از سوی مدیر میز امامان علوی در بنیاد هدایت تبیین شد؛

گزارشی از فعالیت‌های امامان مناطق هدف بنیاد علوی/ بیش از هزار مورد کارآفرینی و ۵ هزار مورد پیشگیری از طلاق

گزارشی از فعالیت‌های امامان مناطق هدف بنیاد علوی/ بیش از هزار مورد کارآفرینی و ۵ هزار مورد پیشگیری از طلاق
مجتبی عظیمی
0
۲۸ دی ۱۴۰۱

حجت‌الاسلام عارفی نسب گفت: طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر شناسایی و آبادانی مناطق محروم بنیاد علوی شروع به کار کرد و تاکنون اقدامات خوبی را به مردم ارائه داده است.

حجت‌الاسلام علی عارفی نسب مدیر میز امامان علوی در بنیاد هدایت در گفت‌وگو با خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، به تشریح فعالیت های این مجموعه پرداخت و اظهار داشت: بنیاد علوی طبق سفارش رهبر معظم انقلاب مبنی بر خدمت رسانی در مناطق محروم به میدان آمد و معاونت پیشرفت و آبادانی بنیاد علوی با الگوی امامت کار خود را آغاز کرد.

حجت‌الاسلام عارفی نسب با اشاره به نحوه همکاری بنیاد علوی و بنیاد هدایت، گفت: در بحث جذب، استقرار، گزینش و توانمند سازی امامان با سازمان تبلیغات و بنیاد هدایت قراردادی امضاء شد؛ سال ۹۹ در شروع کار، ۱۲ شهرستان محروم تحت پوشش قرار گرفت و هر سال به‌تعداد آن افزوده شد و در سال دوم به ۲۲ شهرستان رسید و اکنون ۴۴ منطقه در کل کشور پوشش داده می‌شود. در هر استان یک شهرستان یا بخش و یا بیشتر فعالیت دارند که در مجموع ۶۴۰ امام در این مناطق مشغول خدمت رسانی به مردم هستند.

مدیر میز امامان بنیاد علوی ضمن توضیح هدف از اجرای این طرح، پیشرفت چشمگیر در عمل به تعهدات را مورد توجه قرار داد و بیان داشت: در سال اول فراتر از قرارداد اقدام شد و در جذب و استقرار موفق عمل کردیم به صورتی که طبق قرارداد باید ۲۰۰ روحانی جذب و مستقر می شدند که این تعداد به ۲۷۵ نفر رسید. هدف ما شناسایی و روی کار آوردن امامان فعال، مدیر و دغدغه مند است.

حجت الاسلام عارفی نسب به مجموعه برنامه‌ها و اقدامات انجام شده در میز امامان علوی اشاره و ابراز کرد: تقدیر از امامان حافظ قرآن و نهج البلاغه مستقر در مناطق علوی، حمایت از امامانی که در ایام اربعین کاروان زیارتی داشتند و حمایت از فرزند آوری از جمله خدماتی است که میز امامت علوی از امامان مستقر در مناطق هدف علوی داشته؛ برگزاری طرح کارنامه های طلایی برای فرزندان ممتاز امامان و حمایت از شریکه الامامان فعال نیز بخش دیگری از این خدمات است.

وی ادامه داد: به منظور ارتقاء فعالیت‌ها، برای امامان و همسران آنها(شریکه الامام) محصولاتی فرهنگی در دو نوبت ارسال شد و همچنین دو مسابقه کتاب خوانی نیز داشتیم؛ کتاب «من محروم نیستم» ویژه امامان و کتاب «زن آقا» برای شریکه الامام‌ها در نظر گرفته شد.

حجت‌الاسلام عارفی نسب به فعالیت همسران امامان به عنوان شریکه الامام نیز اشاره و تصریح کرد: با توجه به جایگاه و نقش پر رنگ همسر امام در فعالیت های امام، طرح شریکه الامام شکل گرفت، که در ابتدای امر حمایت از فعالیت های سه نفر از شریکه الامامان انجام می گرفت که هم اکنون این تعداد به ۱۷۰ شریکه الامام افزایش یافته است.

وی پشتیبانی و ارتقاء امامان در پیشرفت و آبادانی مناطق را بسیار مهم توصیف کرد و گفت: با هدف توانمند سازی امامان مناطق علوی دوره های متعددی به صورت حضوری در شهرستان‌ها در قالب اردوهای آموزشی، چند دوره در مشهد مقدس و چند دوره غیر حضوری در سامانه مدرس و مبشران برگزار شد.

مدیر میز امامان علوی به اجرای روشی خاص در فرآیند توانمندسازی امامان مناطق هدف بنیاد علوی، اشاره کرد و اظهار داشت: هر ۱۶۰ امام را به یک پشتیبان سپردسیم تا از این طریق آموزش ببینند و ارتقاء پیدا کنند؛ یکی از وظایف این پشتیبان‌ها پیگیری مشکلات امامان و اقدامات آن ها است؛ پشتیبان‌ها فعالیت امام‌ها را انعکاس می‌دهند و در موارد لزوم امامان به این واسطه راهنمایی می‌شوند که  با الگوی امامت پیش روند.

حجت‌الاسلام عارفی نسب اضافه کرد: در هر منطقه بیش از سه امام موفق و نمونه داریم که تاکنون بیش از ۱۵ مستند از امامان برتر و موفق در مناطق علوی تهیه و از شبکه های استانی مختلف پخش شده است.

مدیر میز امامان علوی با اشاره به گستره فعالیت های امامان مناطق هدف علوی در عرصه‌های مختلف، گفت: اقدامات این امامان منحصر به برنامه های فرهنگی نبوده و در زمینه های آموزشی و تربیتی، مقابله با آسیب های اجتماعی و بررسی مشکلات و رفع اختلافات تا کنشگری های اجتماعی و فعالیت در عرصه فضای مجازی شاهد فعالیت مطلوب امامان مناطق علوی هستیم.

وی به آمارهایی از فعالیت‌های شبکه امامت فعال در مناطق هدف بنیاد علوی پرداخت و بیان داشت: برای نمونه در عرصه اقتصادی ۱۳۸۶ مورد کارآفرینی و ۱۹۳ اقدام در زمینه قرض الحسنه ثبت شده و یا در حوزه آسیب های اجتماعی شاهد ۵۰۸۸ اقدام در زمینه کاهش طلاق و ۱۵۸ مورد آزادی زندانیان هستیم و در راستای پیشگیری و مشاوره ترک اعتیاد نیز ۳۴۹۲ مورد اتفاق افتاده است.

حجت الاسلام عارفی نسب افزود: بخش دیگری از فعالیت های امامان مناطق هدف علوی در عرصه خانواده نیز نشان‌گر ۴۲۷۶ اقدام در زمینه جمعیت و فرزندآوری و ۲۲۴۱ مورد ازدواج آسان و ۷۶۷۶ مشاوره در حوزه خانواده است.

وی در پایان به نحوه جذب و استقرار و شرایط آن اشاره و عنوان کرد: علاقه مندان به جذب و استقرار در مناطق بنیاد علوی می توانند با شماره تلفن ۰۲۵۹۱۰۰۹۶۵۰، داخلی میز امامان علوی تماس بگیرند و یا از طریق پیام رسان ایتا به آدرس @Arefi2255 اقدام فرمایند؛ همچنین به منظور ارتباط حضوری، می‌توانند به ادارات تبلیغات اسلامی شهرستان‌های مناطق علوی مراجعه کنند. شرایط جذب نیز داشتن سطح دو، تلبس، تأهل و قبولی در مصاحبه است.

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری مهر

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!