اینجا زن و مرد و پیر و جوان با هدایت امام محله به میدان آمدند؛

مسجدی که برای همه شئون زندگی و همه اقشار محله برنامه کاربردی دارد

مسجدی که برای همه شئون زندگی و همه اقشار محله برنامه کاربردی دارد
نعلبندی
0
۱۰ تیر ۱۴۰۲

در خلقت بعضی از افراد که تأمل می‌کن، احساست این است که عصاره تمام مهربانی‌ها را گرفته‌اند و از آن این شخص را خلق کرده‌اند؛ کسانی که محبت و اخلاص را با تلاش بی‌نظیر خود به تصویر می‌کشند و برای انجام کارهایی که مورد رضایت خداست و به اصطلاح کار خیر نامیده می‌شود، حد و مرزی قائل نیستند.
کسانی که نام خود را پای هر کار خیری که به ذهنت خطور کند ثبت کرده‌اند و به انجام هیچ یک از کارهای خداپسندانه نه نگفته‌اند.
حاج آقا رضایی یکی از همین افراد است که نه تنها به لحاظ زمانی مجالی برای برشمردن یکایک اقدامات خداپسندانه او نیست، بلکه زبان نیز از بیان تک تک کارهای خیرخواهانه‌اش قاصر است.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام سجاد رضایی از جمله امام محله‌های جوانی است که از زمان حضورش در مسجد امام حسن مجتبی(ع) شهرستان راور کرمان، محله تبلیغی خود را متحول کرده تاجایی‌که اکنون مسجد تبلیغی او جزو مساجد موفق شهر شناخته می‌شود.
او اگرچه متولد سال ۱۳۶۸ است، اما فعالیت‌های بی‌شماری را در جهت خدمت‌رسانی به مردم در حوزه‌های مختلف انجام داده است و در حقیقت پای هیچ کار خیری نیست که نام خود را ثبت نکرده باشد. حدود ۶ سال است که در این مسجد به فعالیت می‌پردازد و به طور کلی ۱۱ سال سابقه تبلیغ و ترویج دین را دارد.
حاج آقا رضایی مسجد امام حسن را به خانه امید نیازمندان شهرستان راور تبدیل کرده و اکنون فعالیت‌های این مسجد زبانزد کل شهرستان شده و هرکس با هر نیازی از سطح شهرستان و روستاهای اطراف به این مسجد مراجعه می‌کند و امام جماعت و هیئت امنای مسجد نیز سعی دارند به تأسی از کریم اهل بیت(ع)، دست رد به سینه نیازمندان نزنند و در حد توان یاریگر آنان باشند و هر فردی که از اوضاع مالی نامناسب تری برخوردار باشد، حمایت‌های این مسجد از او بیشتر است.

مسجدی که از سه مورد طلاق‌ جلوگیری کرد

به دلیل آمار بالای طلاق در این منطقه، او در زمینه حل مشکلات خانوادگی ورود کرده و به صورت هفتگی در مسجد کلاس‌هایی برگزار می‌کند و علاوه بر این، دادگاه شهرستان نیز پرونده‌های طلاقی که مربوط به این محله می‌باشد را به این مسجد ارجاع می‌دهد؛ در مسجد گروهی متشکل از معتمدین محل جهت ایجاد صلح و سازش میان این زوجین تشکیل شده که با صحبت و گفت‌وگو سعی می‌کنند اختلافات فی ما بین آنان را رفع و میان‌شان صلح و سازش ایجاد کنند. در یک‌سالی که این‌ اقدام انجام شده از حدود سه مورد طلاق در محله جلوگیری شده است.

حضور پرشور اهالی محله در راهپیمایی‌ها

حاج آقا رضایی همچنین اهتمام بسیاری به تشویق مردم برای حضور پرشور در گردهمایی‌های مهم همچون راهپیمایی‌ها دارد و در این ایام با پیگیری از شهرداری، خط واحدی را جهت تسهیل در رفت و آمد مردم برای حضور در راهپیمایی‌ها در اختیار گرفته که در این اتوبوس خدماتی همچون توزیع عروسک، پرچم، پوستر حاج قاسم و ….نیز به مردم و کودکان ارائه می‌شود.

تشکیل گروه فرهنگی خدام الحسن در مسجد

به دلیل خدمات شایانی که این امام محله تاکنون داشته مسئولیت برگزاری یادواره ۵ شهید گمنام راور به او واگذار شده و او نیز با همکاری گروه فرهنگی مسجد که خدام الحسن(ع) نام دارد تلاش کرده یادواره‌‌ای درخور شان این شهدا برگزار کند.
از دیگر اقدامات گروه فرهنگی خدام الحسن آموزش قرآن، مداحی، امداد و نجات، احکام و برگزاری جلسات انس با قرآن بوده و چون مسجد به نام امام حسن مجتبی(ع) مزین است هر ساله در سالروز میلاد کریم اهل بیت(ع) جشن مفصل و باشکوهی در این مسجد برگزار می‌شود که قریب به ۴ هزار نفر از کل شهرستان در این جشن شرکت می‌کنند.
به گفته حاج آقا رضایی در طول سال هم مراسمات باشکوهی برای ایام ولادت و شهادت اهل بیت(ع) در مسجد برگزار می‌شود.

استقبال بی‌نظیر نوجوانان از اعتکاف مسجد

یکی از کارهایی که در سه روز آخر ماه مبارک رمضان در این مسجد انجام می‌شود، برگزاری اعتکاف ویژه نوجوانان است که برنامه‌های معنوی بسیار خوبی برای این مراسم عبادی تدارک دیده می‌شود که این‌کار هم با استقبال بی‌نظیر نوجوانان مواجه شده است.
او همچنین جلسات هفتگی قرآن را در منازل اهالی محل پایه گذاری کرده تا پیوندی مستمر میان زندگی آنان و کلام خداوند برقرار کند.

تشکیل گروه جهادی متشکل از جوانان مسجد

این امام محله علاوه بر این گروه جهادی خدام الحسن را تشکیل داده که ۳۰ جوان محله اعضای آن را تشکیل می‌دهند که هر هفته به همت این گروه دوشنبه‌های امام حسنی برگزار می‌شود که در این برنامه غذا طبخ و درب منازل نیازمندان توزیع می‌شود و افزون بر این سبد کالا و گوشت گرم نیز تهیه و میان مستضعفان توزیع می‌شود که در چند ماه گذشته قریب به ۳۰ میلیون تومان گوشت تهیه و به خانوارهای نیازمند تحویل داده شده است.


همچنین در ماه رمضان نیز ۵۰ میلیون تومان بسته‌های غذایی تهیه شد و به نیازمندان اعطا شد که کلیه این اقدامات با مشارکت مردم، هیئت امنا، جوانان محله و خیرین و بدون دخالت هیچ نهاد و ارگانی انجام شده است.
یکی دیگر از اقدامات این گروه جهادی، ساخت سرویس بهداشتی برای نیازمندان محله بوده است که تاکنون حدود ۵ سرویس بهداشتی با اهتمام این گروه جهادی و بچه‌های متخصص محله در زمینه بنایی و برق کشی و لوله کشی برای خانواده‌های بی‌بضاعت ساخته شده است.
تیم جهادی مسجد امام حسن(ع) همچنین در زمان وقوع سیل، در روستای فیض آباد حاضر شدند تا به مردم این منطقه کمک کنند تا گل و لای را از منازل‌شان بیرون بریزند و اکنون نیز به دلیل وقوع زلزله در خوی تیمی را آماده اعزام به این منطقه کرده‌اند که قرار است پس از تعطیلی مدارس این گروه جهت خدمت‌رسانی به اهالی خوی به این منطقه اعزام شوند.


موکب مسجد نیز در طول سال و در کلیه مناسبت‌های مهم سال، در کنار خیابان فعال و پذیرای مردم است و خدماتی را به مردم ارائه می‌دهد.
از دیگر اقداماتی که به دست جوانان این مسجد رقم خورده برپایی نمایشگاه کتاب بوده است.
این جوانان در ایام کرونا نیز نقش آفرینی کردند و روحیه جهادی خود را به نمایش گذاشتند، آنها با سم پاشی خیابان‌ها سعی کردند گامی در جهت حفظ سلامتی همشهریان خود بردارند. جوانان مسجد امام حسن مجتبی(ع)، با اقتدا کرامت آن حضرت، همچنین به بسته بندی آبمیوه و توزیع آن میان بیماران کرونایی نیز می‌پرداختند.
همت بلند این جوانان به کمک بیماران نیازمند شهرشان نیز آمده و موجب شده تا از پزشکان شهر برای حضور در مسجد جهت ویزیت رایگان نیازمندان دعوت کنند.
به همت اعضای فعال این مسجد و در رأس آنان حاج آقا رضایی، در روز ولادت امام حسن(ع) با ۵ نانوایی هماهنگ شد تا نان رایگان در اختیار مردم قرار دهند تا در چنین روزی سفره کرامت این امام توسط مسجدی که مزین به نام آن حضرت است، برای اهالی شهرستان گسترده شود.

تأمین مسکن جوانان نیازمند

حاج آقا رضایی حمایت از نمازگزاران مسجد به‌ویژه قشر جوان را در دستور کار خود قرار داده و با کمک خیرین برای ترغیب جوانان به ازدواج، منزلی را در اختیار گرفته تا آن دسته از جوانانی که نیاز مالی دارند و از وضعیت اقتصادی خوبی برخوردار نیستند بتوانند به مدت یکسال به صورت رایگان در این خانه ساکن شوند. اکنون حدود دو سال است که این خانه به بهره برداری رسیده و در اختیار جوانان نیازمند قرار داده شده است.

از کمک به بیماران سرطانی تا پرداخت اجاره بهای منازل نیازمندان

کمک به بیماران سرطانی، تهیه پوشاک و اقلام غذایی، تهیه لوازم خانگی برای نیازمندان بخشی از خدمات این مسجد به نیازمندان است که پس از انجام بررسی و تحقیقات لازم از وضعیت زندگی‌شان به آنها اعطا می‌شود.
حاج آقا رضایی همچنین با کمک یکی از خیرین اجاره بهای منازل کسانی که چندین ماه عقب افتاده را تسویه می‌کند و با یکی دیگر از خیرین را نیز برای حمایت از بیماران سرطانی تشویق کرده و به صورت مستمر در این دو زمینه خدمت رسانی می‌کنند.
مسجد امام حسن مجتبی(ع) البته با همت هیئت امنا حدود ۱۵ سال است که مؤسسه خیریه فاطمه زهرا(س) را تشکیل داده و با توزیع صندوق‌هایی میان اهالی محل و جمع آوری مبالغ آن، سالانه به تهیه کمک جهیزیه برای زوجین کم برخوردار اقدام می‌کند که هر سال بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان در این راستا هزینه می‌شود.

جوانانی که از محلات دیگر جذب این مسجد شدند

مهمترین هدف حاج آقا رضایی به گفته خودش دور کردن جوانان از گناه و معصیت و نجات آنان است و معتقد است جوان وقتش را باید در مسجد بگذراند و در این سنگر باید برای این قشر اهمیت و ارزش قائل شد تا کمک شود اعتقادات او در این مسیر به درستی شکل گیرد.


او به همین دلیل برای قشر جوان محله، اردوی راهیان نور، کوهنوردی، برنامه‌های ورزشی، اردوی زیارت مزار حاج قاسم، سفر مشهد مقدس و جلسات فرهنگی مختلف بسیار مفصلی برگزار می‌کند و همین فعال بودن مسجد امام حسن(ع) و تدارک برنامه‌های جوان پسند توسط حاج آقا رضایی و ارزش قائل شدن برای نسل کنونی، علاوه بر جوانان محله، جوانان سایر محله‌های شهرستان را نیز به این مسجد کشانده است.
این امام محله سعی کرده مسئولیتی برای هر یک از این جوانان در نظر بگیرد و در خصوص بازخوردی که از این‌کار گرفته می‌گوید: به یکی از جوان‌ها گفتم منزل شما با مسجد ما فاصله زیادی دارد در حالی‌که سه مسجد سر راهت قرار دارد، چرا حضور در این مسجد را انتخاب کرده‌ای؟! در پاسخ گفت «در این مسجد برای من ارزش قائل می شوند و وقتی پیشنهادی می‌دهم روی پیشنهادم کار می‌شود و حتی در صورت امکان طرحم اجرایی می‌شود که کمترین جایی این اتفاق رخ می‌دهد».

تربیت طلبه، معلم و قاضی از دل جوانان این مسجد

حجت الاسلام رضایی همچنین وقتی متوجه شد جوانان از معضلی به نام بیکاری رنج می‌برند برای کمک به اشتغال آنان کمر همت بست و چندین کلاس اشتغالزایی برای آنان برگزار کرد و از موفقین عرصه اقتصاد دعوت کرد تا راهکارهای درآمدزایی و تجارب ارزشمند خود را با جوانان به اشتراک بگذارند و افزون بر این بازدیدهایی از شهرک صنعتی کرمان را برای آنان برنامه‌ریزی کرد.
این اقدامات او نتایج خوبی را به همراه داشت و موجب شد خیلی از این جوانان به شغل‌های مختلف وارد شوند و حتی از جوانان این مسجد معلم، طلبه و قاضی تربیت شده است.

تکریم زوار امام رضا با ساخت استراحتگاهی برای آنان

امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی(ع)، برای خدمت رسانی به زائران امام رضا(ع) نیز اقداماتی را انجام داده و از آنجایی که منطقه آنان در مسیر زائران مشهد مقدس سه استان قرار دارد، استراحت این زائران در پارک و گوشه خیابان‌های شهر به دغدغه حاج آقا رضایی تبدیل شد و موجب شد که او به فکر ایجاد مجموعه‌ای درخور شأن زائران بیفتد که این مجموعه اکنون در حال ساخت است و ۱۰ میلیارد تومان برای تکمیل آن نیاز است که تاکنون دو میلیارد آن تأمین شده است.
حجت الاسلام رضایی معتقد است تکمیل این پروژه علاوه بر خدمت‌رسانی به زائران امام رضا(ع)، به اقتصاد مسجد و اشتغالزایی جوانان شهر نیز کمک شایانی خواهد کرد.

از شکوفاسازی استعداد نوجوانان تا کمک به رشد تحصیلی آنان

او همچنین از ظرفیت حضور معلمین در مسجد، برای رشد تحصیلی دانش آموزان بهره گرفته و با کمک آنان برای نوجوانان کلاس‌های خصوصی برگزار می‌کند‌ تا به رشد تحصیلی آنان کمکی کرده باشد.
تشکیل گروه سرود و اجرای آن در مساجد و مدارس و خیابان‌های شهر از دیگر فعالیت‌های این امام محله می‌باشد که این گروه سرود توانسته در سطح کشور نیز مقام سوم را کسب کند.


عیادت از بیماران محله، اجرای جشن تکلیف دختران، برقراری امنیت در سطح محله با کمک پایگاه بسیج مسجد، نجات یک جوان از دام اعتیاد، تلاش برای جلوگیری از قصاص و پادرمیانی برای اخذ رضایت از خانواده ولی دم از دیگر فعالیت‌های موفق این امام محله بوده که با کمک و همراهی مردم به انجام رسیده است.

دختران بدحجابی که در مسجد ما چادری شدند

بخش خواهران این مسجد نیز فعال است و در ایامی که برخی از بانوان به دلیل القائات دشمن به کشف حجاب روی آوردند واحد خواهران مسجد به گفت‌وگو با این بانوان پرداختند و توانستند تعدادی از دختران را چادری کنند و آنها را به اعضای پای کار مسجد تبدیل نمایند.
اکنون با مجموع این اقدامات اثر گذار، مسجد تبلیغی حجت الاسلام رضایی جزو مساجد موفق شهر شناخته می‌شود که هم بخش بانوان و هم بخش آقایان آن فعال است و به فراخور زمان اقدامات مؤثری را انجام می‌دهند.

در دیگر رسانه‌ها ببینید:

خبرگزاری فارس

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!