حجت الاسلام شریف تبار:

گفتمان اربعین باید در فضای شهری و محله‌ها ایجاد شود

گفتمان اربعین باید در فضای شهری و محله‌ها ایجاد شود
نعلبندی
0
۳۱ مرداد ۱۴۰۲

مدیر کل تبلیغات اسلامی مازندران با تأکید بر اربعینی کردن شهرها، گفت: گفتمان اربعین را باید در حوزه فضای شهری ایجاد کنیم و از فضای بصری شهر گرفته تا رسانه‌های محلی را درگیر این ماجرا نماییم.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام محمد مهدی شریف تبار مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران در گفت‌وگویی، اظهار داشت: فرصت زیارت پیاده حرم سیدالشهدا(ع) که در سال های اخیر به وجود آمده به تعبیر رهبر معظم انقلاب یک معجزه الهی است که دست یاریگر خداوند را در این حرکت می‌توان دید.

وی افزود: این حرکت علاوه بر اینکه دارای بازتاب‌هایی در حوزه بین المللی است، بازتاب درون کشوری نیز دارد و به تعبیر حضرت آقا ضامن بقای کشور است.

حجت الاسلام شریف تبار با بیان اینکه در سال‌های اخیر سنت اربعین بیش از پیش احیاء و شور و حال آن در کشور ایجاد شده است، گفت: ما باید علاوه بر بهره گیری از جوشش و پوشش‌های مردمی، رسانه‌ها را به میدان آوریم و به این حرکت عظیم ضریب رسانه‌ای دهیم.

وی ادامه داد: قدم اول این است که شهر خود را اربعینی کنیم و این گفتمان را در حوزه فضای شهری ایجاد کنیم و از فضای بصری شهر گرفته تا رسانه‌های محلی را درگیر این ماجرا نماییم تا انگیزه سازی اولیه صورت گیرد.

حجت الاسلام شریف تبار نقش رسانه‌ها در ایجاد انگیزه اولیه را مهم و مؤثر خواند و خاطرنشان کرد: باید کاری کرد تا هم کسانی‌که توفیق سفر دارند و هم کسانی‌که جزو جاماندگان هستند به میدان بیایند و برای آنان انگیزه سازی شود تا اقداماتی را انجام دهند.

مدیر کل تبلیغات اسلامی مازندران با بیان اینکه برای اربعینی کردن محلات باید از ظرفیت‌های مردمی بهره گرفت، عنوان داشت: باید به سمت مردمی‌سازی اقدامات اربعینی پیش رفت و برگزاری این مراسمات نباید سمت و سوی حاکمیتی پیدا کند.

حجت الاسلام شریف تبار در ادامه از برگزاری چندین جلسه با تشکل‌ها و مجموعه‌های مردمی خبر داد و گفت: طی این جلسات برنامه‌هایی تدارک دیده شد از جمله خواندن زیارت اربعین یک‌روز قبل از اربعین در ادارات و نهادها همراه با ضمیمه و پیوست‌ها و پوسترهایی که آماده شده و پخش نواهای اربعینی که یادآور خاطرات اربعینی است، تا ادارات فضای اربعینی به خود گیرند.

وی با اشاره به دیگر برنامه‌های استان مازندران برای ایام اربعین بیان داشت: برای روایتگری اربعین و حماسه عاشورا افراد متعددی را آموزش دادیم که در آستانه اربعین در شهرهای ما با کمک بنرهایی که برای آنان جهت پرده خوانی چاپ شده به روایت جریان جابربن عبدالله انصاری به عنوان زائر اربعین بپردازند.

حجت الاسلام شریف تبار همچنین افزود: سال گذشته این روایتگری را با حدود ۱۵ نفر شروع کردیم که امسال آن را به جمعیت ۸۰ نفری رساندیم؛ پیرو جلسه‌ و تبادل نظری که با روحانیون مواکب و مسئولان فرهنگی موکب‌ها داشتیم بنا شد تعدادی از این راویان به موکب‌ها ملحق شوند و در این فضا به روایتگری بپردازند.

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری مهر

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!