محله اربعینی در شهرک اسلام آباد سنقر؛

محله‌ای که همیشه اربعینی است/ از کمک به نیازمندان تا خدمت به زائران سالار شهیدان

محله‌ای که همیشه اربعینی است/ از کمک به نیازمندان تا خدمت به زائران سالار شهیدان
نعلبندی
0
۲۴ شهریور ۱۴۰۲

هیچکس نمی‌داند چه کشش و جاذبه‌ای در پیاده روی اربعین و به طور کلی در اربعینی بودن نهفته است. اگر با یکی از خادمین اربعین که در خدمت عاشقان حسینی است به سخن بنشینید، محو جاذبه‌ای می‌شوید که یک خادم را پای خدمت خالصانه به زائران سالار شهیدان می‌آورد.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، شهرستان سنقر شهرک اسلام آباد استان کرمانشاه این روزها همچون دیگر نقاط کشورمان حال و هوای خاصی دارد. حجت الاسلام حسین اسدی چند سالی است توفیق خدمت در این نقطه از کشور را دارد.
او دارای مدرک سطح سه حوزوی است و محل خدمت او در مراسم اربعین در موکب رأس الحسین علیه السلام است که در ۴ کیلومتری شهرستان سنقر و در کانکس و چادر برپا می‌شود.
حاج آقا اسدی می‌گوید: سعی داشتیم برای موکب یک ساختمان بسازیم به همین منظور از یک خیر زمین را خریداری کردیم، اما این زمین در حاشیه کمربندی واقع شده و اجازه ساخت آن را به ما نمی‌دهند با این حال ناامید نشدیم و مصمم هستیم که ساختمان موکب را به صورت دائم ایجاد کنیم.
حجت الاسلام اسدی معتقد است برای خدمت رسانی بهتر به زائران اربعین لازم است که یک مکان مناسب برای ساخت موکب در نظر بگیریم و آن را هرچه سریع‌تر احداث کنیم.
با وجود اینکه این موکب هنوز مکان ثابتی ندارد اما خدمات خوبی را ارائه می‌دهد که این طلبه پیرامون آن می‌گوید: یکی از خدمات ما به زائران در حوزه اطعام است که در هر سه نوبت یعنی صبحانه، نهار و شام پذیرای زائران هستیم و اسکان و کارهای فرهنگی مانند بیان احکام نیز از دیگر کارهایی است که خادمان موکب به زائران ارائه می‌دهند.
جالب‌تر اینکه تمام هزینه موکب از سوی مردم تأمین می‌شود که حجت الاسلام اسدی در این باره نیز می‌گوید: سال گذشته بخشی از هزینه‌های موکب را اوقاف تقبل کرد، اما غالب هزینه‌های موکب را مردم پرداخت می‌کنند مردمی که برای امام حسین علیه السلام هرچه دارند در طبق اخلاص می گذارند و تقدیم می‌کنند.
این طلبه فعال با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی موکب نیز عنوان می‌کند: از احکام نماز گرفته تا هدایت و راهنمایی زائران و برگزاری زیارت عاشورا از جمله خدمات بخش فرهنگی موکب است.
به گفته او در موکب رأس الحسین علیه السلام ۱۵ نفر خادم خانم و آقا به صورت ثابت در این ایام خدمت می‌کنند، ولی افراد زیادی هستند که برای خدمت به زائران به موکب مراجعه می‌کنند که هرکدام یک یا چند روز در موکب به خدمت رسانی مشغول می‌شوند و نام خود را میان خادمان حسینی ثبت می‌کنند.
حاج آقا اسدی همچنین ۴ سال است که در مسجد شهید واعظی شهرک اسلام آباد مشغول خدمت است؛ مسجدی که در تمام طول سال فعال است و به جز نماز جماعت، دعای ندبه، زیارت عاشورا و دعای توسل نیز در طول هفته در مسجد برگزار می‌شود.
حجت الاسلام اسدی یکی از مهمترین کارهای مسجد را مواسات می‌داند که مورد تأکید رهبری نیز بوده است و در این زمینه توضیح می‌دهد: در مسجد شهید واعظی دو گروه فعال بانوان وجود دارند که در زمینه گره گشایی و حل مشکلات مردم تلاش می‌کنند که این بانوان صندوق کار آفرینی ویژه بانوان کار آفرین را نیز راه‌اندازی کرده‌اند.
گفتنی است، این روحانی پرتلاش همسری دارد که در زمینه مواسات همراهش است و پا به پای همدیگر برای خشنودی خداوند و کمک به خلق الله تلاش می‌کنند. شناسایی خانواده‌های فقیر، بسته بندی و توزیع اقلام را بانوان برعهده دارند؛ همسر حاج آقا اسدی نیز در این زمینه بسیار فعال است و مدیریت و نظارت بر توزیع و جمع آوری کمک‌ها بر عهده آقایان مسجد گذاشته شده است.
حاج آقا اسدی به بازخوردی که از مردم نسبت به یکی از کارهای جالبی که در این موکب انجام می‌شود، گرفته است، اشاره می‌کند و می‌گوید: ما معمولا ورودی موکب را با عکس شهدا تزیین می‌کنیم و افراد به محض ورود به موکب با عکس‌های شهدا مواجه می‌شوند؛ شهدایی که آرزوی زیارت کربلا را در دل داشتند؛ به همین دلیل وقتی زائران به موکب ما می‌آیند عمده آنان حال‌شان دگرگون می‌شود و می‌گویند یک نوری ما را به این موکب هدایت می‌کند و عده‌ای نیز وقتی چشم‌شان به عکس این شهدا می‌خورد به شدت احساسی می‌شوند و گریه می‌کنند.
یکی از اقدامات جالب این موکب توزیع تربت اباعبدالله الحسین(ع) میان مردم است که با استقبال خوب مردم مواجه شده و در تحول و دگرگونی حال آنان نقش مؤثری را ایفا کرده است.

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!