مردی که ۲۲ سال از عمر خود را صرف انجام امور فرهنگی کرده است

مردی که ۲۲ سال از عمر خود را صرف انجام امور فرهنگی کرده است
مجتبی عظیمی
0
۱۸ آبان ۱۴۰۲

دوست طلبه‌اش دستش را گرفت و او را وارد وادی فعالیت‌های فرهنگی کرد؛ اصلا خودش هم تصورش را نمی‌کرد چنان غرق در انجام چنین اموری شود که حالا وقتی با یک حساب سرانگشتی روزهای مشغولیتش به انجام فعالیت‌های فرهنگی را که محاسبه می‌کند، ۲۲ سال از عمر خود را در این مسیر ارزشمند صرف کرده باشد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد هدایت، رضا الیاسی متولد سال ۱۳۵۴ و از فعالین فرهنگی است که حدود ۲۲ سال از عمر خود را در مسیر انجام کارهای فرهنگی صرف کرده است و اکنون نیز در دو حسینیه امام سجاد(ع) و حسینیه قمر بنی هاشم به فعالیت خود ادامه می‌دهد.


او که خود از موسسین حسینیه قمر بنی هاشم است می‌گوید: در محله بزرگی به نام محله ابوذر بندر لنگه ساکن هستیم که فقر فرهنگی شدیدی در منطقه حاکم بود و نیاز بود یک پایگاه فرهنگی دیگر در محله ایجاد شود؛ به همین دلیل با دوستان تصمیم گرفتیم و پیگیری کردیم و مسجد و حسینیه‌ای به نام قمربنی هاشم را ایجاد کردیم که کارهای نهایی تاسیس آن در حال انجام است.
آقای الیاسی و رفقایش تقریبا ۹ سال پیش کار ساخت حسینیه قمربنی هاشم را کلید زدند و کارهای ساخت آن را بیشتر مردمی و جهادی پیش بردند و در ابتدا ساختمان کوچکی از آن را ایجاد کردند که مراسمات و نماز در آنجا برگزار می‌شود و بنا دارند در آینده شبستان بزرگی را که تقریبا ۳۳۰ متر زیر بنای آن است بنا کنند و قسمت کنونی را به کانون فرهنگی تبدیل نمایند.


گرامیداشت مناسبات مذهبی و برگزاری مراسم در اعیاد و عزاداری‌ها از جمله کارهایی است که این فعال فرهنگی نسبت به انجام آن مبادرت می‌ورزد که در میان این مناسبات جشن روز میلاد امام زمان(عج) و عید غدیر به طور ویژه در این محله برپا می‌شود.
آن‌ها حدود ۱۵ سال است در میدانی از شهر به نام میدان جمهوری جشن نیمه شعبان را برپا می‌کنند که نمود بسیار خوبی داشته است.
اهالی این محله اگرچه از قشر ضعیف هستند، اما برای برپایی جشن‌ها همکاری بسیار خوبی دارند و نورافشانی و پخش صوت و برپایی غرفه فرهنگی بخشی از برنامه‌های آن‌ها برای جشن روز نیمه شعبان هرسال است.
آقای الیاسی سعی کرده این جشن را برای بچه‌ها نیز جذاب کند لذا به بچه‌هایی که سوره‌ای از قرآن را تلاوت کنند یا به سوالات او پاسخ دهند جوایزی اهدا می‌کند و اکنون برای شوربخشی بیشتر به مراسم، بچه‌ها سرود سلام فرمانده را نیز با هم همخوانی می‌کنند.


او با همت و تلاش یکی از دوستان طلبه‌اش به نام حاج آقا لاری زاده به انجام کار فرهنگی روی آورده و لذت انجام اینکار چنان وجودش را فراگرفته که حتی پس از مهاجرت دوستش به تهران نیز به اینکار خود ادامه داده و حالا بیش از ۲۰ سال است که با عشق در این وادی به فعالیت می‌پردازد.
این مرد پرتلاش می‌گوید: وقتی از خدمت سربازی برگشتم اینجا حسینیه نوسازی ایجاد شده بود که با دوستان همکاری می‌کردیم و برنامه‌هایی را برگزار می‌کردیم آن زمان فقط ۱۰ روز محرم و ۱۰ روز آخر صفر و ماه رمضان مراسم گرفته میشد و با دوستان صحبت کردیم تا از امکانات و وسایل موجود بیشتر بهره بگیریم و در اعیاد نیز مراسماتی را برگزار کنیم و از همان زمان در تمامی مناسبت‌ها سعی کردیم برنامه‌‌ای داشته باشیم.
از مهمترین اهداف آقای الیاسی تربیت افراد انقلابی است و در طی این‌ سال‌ها چندین قاری قرآن را پرورش داده است و چندین طلبه از این حسینیه تربیت شده‌اند.


او در برهه‌ای تقریبا ۱۷۰ دانش آموز دختر و ۱۶۰ دانش آموز پسر قرآن آموز داشت و اردوهای زیارتی به قم و شاه عبدالعظیم و… برای آنان برگزار می‌کرد اما چندسالی است که مشغله‌های تاسیس حسینیه قمر بنی هاشم وقفه‌ای در اینکار ارزشمند او ایجاد کرده که امید دارد به زودی بتواند برای باری دیگر اینکار را از سر بگیرد.
آقای الیاسی برگزاری برنامه‌های مفصل در ایام فاطمیه را نیز در منطقه خود جا انداخته و سعی کرده تمامی هیئات را در حسینیه‌ای جمع کند تا در این ایام به عزاداری بپردازند.
او برای این ایام سخنران‌هایی از تهران دعوت می‌کند و با راه اندازی مسابقات کتابخوانی فاطمیه سعی کرده اهمیت این ایام را بیش از پیش به مردم یادآوری کند و آنان را با چنین ایامی بیشتر آشنا نماید.

در دیگر رسانه ها ببینید:
پایگاه خبری صدای حوزه

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!