همدلی جوانان مسجدی برای داشتن محله‌ای امید آفرین

همدلی جوانان مسجدی برای داشتن محله‌ای امید آفرین
مجتبی عظیمی
0
۲۸ آبان ۱۴۰۲

«محله ما خانه ماست» این شعاری است که امام جماعت مسجد سید محمد عالم بندر لنگه آن را میان جوانان محله جا انداخته و با همین شعار هفته ای یکبار با حضور جوانان و نوجوانان مسجدی همه اطراف مسجد و محله را تمیز می‌کنند.
در واقع چرخ مسجد سید محمد عالم بوسیله جوانان و در راس آنان حاج آقا طاهری می‌چرخد. در این مسجد به حضور جوانان بسیار بها داده می‌شود و کارهای قابل تحسینی توسط جوانان این مسجد انجام می‌شود.
یکی از کارهای جالب و ابتکاری حجت الاسلام طاهری برای نمازگزاران مسجد سید محمد عالم، برگزاری جشن تولد برای نمازگزاران است که در سالروز تولد هریک از آنان با پخش شیرینی در مسجد و تهیه گل برای فرد متولد جشن می گیرند تا ثابت کنند وجود تک تک نمازگزاران برای آنان با ارزش است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد هدایت، حجت الاسلام مرتضی طاهری در شهرستان بندر لنگه استان هرمزگان امام جماعت مسجد «سید محمد عالم» است. او که متولد سال ۱۳۶۵ است از سال ۱۳۹۱ در شهرستان خودش یعنی بندر لنگه کار تبلیغی را آغاز کرده و تاکنون در زمینه انجام کارهای فرهنگی و اجتماعی بسیار فعال بوده است.


برگزاری دعای کمیل و ندبه و همچنین برنامه در مناسبت‌ها و ایام مذهبی در این مسجد با حضور جوانان و بوسیله آنان انجام می‌شود و به اصطلاح چرخ مسجد با حضور این جوانان پای کار می‌چرخد که اینها همه به دلیل وجود حاج آقا طاهری است که به حضور جوانان در مسجد بها داده و این خانه خدا را به مکانی امیدآفرین برای آنان تبدیل کرده است.

از برنامه های قرآنی تا راه اندازی کلاس های ورزش و پخش فیلم برای نوجوانان و جوانان
او می‌گوید: از آنجا که ورزش برای سلامتی روح و جسم مفید است به همین علت برای نوجوانان و جوانان مسجدی کلاس های ورزشی هم برگزار می‌شود. او برای جذب نوجوانان و جوانان به مسجد، کلاس‌های قرآنی برگزار می‌کند و برنامه پخش فیلم برای جوانان نیز از برنامه‌های روتین این مسجد می‌باشد.

برگزاری دورهمی های مشاوره ای در مسجد
این امام محله برای اهالی در طول هفته در مسجد دورهمی مشاوره ای با موضوعات متعدد اجتماعی از جمله مشاوره خانواده، مشاوره درمان اعتیاد، مشاوره فعالیت‌های اقتصادی و کار آفرینانه و حتی مشاوره شغلی برگزار می‌کند و به نوعی به تبلیغ چهره به چهره هم می‌پردازد.
او برای پربار کردن سفره نیازمندان نیز در تلاش است و به تهیه بسته های معیشتی برای آنان می‌پردازد و می گوید: تعداد بسته‌های معیشتی هربار متغیر است گاهی ۲۰ بسته ارسال می‌شود و همان را توزیع می کنیم گاهی ۱۰۰ و یا ۵۰ بسته به دست ما می‌رسد و همان را توزیع می کنیم.

در این مسجد برای نمازگزاران جشن تولد می گیرند
یکی از کارهای جالب و ابتکاری حجت الاسلام طاهری برای نمازگزاران مسجد سید محمد عالم برگزاری جشن تولد برای نمازگزاران است او در این باره می گوید: سالروز تولد نمازگزاران با پخش شیرینی در مسجد و تهیه گل برای فرد جشن می‌گیریم تا افراد بدانند تک تک آن‌ها برای ما عزیز هستند و وجودشان برایمان با ارزش است.

عیادت از بیماران، سالمندان و کسانی که دیگر به مسجد نمی توانند بیایند

از دیگر سنت‌های حسنه‌ای که این روحانی پرتلاش در این منطقه پایه گذاری کرده عیادت از بیماران، سالمندان و پیشکسوتان است. حجت الاسلام طاهری می گوید: در طول هفته به همراه دوستان مسجدی به نمازگزارانی که به علت کهولت سن دیگر نمی توانند به مسجد بیایند یا بیمار هستند سر می زنیم و احوال آن‌ها را جویا می شویم.

محله ما خانه ماست!
پاکسازی محله با حضور جوانان و نوجوانان یکی دیگر از کارهای اوست که این طلبه جوان درباره آن می گوید: پاکیزگی محله برایمان بسیار مهم است و با همان شعار شهر ما خانه ماست و تغییر آن به این شعار که محله ما خانه ماست هفته ای یکبار با حضور جوانان و نوجوانان مسجدی همه اطراف مسجد و محله را تمیز می کنیم.
حجت الاسلام طاهری با این حرکت های زیبا و ماندگار سعی دارد علاوه بر به نمایش گذاشتن روحیه مردمداری خود، به اهالی محل تبلیغی خود خدمت کند و معتقد است کسی که لباس انبیاء را پوشیده باید طبق سیره اهل بیت رفتار کند با نگاهی به سیره پیامبر می‌بینیم که ایشان همیشه جویای احوال مردم بودند و ما هم باید اینگونه باشیم. احساس وظیفه هم مهم است من وقتی کارهای مردمی انجام می دهم وجدانم راحت و آسوده می شود اما کار تبلیغ اگرچه با دشواری‌های فراوان همراه است اما حلاوت و شیرینی نیز در آن وجود دارد ضمن اینکه کاری بسیار وسیع و گسترده است.

تشکیل گروه جهادی برای فعالیت های عمرانی

جهادگران در طول تاریخ انقلاب ما فعالیت های خوبی را بی مزد و منت انجام داده اند تشکیل یک گروه جهادی یکی دیگر از کارهای این طلبه فعال و کوشاست او می‌گوید: از بین کارهایی که به عنوان خاطره خوب در ذهنم ماندگار شده است تشکیل گروه جهادی شهید«بحرپیما» بود که تا قبل از آمدن من به این محله اهالی تلاش داشتند این گروه را تشکیل دهند ولی نمی توانستند، اکنون دوسال است که این گروه جهادی شکل گرفته و با حضور جوانان و نوجوانان در این گروه، کارهای عمرانی خوبی انجام شده است.

خانه این امام محله با همت شریکه الامام محل برای رشد و تعالی بانوان  و دختران است

گفتنی است همسرحاج آقا طاهری نیز به عنوان شریکه الامام فعال است و برای زنان در خانه خود دوره‌های آموزشی و کلاس‌های احکام و قرآن برگزار می کند و همواره پای کار فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در میان بانوان است.

 

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری فارس

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!