قائم مقام بنیاد هدایت بیان کرد؛

مشارکت ۳ هزار مسجد پیشتاز در گام دوم مسجد به مسجد/ تبیین «به قله نزدیکیم» با کمک مسجدی‌ها

مشارکت ۳ هزار مسجد پیشتاز در گام دوم مسجد به مسجد/ تبیین «به قله نزدیکیم» با کمک مسجدی‌ها
مجتبی عظیمی
0
۲۷ آبان ۱۴۰۲

حجت‌الاسلام غلامی با اشاره به آغاز گام دوم از عملیات مسجد به مسجد، گفت: پیش بینی می‌شود خط مقدم در این گام را با ۳ هزار مسجد آغاز کنیم تا تبدیل به یک کنشگری اجتماعی شود؛ با تحقق این ظرفیت دیگر مساجد، ائمه جماعات و مسجدی‌ها هم مطالبه‌گر شده و عملیات استمرار و گسترش می‌یابد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد هدایت، با توجه به آغاز گام دوم از عملیات «مسجد به مسجد» و به منظور بررسی اهدافی که در این گام دنبال می شود با حجت الاسلام والمسلمین رضا غلامی، قائم مقام بنیاد هدایت گفتگو کرده ایم که در ادامه مرور می شود.

حجت الاسلام غلامی با بیان اینکه بخش اصلی عملیات «مسجد به مسجد» جهاد تبیین است، اظهار کرد: این عملیات سه بخش دارد و مسئله اصلی در برنامه پیش رو مسئله جهاد تبیین و لبیک به مطالبه رهبری در این باره است چراکه طبیعتا مسجد به عنوان سنگر و امام جماعت، در این باره اولویت دارند.

قائم مقام بنیاد هدایت با اشاره به مأموریت این بنیاد در تعالی شبکه امامت، تصریح کرد: توانمند کردن شبکه مساجد برای آن است که مسجد سنگر تبیین و امام جماعت، امام تبیین شود و رسالت مسجدی ها مقابل جنگ ترکیبی و شناختی ادا شود.

برگزاری سلسله نشست های «به قله نزدیکیم»

وی با بیان اینکه در این عملیات جهاد تبیین در دو بخش تقسیم شده است، گفت: یکی از اقدامات ما برگزاری سلسله نشست های «به قله نزدیکیم» همسو با بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با فرماندهان نظامی است، چون ممکن است مردم معنای این نزدیک شدن به قله را ندانند و بگویند اگر به قله نزدیکیم چرا در اقتصاد و معیشت و اجتماع با مشکلات مواجهیم.

حجت الاسلام غلامی ادامه داد: در این عملیات تلاش بر آن است که به مخاطب بگوییم که در سنجشِ نزدیکی به قله، معیار فقط اقتصاد و معیشت نیست. بلکه از مهمترینِ این قله ها، اقتدار و نظم نوین است … چنان که اکنون شاهدیم با بروز مسئله غزه راهپیمایی های چندهزار نفری در کشورهای مختلف برگزار می شود و نظم نوین جهانی با حضور موثر ملت ها در حال شکل گیری است.

وی تأکید کرد: سبک زندگی ایرانی اسلامی، زن ایرانی و هویت ایرانی اسلامی همه قله هایی است که در مقایسه با تمدن غربی به شدت در فتح آنها پیشتازیم هر چند که در علم و فناوری هم ما رشد بالایی داریم و در اغلب عرصه ها جزء ۱۰ کشور نخست هستیم.

تولید محتوا با محور قله ها

وی با اشاره به اهداف دیگر اجرای گام دوم عملیات مسجد به مسجد، بیان کرد: دومین هدف این سلسله نشست ها تولید دانش برای امامان جماعاتی است که با مردم مواجه هستند این دانش در نشست ها تولید می شود و در قالب های مختلف اعم از متن، پادکست، کلیپ و … در اختیار شبکه تبلیغ قرار می گیرد ارائه هم توسط استادان با گرایش های مختلف حوزوی و دانشگاهی انجام می شود. پس از نشست ها، محتوا پیاده و دانش مدنظر برای تبیین قله هایی که به آنها نزدیک هستیم، تولید می شود.

حجت الاسلام غلامی با بیان اینکه در گام دوم عملیات مسجد به مسجد در پی ایجاد انگیزه برای امام و تیم همراه او در مسجد به منظور مشارکت در جهاد تبیین هستیم، ابراز کرد: در این مرحله افق گشایی برای امام محله و تیم همراه او مربوط به امور جزئی محله نیست بلکه به افق تمدنی و جدال تمدنی و درگیری حق و باطل اشاره دارد و می کوشیم این افق متعالی را در ذهن ائمه جماعات و کنشگران مسجدی ایجاد کنیم.

قائم مقام بنیاد هدایت ادامه داد: بخش سوم از گام دوم عملیات مسجد به مسجد، ظرفیت سنجیِ عینی در میدان است اینکه بدانیم چه کنشگرانی داریم؟ خیران ما چه کسانی هستند؟ و … اینها به صورت نقطه به نقطه و شبکه ای تحلیل می شود.

شناسایی مساجد شاخص

وی با بیان اینکه در این گام از عملیات مساجد شاخص شناسایی می شوند، گفت: سپس هماهنگی برای استقرار تیم ستادی در مسجد و بازدید و ظرفیت سنجی و ارتباط با کنشگران مسجد و ائمه جماعات انجام می شود، مرحله بعد برگزاری جلسه با امام جمعه شهرستان است تا این ظرفیتِ احصاء شده به سیاستگذاران مسجدی استان معرفی شود و درنهایت داده های میدانی جمع و فرم اطلاعاتی تکمیل می شود.

راه اندازی گعده های متنوع

حجت الاسلام غلامی با اشاره به هدفگذاری های انجام شده در گام دوم عملیات «مسجد به مسجد»، ابراز کرد: راه اندازی گعده های مختلف مثل گعهده جهاد تبیین، گعهده گفتمان امامت و موضوعات مبتلابه و شبکه ای شدن جهاد تبیین و استفاده از حلقه های میانی در این جهاد به عنوان هدف دنبال می شود.

وی تأکید کرد: یکی از مشکلات ما این است بعضاً وقتی امام جماعت درصدد تبیین موضوعی برمی آید با او مقابله و مخالفت می شود و این تنها ماندن، انگیزه او را برای استمرار کار تضعیف می کند اما وقتی جهاد تبیین تیمی و همراه با حمایت انجام شود، انگیزه بخش است و کار نیمه تمام نمی ماند.

حجت الاسلام غلامی با بیان اینکه برای گام دوم عملیات مسجد به مسجد دو لایه استانی و شهرستانی پیش بینی شده است، ابراز کرد: در لایه شهرستانی تیم های راهیاری تشکیل می شود تا راه اندازی گعده ها را بررسی کنند؛ در لایه استانی نیز توجیه مدیرکل استان، تشکیل مجامع استانی و پیگیری جهاد تبیین، هم اندیشی و هم افزایی بین مسجد و کنشگران مسجدی و نهادهای فعال استانی در حوزه مسجد و تعامل تجارب و امکانات صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه برای محور تولید دانش شش ماهه دوم سال پیش بینی شده است، تصریح کرد: از این رو، سلسله نشست های به قله نزدیکیم هم اکنون در حال برگزاری است؛ همزمان شبکه میدانی ما با این محتوا آشنا می شود و به فاصله کوتاهی از نشست، محتوای کامل در قالب های مختلف در اختیار امامان محله قرار می گیرد شبکه راهیاری نیز حلقه های میانی را متصل خواهد کرد.

گزینش امامان در دو گروه

حجت الاسلام غلامی با بیان اینکه اصل جهاد تبیین مستمر دنبال می شود، تأکید کرد: گزینش امامان برای اجرای طرح و عملیات دو بخش دارد یک بخش مربوط به افراد دارای انگیزه و علاقه است که فاقد مهارت لازم یا محتوا برای جهاد تبیین هستند که با آموزش و تولید دانش، این ضعف را برطرف می کنیم؛ اما اگر امامی انگیزه و محتوا را توأمان نداشته باشد ورود اقناعی انگیزشی داریم و با گفتگو و ارائه تجارب و الگوهای موفق، استفاده از راهکارهای انگیزشی و طرح مباحث تمدنی و یادآوری رسالت ها ضمن ایجاد انگیزه، آنها را نیز وارد این چرخه تبیین می کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود خط مقدم دارای انگیزه و پیشتازِ این حرکت را با سه هزار مسجد آغاز کنیم تا تبدیل به یک کنشگری اجتماعی شود؛ اگر این ظرفیت محقق شود دیگر مساجد، ائمه جماعات و مسجدی ها مطالبه گر شده و عملیات استمرار و گسترش می یابد.

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری شبستان

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!