امام جمعه موقت گناباد مطرح کرد؛

اربعین؛ فرصتی دلنشین برای روشنگری و گفت‌وگو

اربعین؛ فرصتی دلنشین برای روشنگری و گفت‌وگو
نعلبندی
0
۲۵ شهریور ۱۴۰۲

اربعین بهترین فرصت برای تبلیغ و ترویج دین است از این رو می‌توان از این فرصت به بهترین نحوه استفاده کرد؛ کاری که حاج آقا فاطمی نیز از انجام آن غافل نبوده است.
او سال‌هاست در ایام اربعین با حضور در موکبی در کربلا به گفت‌وگو و برگزاری نشست و برنامه‌های فرهنگی برای زائران می‌پردازد و سعی دارد آن‌ها را از فلسفه قیام سیدالشهدا(ع) آگاه کند تا زیارتی با معرفت داشته باشند.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام عباسعلی فاطمی متولد سال ۱۳۵۵ و امام جمعه موقت و طلبه فعال در شهرستان گناباد استان خراسان رضوی است که ۳۰ سالی می‌شود عمر خود را در راه تبلیغ و ترویج دین صرف کرده و همچنان نیز در این مسیر پابرجا باقی مانده است.
او پیرو همین رسالتی که برعهده گرفته در ایام اربعین امسال به انجام فعالیت فرهنگی در موکبی در کربلا پرداخت و از سوم تا پانزدهم شهریور ماه با برپایی نماز جماعت و نشست و برنامه‌های مختلف فرهنگی سعی در روشنگری مردم و بیان فلسفه قیام اباعبدالله(ع) برای زائران کرد تا در این ایام زیارتی با معرفت داشته باشند.
حجت الاسلام فاطمی می‌گوید: مهم ترین رسالتی که در این ۴۰ روز حضرت زینب(س) بر دوش کشید، روشنگری و جهاد تبیین بود که امروز هم اگر ما بخواهیم مسیر امام حسین(ع) و اهل بیت(ع) و کاروان اسرای کربلا را ادامه دهیم، بهترین کار همان روشنگری و جهاد تبیین است.
موکبی که حاج آقا فاطمی توفیق خدمتگزاری در آن را دارد، با ظرفیت حدود ۳۰۰ نفر است و علاوه بر این تعدادی زوار نیز در طول روز در آن رفت و آمد دارند که این روحانی پرتلاش سعی داشت فلسفه قیام عاشورا را برای آنان تبیین کند.
حجت الاسلام فاطمی معتقد است زوار باید فلسفه زیارت و قیام امام حسین(ع) را بفهمند و از دشواری‌هایی که حضرت زینب(س) متحمل شدند آگاه شوند و بدانند این زیارت تنها برای ثواب آن نیست، بلکه در کنار زیارت باید برای خودسازی و جامعه سازی نیز هم‌فکری شود و کربلا و حرم سیدالشهدا(ع) و پیاده روی اربعین فرصتی است که ما از این فرصت برای ساخت خود و جامعه و در واقع زمینه سازی برای تمدن جهانی با حضور امام زمان(عج) گام برداریم.
حجت الاسلام فاطمی البته از استقبال خوب زائرین از اقدامات فرهنگی موکب و نشست‌ها نیز روایت می‌کند و می‌گوید: وقتی ما روشنگری می‌کردیم و نقش شهدا در آزادسازی راه کربلا را بیان و از زحمات اسرا و آزادگان روایت می‌کردیم و خاطرات و سختی‌های آنان را بازگو می‌کردیم، صحبت‌های‌مان با استقبال خوبی مواجه می‌شد ضمن اینکه تکلیف و مأموریت ما در قبال حفظ این دستاوردها نیز بیان می‌شد و همگان با اشتیاق پای این صحبت‌ها می‌نشستند.
این روحانی دغدغه‌مند چهار سالی می‌شود که در ایام اربعین توفیق یافته در کربلا برای انجام کارهای فرهنگی حاضر شود و امسال با گسترده‌تر کردن اقدامات خود نسبت به‌ سنوات گذشته سعی کرد بهتر و بیشتر به زائرین سید و سالار شهیدان خدمت کند.
به دلیل انسی که میان این طلبه دغدغه مند و خادمین موکب و راننده‌های تریلی که برای‌ جابجایی اقلام موکب در این مدت در موکب به سر می‌بردند، ایجاد شده بود در طول روز به گفت‌وگو با هم می‌پرداختند و حاج آقا فاطمی به سؤالات شرعی آنان پاسخ می‌داد چون بسیاری از آنان به دلیل سختی کارشان فرصتی برای حضور در مسجد نداشتند و بیشتر اوقات خود را در جاده‌ها به سر می‌بردند اما اینجا فرصتی شده بود تا با یکدیگر به گفت‌وگو بپردازند و مباحث و شبهات مختلف خود را مطرح و پاسخ آن‌ها را از حجت الاسلام فاطمی دریافت کنند که این ارتباط یک اتفاق خوبی بود که زمینه آن با وساطت امام حسین(ع) فراهم شده بود که برای این روحانی تلاشگر این هم‌نشینی‌ها خاطرات جالب و دلنشینی را برجای گذاشته که از آن‌ها به عنوان خاطرات شیرین ایام اربعین امسال یاد می‌کند.

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!