محله اربعینی در زهک؛

قیام نمادین خونخواهان اباعبدالله/ مردم شهرستان زهک، پذیرای زائران افغانستانی اربعین در مساجد می‌شوند

قیام نمادین خونخواهان اباعبدالله/ مردم شهرستان زهک، پذیرای زائران افغانستانی اربعین در مساجد می‌شوند
نعلبندی
0
۲۲ مرداد ۱۴۰۲

فرقی نمی‌کند که در این دنیای مادی در چه جایگاهی قرار داشته باشی، حتی اگر مدیر، معاون یا وزیر هم که باشی در دستگاه اباعبدالله(ع) همه عاشقان، خود را نوکری بیش نمی‌دانند و این نقطه تنها جایی است که هر انسانی که به عشق سیدالشهدا(ع) مبتلا شده به این نوکری افتخار می‌کند و می‌بالد.
حاج آقا جامعی نیز یکی از کسانی‌است که در سمت خود، نوکری به عزاداران و زائران اباعبدالله(ع) را در دستور کار قرار داده و به سهم خود در تلاش است تا با برنامه‌ریزی‌های مختلف، شرایط بهتری را برای آسایش عاشقان سیدالشهدا(ع) فراهم کند.
با برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است امسال شرایطی مهیا شود تا زائرین افغانستانی که برای رساندن خود به دیار عشق، باید از شهرستان آنان عبور کنند با آسودگی خاطر رهسپار سرزمین عشق شوند.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام محمد رضا جامعی متولد سال ۱۳۶۲ و اهل شهرستان زهک استان سیستان و بلوچستان است که در این شهرستان به عنوان مدیر سازمان تبلیغات اسلامی مشغول به فعالیت است.

او به واسطه مسئولیتی که برعهده دارد، با همه‌ی مساجد شهرستان ارتباط دارد و ساماندهی مساجد را انجام می‌دهد.
این روحانی پرتلاش قبل از فرا رسیدن ایام محرم نیز طبق روال همیشگی و جهت هماهنگی مساجد برای برگزاری مراسماتی درخور شأن سالار شهیدان، جلساتی را برگزار کرد که در آن هیئت امناء، مبلغین و روحانیون حضور داشتند تا برنامه ریزی دقیقی برای برگزاری مراسمات این ماه انجام شود.


اعزام مبلغ در سطح شهرستان و نحوه برگزاری برنامه‌های عزاداری در این جلسات هماهنگ و کیفیت و محتوای برنامه‌ها مشخص شد.
وی همچنین در این ایام هرشب به سرکشی‌ از مساجد مختلف شهر پرداخت تا از نزدیک در جریان کم و کیف برنامه‌ها قرار گیرد.
حاج آقا جامعی افزون بر این سعی بسیاری در کمک به هیئات مذهبی جهت پخت غذای نذری برای ایام محرم دارد و در این راستا به شیوه‌های گوناگون از آنان حمایت می‌کند؛ به طور مثال گرانی قیمت اقلام غذایی در بازار موجب شد که او با رایزنی با جهاد کشاورزی، اقلام هیئات را با قیمت تعاونی مهیا کند تا کمکی به هیئت‌هایی که پذیرای عاشقان اباعبدالله(ع) در این ایام هستند انجام داده باشد.


این روحانی فعال برای روز ۲۵ محرم که در منطقه آنان این روز مقدمه‌ای برای اربعین است، برنامه‌های محوری تدارک دیده است به گفته او بعد از شهادت امام حسین(ع) در سال ۶۱ هجری قمری، وقتی خبر شهادت به مردم سیستان می‌رسد اهالی این منطقه برعلیه حاکم وقت قیام می‌کنند و قیام آنان به عنوان اولین قیام خون‌خواهان حضرت در تاریخ ثبت می‌شود و به همین دلیل این روز برای اهالی سیستان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در این روز نیز مراسمات عزاداری ویژه در این منطقه برپا می‌شود.


حجت الاسلام جامعی از پیاده روی خودجوش و مردمی روز اربعین و به راه افتادن کاروان‌های زیارتی نیز خبر می‌دهد و می‌گوید: از منطقه ما کاروان‌های زیارتی بسیاری به عتبات اعزام می‌شوند، ضمن اینکه در خود شهرستان هم برنامه‌های عزاداری ویژه اربعین و برپایی موکب‌ها و ایستگاه‌های صلواتی برگزار می‌شود.


همچنین امسال با برنامه ریزی‌های انجام شده توسط حجت الاسلام جامعی قرار است به نحو شایسته‌تری از زوار امام حسین(ع) که از کشور افغانستان راهی عتبات عالیات می‌شوند و از این شهرستان عبور می‌کنند پذیرایی کنند که در این راستا برپایی ایستگاه صلواتی و پذیرایی و در نظر گرفتن محلی به عنوان اقامتگاه و استراحتگاه موقت زائران در جوار مزار شهید میرحسینی از جمله اقدامات آنان می‌باشد.

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری فارس

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!