در دومین نشست «به قله نزدیکیم» مطرح شد؛

نگاه قرآنی پیرامون ترسیم «قله»

نگاه قرآنی پیرامون ترسیم «قله»
مجتبی عظیمی
0
۲۵ مهر ۱۴۰۲

حجت الاسلام ماندگاری در دومین نشست عملیات به قله نزدیکیم به نگاه قرآنی به قله پرداخت و گفت: دشمن تلاش می کند تا از شنیدن سخن حق و تعقل در آن جلوگیری کند؛ اگر به قله فهم رسیدیم که ابر قدرتی بجز خدا نیست بر او توکل می کنیم و وقتی بدانیم پاداش و جزا تنها نزد خداست و دنیا فانی و زود گذر است مجاهدت می کنیم و با شناخت قدرت شیطان دست به توسل می زنیم

به گزارش خبرنگار روابط عمومی بنیاد هدایت، حجت الاسلام محمدمهدی ماندگاری عضو هیئت امناء بنیاد هدایت در دومین نشست «به قله نزدیکیم» که در نمایشگاه مسجد جامعه پرداز در مسجد مقدس جمکران برگزار شد به نگاه قرآنی پیرامون ترسیم «قله» پرداخت و اظهار داشت: باید ببینیم مراد از قله چیست و در کدام بخش منظور است.

وی با اشاره به آیه شریفه «قالُوا لَوْ کُنَّا نَسْمَعُ أَوْ نَعْقِلُ ما کُنَّا فی‏ أَصْحابِ السَّعیرِ»، ابراز داشت: دشمن تلاش می کند تا مردم سخن ولی خدا را نشنوند و در صورت شنیدن نیز در آن تعقل نکنند؛ در این صورت اولین وظیفه ما این است که حرف ولیّ خدا را به مردم برسانیم.

حجت الاسلام ماندگاری با اشاره به آیه شریفه «إِنَّ السَّمعَ وَالبَصَرَ وَالفُؤادَ کُلُّ أُولٰئِکَ کانَ عَنهُ مَسئولًا»، ادامه داد: باید قله را از اینجا پیدا کنیم.

وی افزود: دشمن در زمان پیامبر(ص) و امامان خیلی از این امکانات ماهواره و اینترنت و فضای مجازی را نداشت و الان با داشتن این امکانات نمی‌گذارد حرف حق شنیده شود؛ در کشورهای ما ماهواره را به صورت رایگان عرضه می کنند و از پخش شبکه های ما جلوگیری می کنند؛ همین ثابت می کند که کلام حق مطابق عقل و فطرت و سعادت انسان است.

وی در شرح آیه شریفه  «إِذَا جَاءَکَ الْمُنَافِقُونَ قَالُوا نَشْهَدُ إِنَّکَ لَرَسُولُ اللَّهِ ۗ وَاللَّهُ یَعْلَمُ إِنَّکَ لَرَسُولُهُ وَاللَّهُ یَشْهَدُ إِنَّ الْمُنَافِقِینَ لَکَاذِبُونَ» خاطر نشان کرد: دشمن خبر راست و دروغ را به هم می آمیزد و با اخبار مشکوک تلاش می کند مردم از فهمیدن و رسیدن به قله باز دارد ولی قرآن تصریح می کند که منافقین حتی اگر خبر راست هم بگویند چون اراده حق ندارند دروغگو محسوب می شوند و نباید به کلام آن‌ها اعتنا کرد.

عضو هیئت امناء بنیاد هدایت جلوگیری از تعقل مردم را دومین تلاش دشمن عنوان کرد و افزود: تعقل یعنی عاقبت اندیشی و آخر کار را دیدن و قله تعقل  آن است که بفهمیم که اول و آخر همه چیز خداست و اینکه در عالم ابرقدرتی به جز خدا وجود ندارد.

وی ادامه داد: امام و شهدا قله را فهمیدند و به نتیجه رسیدند و منتظران ظهور نیز تا این را نفهمند که ابر قدرت عالم خداست و ابر قدرتی او مانند آمریکا و دیگران پوشالی نیست به قله نخواهند رسید.

حجت الاسلام ماندگاری افزود: فهم قله اول ما را به توکل و امید و ایمان و ترس از خدامی رساند و وَ مَن یَتوکَّل عَلی الله فهوَ حَسبُه؛ اگر به قله فهم رسیدی که ابرقدرتی جز خدا نیست و بر او توکل کردی آن گاه با خدا باش پادشاهی کن

وی با اشاره به آیه لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرى‌ آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنا عَلَیْهِمْ بَرَکاتٍ مِنَ السَّماءِ وَ الْأَرْضِ وَ لکِنْ کَذَّبُوا اذعان داشت: هنوز برخی فکر می کنند مشکلات ما با آمریکا و اروپا حل می شود، اینها قله را نفهمیده اند.

عضو هیئت امناء بنیاد هدایت، در بیان دومین قله در فهم ابراز داشت: دومین قله در فهم این است که پاداش های قیامت جاودانه است و دنیا کوچک و زودگذر پس برای آخرت کار کنیم؛ اما دشمن نمی گذارد ما تعقل کنیم و آخر کار را بفهمیم؛ چرا  هر کس تعقل کند می فهمد آخر واجبات بهشت و آخر محرمات جهنم است و اینکه «إِنَّ مَعَ العُسرِ یُسرًا» اگر سختیها را تحمّل کردید، خدای متعال درهای فَرَج را خواهد گشود، آن گاه مجاهدت خواهد کرد و فهم قله دوم ما را به مجاهدت می رساند.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی توانست هزاران نفر را به قله برساند؛ شهدا فهمیدند و به قله رسیدند و جان خود را به خدا فروختند و امروزه میلیون ها نفر مجاهد در دنیا به برکت انقلاب اسلامی وجود دارد. مجاهد کسی است که به قله رسیده و برای خدا کار می کند و در فهم و عمل به خدا رسیده و همین ها نگذاشتند یک وجب از خاک ما به دست دشمن بیفتد و یا آجری از حرم حضرت زینب کم شود و امروز نیز همین نگاه مجاهدان فلسطینی از پرتاب سنگ به پرتاب موشک رسیده اند و خواب را از صهیونیست ها ربوده است.

حجت الاسلام ماندگاری ادامه داد: سومین قله این است که بدانیم شیطان ابر قدرت در برنامه ریزی است «إِنَّهُ یَرَاکُمْ هُوَ وَقَبِیلُهُ مِنْ حَیْثُ لَا تَرَوْنَهُمْ» فهم قله سوم ما را به توسل می رساند.

وی در پایان در پاسخ به این سوال که چگونه به قله در فهم برسیم اظهار داشت:  قرآن می فرماید: «فَاسْأَلُوا أَهْلَ الذِّکْرِ إِنْ کُنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ» اینجاست که مسجد نقش پیدا می کند؛ چرا که مسجد پایگاه تعلیم و تربیت و رساندن مردم به قله مسجد است و مردم برای همه کار مسجد بیایند و از امام جماعت عالم و کارشناس بپرسند.

حجت الاسلام ماندگاری ادامه داد: اگر باور کنیم دنیا مثل میدان مین است و یک راه نجات بیشتر نیست، آن گاه به قله در عمل می رسیم و قله در عمل اطاعت و اقتداست.

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!