محله اربعینی در حسن آباد مشیر؛

از اعطای وام پنج میلیون تومانی به زوار اربعینی تا برگزاری پیاده‌روی جاماندگان

از اعطای وام پنج میلیون تومانی به زوار اربعینی تا برگزاری پیاده‌روی جاماندگان
مجتبی عظیمی
0
۰۴ شهریور ۱۴۰۲

با نزدیک شدن به حال و هوای اربعین حسینی تمام آرزومندان و مشتاقان زیارت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در صدد رسیدن به سیل خروشان دوستداران آن امام هستند؛ امام محله مسجد باب الحوائج(ع) هم با اقدامات گوناگون سعی دارد گامی در تحقق این امر بردارد.

به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت‌الاسلام محمد حسن دهقان امام محله مسجد باب الحوائج در منطقه حسن آباد مشیر شهر یزد است که ۴ سالی می‌شود که در این محله مستقر شده. به دلیل حاشیه‌ای بودن این محله مشکلات مختلفی در آن مشاهده می‌شود، منطقه ای که ۴۰ درصد از جمعیتش را اهل سنت تشکیل می‌دهند.

حجت‌الاسلام دهقان از همان ابتدا تمام فعالیت‌ها را از محله به مسجد انتقال داده و توانسته با این اقدام حضور اهالی و جوانان و نوجوانان را بیش از پیش پررنگ کند.

او برای کمک به اهالی محله از هر تلاشی دریغ نکرده است؛ یکی از این اقدامات فعالیت‌های عمرانی گوناگون است که در راستای کمک به نیازمندان در محله اتفاق می‌افتد. با تأسیس صندوق قرض‌الحسنه و اعطای وام ۱۵ میلیون تومانی توانسته به این کار مهم دست یابد.

کانون این مسجد یکی از کانون‌های مساجد فعال در استان یزد به شمار می‌آید و این امام نزدیک به صد نفر از کودکان و نوجوانان را دور هم جمع کرده و در تمام طول سال با برگزاری کلاس‌های متنوع توانسته آن‌ها را با موضوعات مختلف آشنا کرده و توانمند سازد و همچنین با برگزاری اردوی داخل و خارج استانی به این کلاس‌ها نشاط بخشیده است.

برپایی هیئت ویژه نوجوانان در ایام دهه محرم یکی از فعالیت‌های او بوده است، هیئتی که فعالیت خود را از عصر شروع می‌کرد و با حضور در مسجد به کار خود پایان می‌داد، که این امر خود باعث جذب هرچه بیشتر اهالی و جوانان به مسجد بوده است.

با نزدیک شدن به حال و هوای اربعین حسینی این محله و امام محله نیز خود را در سیل عظیم قرار دادند و با اعطای وام پنج میلیون تومانی به حضور علاقه‌مندان در زیارت اربعین کمک ویژه‌ای داشته اند که تاکنون یک اتوبوس با وام صندوق مسجد قصد عزیمت به کربلای معلی را دارند.

اما هر ساله هستند آرزومندانی که به هر دلیلی از سفر اربعین جا مانده‌اند و چند مدتی است که برنامه و راهپیمایی جاماندگان در شهرها و محله‌های مختلف برگزار می‌شود؛ این محله نیز از این فیض بهره برده است و با حضور علاقه مندان و جاماندگان زیارت اربعین مسیر ده کیلومتری مسجد تا گلزار شهدای گمنام را پیاده روی کرده و در سوگ چهلمین روز شهادت سید و سالار شهیدان عزاداری می‌کنند.

طرح دیگر این امام محله طرح جوانی جمعیت و تشکیل زندگی مشترک است که مصادف با اول ذی‌الحجه و سالروز ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا از زوج‌هایی که به تازگی ازدواج کرده‌اند دعوت کرده و با اهدای هدایا و اعطای وام ۵ تا ۱۰ میلیون تومانی آنها را به فرزندآوری تشویق و ترغیب می‌نمایند.

پخش فیلم و فوتبال جام جهانی در مسجد از جمله برنامه‌هایی بود که جوانان و نوجوانان را دور هم جمع کرد و با استقبال ویژه همراه بود.

ایجاد حلقه‌های قرآنی هر چهارشنبه در مسجد با همکاری ستاد اقامه نماز هم دیگر اقدام این امام است که هر هفته با آموزش و تدبر در یک موضوع نوجوانان بیش از پیش با معارف قرآنی آشنا می‌شوند.

در دیگر رسانه‌ها ببینید:

خبرگزاری حوزه

 

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!