طرح امام محله، مدل راهبری اجتماعی شیعه است

طرح امام محله، مدل راهبری اجتماعی شیعه است
پورفلاح
0
۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

حجت‌الاسلام میرمحمدیان گفت: تنها راه رفع مشکلات اجتماعی در محلات آسیب پذیر و حاشیه نشین استقرار یک طلبه جهادی و تلاشگر در محله است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد هدایت؛ حجت‌الاسلام ناصر میرمحمدیان قائم مقام معاون فرهنگی و تبلیغ و مدیرعامل بنیاد هدایت سازمان تبلیغات اسلامی در نشستی با روحانیون مستقر و امامان محلات شهرستان شهرکرد، با بیان این که یکی از دغدغه‌های این بنیاد نهادینه شدن مسئله‌ی امامت محله در جامعه است: امام محله راهبر و متکفل همه امور در محله است و برای حل تمامی مسائل، مشکلات و معضلات محله و تمامی مردم و نه فقط اهل مسجد، دغدغه دارد و تلاش می‌کند.
حجت‌الاسلام سید ناصر میرمحمدیان یکی از راه‌های رسیدن به این جایگاه را استفاده از تولیدات دانشی، علمی و استفاده از کتابخانه‌ها دانست و افزود: متأسفانه تولید دانش در این زمینه بسیار ضعیف است و بحثی به نام امامت به خاطر قدسی بودن این مسئله، توسط اهل دانش و اهل فن به صورت کامل بیان نشد و کسی به این شکل به آن نزدیک نشده است و استفاده از لفظ امام در اجتماع به این معنا زیاد وارد نشده است، نیاز است مبلغان و روحانیون در مناطق و محلات مختلف مسئله امامت محله را در جامعه نهادیه کنند.
وی ادامه داد: تجربیاتی که مبلغین و روحانیون در محلات کسب می‌کنند بسیار ارزشمند هستند و یکی از اهداف این نشست شنیدن این تجربیات است.
مدیرعامل بنیاد هدایت گفت: وظیفه ی بنیاد هدایت، تعالی شبکه امامت در کشور است؛ به این معنا که کمک می‌کند تا شبکه امامت روز به روز ارتقا پیدا کند و این بنیاد متشکل از مبلغین، ائمه جماعات در روستاها، امامان محلات شهری و روستایی است.
قائم مقام معاون فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی افزود: تجربیات نشان داده است هر جایی که امام قوی تر، موفق تر و تلاشگری بوده است، مشکلات و معضلات محله رو به کاهش رفته و مسائل رو به بهبود رفته است، نه هر جایی که امکانات بیشتری دارد.
حجت‌الاسلام میر محمدیان بیان کرد: طرح امام محله، مدل راهبری اجتماعی شیعه است و تنها راه رفع مشکلات اجتماعی در محلات آسیب پذیر و حاشیه نشین استقرار یک طلبه جهادی و تلاشگر در محله است که نیروهای مردمی و ظرفیت‌های مردمی موجود را پای کار بیاورد و این به خاطر این است که طلبه در دل خود مردم است و این ساختار تمدنی جا افتاده است که صدها سال قدمت دارد و مردم به خوبی این شخصیت، جایگاه و مقام را فهمیده اند.
وی گفت: مدل امامت، مدل بومی اسلام ناب است و مدل های غربی و مدل های مدیریتی دیگر به خوبیِ مدل امامت نمی تواند مشکلات و مسائل مردم محله را حل کند.
مدیرعامل بنیاد هدایت افزود: حرکت امامت در کشور حرکت رو به رشد و رو به جلو است و حرکتی است که رفته رفته به سمت پیدا کردن و رسیدن به جایگاه مقتدر قبل خود است؛ در بنیاد هدایت به دنبال جذب حداکثری نیستیم، به دنبال رشد دادن و تقویت ظرفیت موجود هستیم تا این ظرفیت ها بتوانند الگو و نمونه، برای حرکت دیگران باشند.
قائم مقام معاون فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی ادامه داد: بعد از ۴۰ سال از پیروزی انقلاب و وجود برخی مشکلات که باعث برخی معضلات در جامعه شده، نشان داده است دیگر مدل های موجود برای رسیدگی و حل مشکلات و معضلات موجود پاسخگو نبوده و نیست و برای بهبود این وضعیت ۴۰ سال وقت نیاز نیست، پذیرش همین نکته نشان از این دارد که پرچمدار مسیر بهبود و سرو سامان دادن به اوضاع امامان محله و مبلغین هستند.
وی گفت: مبلغین و روحانیون موفق در سایر نقاط کشور که با دست خالی و فقط با حمایت های مردمی و ظرفیت های موجود توانسته اند مشکلات را حل و دستگیر و حامی مردم مستضعف باشند، حجت این سخن هستند که امامان محله پرچمدار مسیر بهبود هستند.
حجت‌الاسلام میرمحمدیان افزود: وظیفه ما پای کار آوردن ظرفیت های دولتی و حمایت از امامان محله است ولی واقعیت امر این است که بعضی از نقاط ما نیاز به امام محله دارند و زحمت پیگیری امور و استفاده از ظرفیت های دولتی و مردمی به عهده ی مبلغین و روحانیون توانمند و تلاشکرِ جهادی است.
وی با بیان اینکه باید در حال حاضر یک بستر مطمئنِ قابل اتکا در محلات باید وجود داشته باشد، تا مردم بتوانند به آن مراجعه کنند و طرح مسئله کنند تا برای حل آن مشکل، با استفاده از ظرفیت های موجود حاکمیتی و مردمی اقدامی شود.
مدیرعامل بنیاد هدایت بیان کرد: برای ثبت مسئله سامانه ای به نشانی ham-del.ir طرحی شده است که این مهرواره محدود به شبکه امامان روستایی و شهری نبوده و هر فردی در محلات که توان حل مساله ای از مسائل محله را دارد، می تواند در مهرواره شرکت نماید؛ داوطلبان شرکت در مهرواره برای شروع ثبت نام کافی است عدد ۱ را به سامانه ۵۰۰۰۱۷۵ پیامک کنند و پس از دریافت سایت مهرواره از طریق سامانه پیامک، نسبت به ثبت مساله خود اقدام نمایند.

در دیگر رسانه ها:

وب سایت سازمان تبلیغات

به حوزه مسجد و فعالیت های مرتبط با آن علاقمند هستم. تلاش دارم تا در سایت بنیاد هدایت کمک کنم تا فعالیت های متعددی را که امامان ما در سراسر کشور، به گونه ای خالصانه و جهادی انجام میدهند پوشش دهم تا هم مخاطبان بدانند یک امام موفق چگونه عمل میکند هم الگوهایی برای دیگر امامان مساجد معرفی کنیم با من از طریق لینک های روبرو در تماس باشید.
نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!