مروری بر خدمات زیرساختی و فرهنگی مسجد صاحب الزمان(عج) شهرستان رودان؛

۸۰ درصد مخاطبان برنامه‌های این مسجد جوانان هستند

۸۰ درصد مخاطبان برنامه‌های این مسجد جوانان هستند
مجتبی عظیمی
0
۰۱ آبان ۱۴۰۲

امام و اهالی محله مسجد صاحب الزمان(عج) شهرستان رودان ضمن توفیق در انجام کارهای زیرساختی مانند احداث سیل بند و ساخت چندین دکل برق، با کمک خیرین توانسته‌اند به نیازمندان محله خدمت‌رسانی کنند. جوان‌گرایی رویکرد جدی این مسجد در برنامه‌های مختلف فرهنگی است.
به گزارش خبرنگار روابط عمومی بنیاد هدایت، وقتی رسول اسلام(ص) اولین مسجد را در مدینه بنا کرد، مسجد النبی تبدیل شد به پایگاه خدمات رسانی به مؤمنان مدینه. این سیره پیامبر(ص) الگویی برای ما مسلمانان محسوب می‌شود. در جهان اسلام مسجد همچنان جایگاه خود را دارد. هم اکنون هم این امکان وجود دارد که مساجد جایگاه خود را باز یابند و پایگاه فرهنگی و اجتماعی مسلمانان باشد.


برای آشنایی با فعالیت‌های یکی از مساجد فعال به استان هرمزگان می‌رویم شهرستان رودان، محله سنگی مسجد صاحب الزمان(عج). این مسجد که در یک محله ای بنا شده است که ساکنانش با شرکت در فعالیت‌های جهادی و مؤمنانه محترمانه به همشهریان خود کمک می‌کنند. برای آشنایی با فعالیت‌های این مسجد پای صحبت‌های حجت الاسلام عیسی حافظی نشستیم. این جوان طلبه متولد سال ۱۳۶۹ است؛ او توانسته با استفاده از فرصت‌های موجود در محله سنگی این شهرستان از کمک‌های مردمی و جهادی بهره ببرد. او از سال ۱۳۹۴ در این مسجد مشغول به فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی است.


به گفته حجت الاسلام حافظی طی این چند سال ساخت چند دکل برق و ساخت یک سیل بند از جمله فعالیت های عمرانی مسجد صاحب الزمان(عج) است که با کمک اهالی محله هزینه آنها تأمین شده است.
این طلبه جوان که به خوبی با این محله و اهالی آن آشنا است می‌گوید: در این محل حدود ۵۶ خانواده کم بضاعت زندگی می‌کنند. از جمله کارهایی که برای کمک به این افراد انجام داده‌ایم این است که بدهکاری های آنها به مغازه‌های محله را با کمک خیرین پرداخت کردیم.
از جمله فعالیت‌های مسجد صاحب الزمان(عج) حمایت از کار آفرینان است؛ حجت الاسلام حافظی می‌گوید: چهار بانو که در زمینه خیاطی تولیدات دارند و امرار معاش می‌کنند، ابزار کار آنان مثل چرخ خیاطی خراب شده بود و نمی‌توانستند کار تولید کنند ما با کمک خیرین همه آن‌ها را تعمیر کردیم و به دست آن‌ها رساندیم.


در زمینه ساخت مسکن هم هستند افراد نیازمندی که هزینه کامل ساخت و تکمیل آن‎ها را ندارند. خیرین محله در این کار خدا پسندانه هم شرکت دارند.
این امام محله استفاده از ظرفیت خیرین را یکی از راه های کمک به مستمندان می‌داند و می‌افزاید: در محله سنگی تعدادی از خانه که فاقد سرویس بهداشتی و حمام بودند و مالکان توانایی تکمیل آن را نداشتند. با کمک همین خیرین برای آنها سرویس بهداشتی و حمام درست کرده و تحویل آنها داده‌ایم.
تربیت حافظان و قاریان قرآن از دیگر فعالیت‌های مساجد محسوب می‌شود و مسجد صاحب الزمان(عج) هم در این زمینه فعال است و در تابستان امسال برای نوجوانان برنامه هفتگی آموزش قرآن را برگزار کرده است.


حجت الاسلام حافظی سعی کرده است اوقات فراغت جوانان محله سنگی شهرستان رودان هرمزگان را با قرآن قرین کند، می‌گوید: تابستان امسال برنامه کلاس های هفتگی قرآن را برای دانش آموزان و نوجوانان برگزار کردیم که تعدادی از آنها از این کلاس‌ها استقبال کردند.
وی جوان گرایی را رویکرد جدی این مسجد عنوان کرده و می افزاید: خوشبختانه ۸۰ درصد شرکت کنندگان در مراسم‌های مسجد جوانان هستند، اما باز هم سعی داریم جوانان بیشتری در برنامه‌های مسجد شرکت کنند.
این طلبه جوان از تشکیل گروه جوانان عمار خبر می دهد و می گوید: در جلسه ای که به تازگی در مسجد صاحب الزمان(عج) برگزار شد یک گروه تشکیل دادیم با همکاری پایگاه بسیج گروه عمار را تشکیل دادیم تا در زمینه اخلاق، قرآن و احکام روی این نوجوانان کار کنیم. در نظر داریم از همین افراد تربیت شده در گروه عمار برای فعالیت های مسجد استفاده کنیم تا چند سال دیگر از نظر استاد خودکفا شویم.


او در توضیح بیشتر فعالیت های گروه عمار گفت: هدف این است که از ظرفیت جوانان و نوجوانان برای تربیت استاد قرآن، احکام و اخلاق استفاده کنیم و برای فعالیت های آینده مسجد از همین نیروهای تربیت شده بهره مند شویم چون جوانان و نوجوانان استعداد خوبی دارند و از طرفی چون در سن پایین‌تر برای استادی شروع کرده اند در جوانی می توانند به خوبی دانش احکام، اخلاق و قرآن را به نسل بعد از خود انتقال دهند.

 

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!