امامان محله ای که برای رفع مشکلات مردم و محله دست به دست هم داده اند

امامان محله ای که برای رفع مشکلات مردم و محله دست به دست هم داده اند
مجتبی عظیمی
0
۲۷ آبان ۱۴۰۲

حجت الاسلام درویشی سال هاست که در سنگر تبیلغ دین تلاش می کند و همواره کوشیده است تا حامی و کمک کار مردم و به خصوص نیازمندان باشد؛ حال چندی است که او با دیگر امامان جماعت شهر قاضی دور هم می نشینند و مشکلات محله های خود را بررسی و برای حل آن چاره جویی می کنند؛ از کمک های معیشتی تا مشاوره رایگان و پیگیری پرونده های طلاق که باعث ایجاد صلح و آشتی در بین بسیاری از خانواده ها شده را می توان حاصل این هم اندیشی ها و هم افزایی دانست.

به گزارش روابط عمومی بنیاد هدایت، حجت الاسلام علی اصغر درویشی امام محله مسجد جامع شهر قاضی مانه و سملقان از توابع استان خراسان شمالی است.

حجت الاسلام درویشی از سال ۷۶ در مناطق مختلف روحانی مستقر بوده و در این سال ها تلاش کرده تا رونق بخش فعالیت های فرهنگی و اجتماعی و اشاعه گر فرهنگ ناب محمدی باشد و از  ۳سال ونیم  گذشته شهر قاضی و محله مسجد جامع را برای خدمت رسانی به مردم انتخاب کرده است.

گعده های امامان محله شهر قاضی در خدمت به مردم

تشکیل گعده های طلبگی با حضور ائمه جماعات مساجد با بررسی مشکلات مشترک  محلات شهر قاضی یکی از فعالیت هایی است که  اخیرا با همت حاج آقا و همراهی طلاب  صورت گرفته و با  شروع از دفتر امام جمعه به صورت ماهانه برگزار می شود؛ در این جلسات مشکلات مطرح و برای رفع آن ها چاره جویی صورت می گیرد.

در این جلسات ضمن رسیدگی به برخی از مشکلات ائمه جماعات مانند تعمیر خانه عالم و.. اتفاقات خوبی در سطح شهر و محله ها رقم می خورد؛ از رسیدگی به بیماران نیازمند تا آشتی دادن پرونده های اختلاف و طلاق

پرونده هایی که به جای دادگاه در مسیر صلح و آشتی می افتند

مبارزه با آسیب های اجتماعی و تلاش برای کاهش آمار اعتیاد و طلاق را می توان در رأس برنامه های این امام محله عنوان کرد؛ به گونه ای که او هفته ای یکبار با رئیس دادگاه جلسه دارد و پرونده هایی که امکان صلح هست را معرفی می کنند و توسط شورای فرهنگی که یکی از ۱۱ کمیته هایی است که تشکیل شده و این شورا وظیفه اش  حل اختلافات و پیشگیری از آسیب های اجتماعی است.

این شوراکه  یک وکیل و یک مشاور خانواده نیز از اعضای آن هستند با برنامه های مختلف و  مشاوره رایگان برای آشتی تلاش می کنند و تنها از خرداد امسال تاکنون قریب به ۳۰ پرونده اختلاف و طلاق با  دلسوزی ها و پیگیری های این افراد به صلح و آشتی رسیده اند و از طلاق صرف نظر کرده اند.

در ادامه همین برنامه سه شنبه و چهارشنبه و پنج شنبه همین هفته نیز دوره ای با حضور کارشناسان خانواده با موضوع  سبک زندگی اسلامی برای  تعالی خانواده و کاهش طلاق و ترویج فرزندآوری در سطح بخش برگزار خواهد شد.

 پیگیری مشکلات مالی و کمک به پرداخت بدهی توسط بدهکاران نیز از دیگر فعالیت هایی است که شهر قاضی جریان دارد و با رفع مشکلات مالی  و اعطای قرض الحسنه نیز سهم بیشتری در کاهش اختلافات و ایجاد صلح و آشتی بین مردم و خانواده ها دارند.

تهیه و توزیع ۱۸۰ میلیون تومان لوازم تحریر میان دانش آموزان نیازمند

حمایت از فقرا و نیازمندان نیز همواره دغدغه امامان محله و روستا بوده که برای کاهش مشکلات آن ها و گشودن گره ای گرفتاری های این اقشار تلاش می کنند؛ در همین راستا نیز حجت الاسلام درویشی اقدام به تهیه و توزیع بسته ای معیشتی و غذایی بین نیازمندان کرده و امسال همزمان با آغاز سال تحصیلی ۱۸۰ میلیون تومان لوازم تحریر در سطح شهرستان به دانش آموزان کم بضاعت تقدیم شد.

پیگیری و درمان مشکلات شخصی و خانوادگی دانش آموزان

حمایت از دانش آموزان خلاصه به همین نمی شود و با پیگیری های این امام محله و کارگروه ها به مشکلات دانش آموزانی که مشکل خانوادگی  دارند رسیدگی و  پیگیری  می شود؛ یا به دانش آموزانی که مشکل افسردگی و… دارند با جلسات مشاوره تلاش می شود تا رفع مشکل شود.

آب رسانی به روستا و ساخت مسجد با احیای زکات

حجت الاسلام درویشی همچنین در زمینه زکات نیز فعالیت می کند و در این سال ها با جمع آوری زکات توانسته است در حل مشکلات اقدام کند به گونه ای که  با درآمد زکات تعدادی مسجد و خانه  عالم ساخته  وتعمیر  شده  و یا آب رسانی به برخی از  روستا ها صورت گرفته و بخاری و لوازم مورد نیاز برای ایتام و مستمندان خریداری شده است. خیرین هم همیشه پای کار بوده و کمک کار امام محله در حمایت از محرومین هستند.

خریداری ۳ عدد دوچرخه برای بچه های فعال مسجدی

توجه به حضور کودکان و نوجوانان و تربیت در سایه سار مسجد سبب شده تا حاج آقا اهمیت خاصی برای حضور نسل های دهه هشتادی و دهه نودی قائل باشد؛ به گونه ای که در همین روزها  برای تشویق بچه هایی که بیشترین حضور را در مسجد دارند  ۳ عدد دوچرخه به مبلغ ۲۱ میلیون تومان خریداری  شده که قرار است در جشن نیمه شعبان به قید قرعه به نوجوانان اهدا شود.

برگزاری پیاده روی خانوادگی، مشورت و کمک به طلاب و امامان جماعت جوان بخش دیگری از فعالیت های این امام محله است وعلاوه بر فعالیت هایی که با کمک طلاب در ماه های محرم و صفر داشتند در ایام اربعین نیز با ۲۰ نفر از اهالی به صورت رایگان در قالب کاروانی توفیق زیارت عتبات عالیات و قدم زدن در مسیر طریق الحسین را پیدا کردند.

 

 

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری تسنیم

 

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!