امام محله ای که جوانان را از زمین فوتبال به صف نماز جماعت کشاند

-
امام محله ای که جوانان را از زمین فوتبال به صف نماز جماعت کشاند
مجتبی عظیمی
0
۲۹ آبان ۱۴۰۲

آن روزی که حاج آقا نور محمدزاده به قصد جذب جوانان به مسجد، به محل بازی آنان رفت انتظار همه این بود که حالا با یک سخنرانی برای جوانان سعی می‌کند آنان را جذب مسجد نماید اما ماجرا از آنجایی جالب می‌شود که علی رغم تصور همگان کسیکه لباس روحانیت به تن دارد پایه جوانان روستا می‌شود و با آنان فوتبال بازی می‌کند تا از این راه خود را در دل آن‌ها جا کند و آنان را از زمین فوتبال به صف نماز جماعت بکشاند؛ اقدامی که خیلی بیشتر از یک سخنرانی اثرگذار بود و توانست جوانان را جزو پایه ثابت‌های مسجد کند.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی بنیاد هدایت، حجت الاسلام حسن نورمحمد زاده امام محله مسجد امام حسین علیه السلام روستای صلح دارکلا شهر بابل استان مازندران است که سال هاست در این مسجد و محله به مردم خدمت می‌کند؛ مسجدی که حالا به لطف حضور این روحانی پای کار، نماز جماعتش هرروز برقرار است و علاوه بر این تفسیر قرآن نیز به صورت مستمر در این خانه خدا انجام می‌شود.
حاج آقا نورمحمد زاده از افراد غیربومی روستای صلح دارکلا است که به گفته خودش ۴سال است که فعالیتش را در این روستا آغاز کرده است و حدود ۲۳ سالی می‌شود که در حوزه تبلیغ امور دینی فعال است. این طلبه پرتلاش در دوران کرونا از طریق مسجد محله بسیار تلاش کرد که از فعالیت‌های وی، توزیع غذا و بسته‌های غذایی میان افراد نیازمند بود.
او که حالا سعی بسیاری در جذب جوانان به مسجد دارد می‌گوید: دشمنان روی اعتقاد جوانان ما تمرکز کرده‌اند و سعی دارند که باورهای آنان را سست کنند بنابراین ما باید برای حفظ جوانان از آفت‌های زمانه آنان را به مسجد بیاوریم و در تقویت ایمان آن‌ها تلاش کنیم.

او توانسته است جوانان روستای خود و روستاهای اطراف را به مسجد امام حسین علیه السلام روستای صلح دار کلا بیاورد.

حجت الاسلام نور محمد زاده می‌گوید: تمام دغدغه من جوانان هستند و باید هرکاری برای کشاندن دانش آموزان و جوانان به مساجد انجام داد. به طور مثال اذان گو و مکبر نماز تربیت کرده ایم تا جایگزین پیشکسوت های مسجد شوند و هم اکنون بیش از ۴ نوجوان آموزش‌های لازم را در این زمینه فراگرفته اند.
به گفته او تا پیش از کرونا برای جوانان روستا صلح دارکلا اردو و سفرهای زیارتی برقرار بود اما با شیوع کرونا این اردوها و سفرها تعطیل شد و برای احیای دوباره این اردوها به حمایت مالی نیاز داریم.
وی می‌گوید: اولین و مهمترین هدفم از فعالیت‌های تبلیغی جلب رضایت خداوند است و از طرفی علاقه فردی من کمک به جوانان است به همین علت هدفم این است که بتوانم مساجد را از وجود جوانان لبریز کنم و آن‌ها را در مسجد نگه دارم تا با قرآن و فرهنگ اهل بیت آشنا شوند.
وی به دیگر اقداماتش در این روستا اشاره می‌کند و می گوید: سر کشی و عیادت از بیماران یکی از کارهایی است که ایام آخر هفته انجام می‌دهیم و در این دیدار و ملاقات‌ها احوالات آنان را جویا می شویم و اگر لازم باشد به آنان کمک می‌کنیم.
همه مبلغان از روزها و سال های تبلیغشان خاطرات خوبی دارند و خاطره این طلبه هم به جای خود شنیدنی است او می‌گوید: روزی برای سرکشی به روستای «سفید تور» رفتیم روستایی که در نزدیکی روستای صلح دارکلا قرار داد وقتی به مسجد روستا رفتیم از وجود جوانان خالی بود پرسیدیم چرا در این مسجد از جوانان خبری نیست. پیرمردی که در مسجد بود گفت جوانان ما برای بازی فوتبال رفته اند ما به محل بازی جوانان روستا رفتیم با آن‌ها بازی کردیم و در نهایت از آنان خواستیم که آن‌ها هم به مسجد بیایند و در مراسم های مسجد شرکت کنند وقتی آن‌ها متوجه شدند من طلبه هستم داستان برایشان جالب شد که با وجود اینکه امام جماعت و روحانی هستم با آن‌ها برای بازی فوتبال همراه شده‌ام همین موجب شد آن‌ها به مرور جذب مسجد شوند این روال تا مدت‎ها ادامه داشت و آن جوانان مسجدی شدند و این خاطره خوب و به یادماندنی من است که در این روستا رخ داد و من از این تاثیر گذاری بسیار خوشحال شدم.

مسجد امام حسین علیه السلام روستای صلح دارکلا اکنون با حضور این جوانان بسیار فعال است و در ماه محرم مراسم های سینه زنی با حضور حجت الاسلام نورمحمد زاده برقرار است و جوانان هم از این مراسم ها به خوبی استقبال می کنند.
این طلبه برای آینده جوانان روستا نیز برنامه‌هایی دارد که در توضیح آن می‌گوید: سفرهای زیارتی و اردوهای سیاحتی که در کنارش برنامه‌های فرهنگی هم گنجانده شود نقش مهمی در جذب جوانان به مسجد دارد اگر از نظر اعتباری بودجه‌های لازم تامین شود با هدف نگه داشتن جوانان در مسجد این برنامه‌ها را دوباره اجرا خواهم کرد.

او معتقد است نباید در زندگی نوجوانان و جوانان خلا وجود داشته باشد برنامه های مسجد محور می‌تواند در زندگی جوانان تاثیر گذار باشد اگر امروز در بعضی از مکان‌ها صف‌های مسجد از حضور جوانان خالی است دلیلش به متولیان مساجد باز می‌گردد که باید آسیب شناسی کنند بدانند چه برنامه ای پیاده کنند که جوانان را به مسجد باز گردانند تا علاوه بر خواندن نماز، فرهنگ اهل بیت را نیز فرا گرفته و به کار ببندند.

عکس خبر آرشیوی است

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!