوبی در زمینه های دیگر هم ایجاد کرد به طوری‌که جوانان تحصیلکرده روستا پای کار آمدند و بعضاً در سمت‌هایی مانند شورای روستا هم ورود کردند و این باعث شد جوانان مطالبات مردمی را نیز به گوش مسئولان برسانند و از این طریق مشکلات زیادی در روستا حل و فصل شد.
رسیدگی و برنامه‌ریزی فرهنگی تنها وظیفه کمیته فرهنگی روستا نبود این گروه با احصاء و طبقه بندی مشکلات اهالی و سطح روستا آن‌ها را رصد کرده و در پی حل آن‌ها برآمدند.
دیگر اقدامی که با تشکیل کمیته و اتحاد اهالی روستا اتفاق افتاده موضوع رسیدگی به نیازمندان بوده، تا قبل از این هر هیئت و پایگاهی بسته معیشتی را آماده سازی می‌نمود و به جامعه هدف خود می‌رساند اما بعد از هم‌بستگی علاوه بر این که هم افزایی صورت گرفت باعث شد به افراد مورد نظر بهتر از قبل کمک رسانی و رسیدگی شود و افراد خیر و دغدغه مند نیز با مشاهده‌ی این همکاری بیشتر از قبل ترغیب به کمک رسانی شده‌اند.
این امام روستا ۵۰ خانواده نیازمند را تحت پوشش قرار داده و به صورت مستمر و چند ماه یک‌بار بسته‌های معیشتی را به آن‌ها می‌رساند. البته خانواده‌های نیازمند بسیاری هم شناسایی شده‌اند و با ایجاد پتانسیل و حمایت آن‌ها را توانمند ساخته تا بتوانند به درآمد برسند و از حمایت بی‌نیاز شوند.
چند مدت‌ها است که رهبر معظم انقلاب به پایگاه قرآنی شدن مساجد تأکید دارند؛ این امام روستا با ایجاد مهد قرآن در مسجد که توسط افراد دغدغه مند اداره می‌شود توانسته در این راستا قدمی بردارد؛ از این اقدام قرآنی او نیز استقبال خوبی صورت گرفته و برکات زیادی داشته است.
دختران و پسران در بدو ورود به مدارس در این مهد قرآنی با مسائل و پیش نیازها با رویکرد قرآنی آشنا می‌شوند و آموزش‌های لازم را می‌بینند.
حجت‌الاسلام حسنی حمایت از کودکان و دانش‌آموزان بی بضاعت را نیز در بین اقدامات خود گنجانده است و سعی دارد با برنامه‌های مختلف به آن‌ها کمک کند و آن‌ها را توانمند سازد.
او با برگزاری کلاس‌های تقویتی در مسجد در موضوعات درسی و برگزاری حلقات تربیتی در سه سطح نونهالان، نوجوانان و بزرگسالان در مسائل تربیتی و اخلاقی توانسته هم ارتباط خود با آن‌ها و هم پیوند آنها را با مسجد تقویت کند.
به گفته حجت‌الاسلام حسنی ۷۰ نفر از نوجوانان و کودکان در این برنامه‌ها شرکت دارند و به صورت مستمر حضور دارند و استقبال می‌کنند.
این امام محله در پایان می‌گوید: اگر بتوانیم روح همدلی و اتحاد در مناطق تبلیغی زنده کنیم بسیار موفق‌تر بوده و بازدهی خوبی را نیز شاهد خواهیم بود.

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!