راهیار بنیاد هدایت در چهارمحال و بختیاری مطرح کرد؛

مهرواره محله همدل؛ یکی از طرح های عملیاتی گفتمان امام و امت

مهرواره محله همدل؛ یکی از طرح های عملیاتی گفتمان امام و امت
پورفلاح
0
۰۵ خرداد ۱۴۰۰

راهیار بنیاد هدایت در چهارمحال و بختیاری پویش «محله همدلی» را یکی از طرح‌های عملیاتی گفتمان امام و امت خواند و گفت: در این مهرواره قرار است ظرفیت‌های مردمی را برای حل مشکلات محله شناسایی کند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد هدایت؛ حجت‌الاسلام رضا اسماعیلی، گفت: گفتمان «امام و امت» از ابتدا در دین ما وجود داشته و خلاصه این گفتمان این است که امام در امور اجتماعی پیش قدم است و مردم پشت سر آن حرکت می‌کنند که سازمان تبلیغات در این راستا طرح «بنیاد هدایت، تعالی شبکه امامت» را پایه‌گذاری کرده است.
دبیر طرح مهرواره محله همدل در چهارمحال و بختیاری افزود: طرح «مهرواره محله همدل» یکی از طرح‌های عملیاتی گفتمان امام و امت می‌باشد که قرار است ظرفیت‌های مردمی را برای حل مشکلات محله شناسایی کند.

احصاء ۵۸۰ مشکل در ۳۳۰ محله چهارمحال و بختیاری

اسماعیلی با بیان اینکه زمان این طرح تا پایان ماه مبارک رمضان بود، اظهار کرد: در این مدت در کشور ۴۰ هزار محله و مسئله و در استان نیز ۵۸۰ مسئله و حدود ۳۳۰ محله ثبت و وارد این طرح شده‌اند.
دبیر طرح مهرواره محله همدل در چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: هدف این کار، شناسایی مسئله‌ها و حل شدن آن‌ها توسط اعضای گروه محله است که به علت استقبال بالا تا ۲۰ خردادماه تمدید شد و ظرفیت‌های خوبی در استان وجود دارد که در این راستا می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

اسماعیلی گفت: مسائل اجتماعی، اقتصادی و خانواده در کشور و در استان بیشتر مسائل ثبت شده هستند که اعضای هر محله می‌توانند یک تا ۱۰۰ مسئله را ثبت کنند و بیشتر میزان مشارکت افراد محله و افراد در این سامانه مدنظر است.

ثبت بیشترین مسئله در شهرکرد، بروجن و لردگان

وی با اشاره به اینکه به فعال‌ترین شرکت‌کننده‌ها، برترین‌های استانی و محله‌های بهتر در سطح کشور جوایز نفیس از قبیل وام اشتغال‌زایی تعلق می‌گیرد، افزود: بالاترین مسائل در شهرستان‌های شهرکرد، بروجن و لردگان و کمترین مسائل در شهرستان بن ثبت شده است که فعال‌ترین شهرستان‌ها بعد از داوری مشخص می‌شوند.

اسماعیلی با بیان اینکه اصل کار، حل مسائل توسط مردم است و قرار نیست دستگاه‌ها در این امر دخیل شوند، گفت: تنها برخی از دستگاه‌ها نظیر سازمان تبلیغات اسلامی، صداوسیما، کانون مساجد، فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه و دو نفر فعال فرهنگی به عنوان هیئت داوری استان و به تبع شهرستان فعالیت می‌کنند.
وی ادامه داد: از شهرستان‌هایی که زیر ۲۰۰ هزار جمعیت دارند یک محله وارد مرحله استانی می‌شود و سپس به مرحله کشوری راه می‌یابد.
دبیر طرح مهرواره محله همدل در چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: قطعاً در حل کردن مشکلات توسط مردم شکی نیست و افراد می‌توانند به صورت تعاونی و سرمایه‌گذاری مشکلات را مرتفع کنند چراکه ظرفیت مردمی ظرفیت کمی نیست و کمک دستگاه‌ها تنها در جایی می‌تواند کمک کند که نشر و گسترش نیاز داشته باشد.
اسماعیلی به تفاوت این طرح با دیگر طرح‌های محله‌ای اشاره و بیان کرد: این طرح بازه زمانی مشخصی دارد و قرار است در فاز دوم هسته‌های فعال محله‌ها شناسایی و به کمک امام محله ‌آیند و توسط امام تقویت ‌شوند که در این صورت امام و مسجد محله محور اصلی کارها قرار می‌گیرند و از این گروه‌ها به عنوان گروه مشاور استفاده شود.

حل مشکلات مالی در مهرواره همدل

وی ادامه داد: هر شخص و هر مجموعه‌ای که دغدغه‌مند باشد می‌تواند وارد مهرواره شود به طور مثال خانواده‌ای مشکل مالی داشت، یکی از اعضای خانواده با ورود به این طرح صندوق قرض‌الحسنه‌ای راه‌اندازی و مشکل را حل کرد و یا هیئتی در شهرستان بن با بازیافت زباله‌ها توانست مشکل مالی خود را حل کند.

در دیگر رسانه ها:

خبرگزاری فارس

به حوزه مسجد و فعالیت های مرتبط با آن علاقمند هستم. تلاش دارم تا در سایت بنیاد هدایت کمک کنم تا فعالیت های متعددی را که امامان ما در سراسر کشور، به گونه ای خالصانه و جهادی انجام میدهند پوشش دهم تا هم مخاطبان بدانند یک امام موفق چگونه عمل میکند هم الگوهایی برای دیگر امامان مساجد معرفی کنیم با من از طریق لینک های روبرو در تماس باشید.
نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!