رویداد آرمان ۵ در یک نگاه

رویداد آرمان ۵ در یک نگاه
مجتبی عظیمی
0
۰۳ اسفند ۱۴۰۲

رویداد آرمان ۵ با حضور بیش از نفر از امامان  مناطق هدف سازمان امور اجتماعی وزارت کشور و امامان شاخص استان های، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، مازندران، گلستان و قزوین برگزار شد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی بنیاد هدایت، رویداد آرمان ۵ با حضور  بیش از ۱۰۰نفر از امامان  مناطق هدف سازمان امور اجتماعی وزارت کشور و امامان شاخص استان های، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، مازندران، گلستان و قزوین برگزار شد.

کارگاه آموزشی طراحی نقشه تحول و پیشرفت، گعده‌های روایت امامت تجربه نگاری و بازدید از نمایشگاه مسجد جامعه پرداز از جمله برنامه‌های این نشست بود.

«رؤیا؛ فناوری به حرکت در آوردن مردم»، «حلقه‌های میانی و ویژگی‌های شش گانه آن»، «جهاد تبیین» و«نهضت روایت» عناوینی بود که از سوی اساتید در این رویداد به امامان محله ارائه شد.

 

مراسم افتتاحیه رویداد با سخنرانی حجت الاسلام سید ناصر میرمحمدیان مدیرعامل بنیاد هدایت، آغاز شد؛ وی امامت را یک الگو برای اداره جامعه دانست و گفت: درست است که مصداق کامل امامت در وجود ائمه اطهار(ع) است اما امامت سطوح مختلف دارد؛ امامت عام جاری است و منحصر در ۱۲ نفر نیست؛ امامت نه فقط در مقیاس کلان بلکه در مقیاس میانی و خُرد نیز وجود دارد؛ این نگاه فصل جدیدی را در مقابل ما می‌گشاید.

حجت الاسلام میرمحمدیان مدل امامت را همان چیزی دانست که در تمدن اسلامی باید تحقق پیدا کند و تصریح کرد: این‌که رهبر معظم انقلاب فرمودند برای نیل به تمدن نوین اسلامی باید جامعه پردازی کنیم یعنی باید امامت باید از پایین به بالا در سطوح مختلف باز تولید بشود. این فرد با تعیین و انتصاب، امام نمی‌شود بلکه هرگاه مردم او را به عنوان امام پذیرفتند، امامتش در عالم خارج تحقق پیدا می‌کند.

داشتن نگاه تمدنی؛ رمز موفقیت روحانیت در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی

قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی سخنران بعدی این نخستین روز رویداد بود که به مبحث جهاد تبیین پرداخت و گفت: داشتن نگاه تمدنی و منظومه‌ای را برای تحقق رسالت روحانیت و حوزه‌های علمیه ضروری خواند و گفت: اگر نتوانیم روح حاکم بر همه رسالت‌ها و نخ تسبیح و عله العلل را در بین همه این مسائل پیدا کنیم، پرداختن به ریز به ریز مسائل فایده نخواهد داشت.

وی قیام امام خمینی(ره) بر علیه نظام طاغوتی را مصداق توجه به این روح حاکم و نگاه تمدنی دانست و گفت: وقتی ایشان قیام را آغاز کردند، افراد مختلف تفسیرهای گوناگونی از این حرکت داشتند؛ اما بهترین تفسیر را خود حضرت امام(ره) داشتند که هدف از قیام خود را قیام لله دانستند و گفتند که قیام دو گونه است؛ یا برای خداست و یا برای نفس؛ اگر برای خدا قیام نکنید برای نفس قیام خواهید کرد.

حجت الاسلام حریزاوی خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم قضاوتی در سیر تاریخی انبیاء داشته باشیم شاید نتوانیم تک تک حرکت‌های‌ آن بزرگواران را پیروز بدانیم ولی وقتی به سیر کلی حرکت انبیاء نگاه می کنیم، متوجه می شویم که آن‌ها در این مسیر موفق بوده و پیروز شده اند.

وی در پایان با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب نسبت به مشارکت و رقابت در انتخابات پیش‌رو، افزود: طبق فرمایش ایشان بانوان در این عرصه نیز تعیین کننده هستند چراکه در شناخت اشخاص و جریانات دقیق‌تر عمل می‌کنند.

امامان حاضر در رویداد آرمان ۵ در ادامه در گعده های تخصصی شرکت کردند و به رؤیا نویسی در محله پیشرفت خود پرداختند و سپس پای سخنان حجت الاسلام مهدی زاده مسئول میز نظریه اجتماعی فرهنگستان علوم اسلامی قم نشستند که به ارائه موضوع «رؤیا؛ فناوری به حرکت درآوردن مردم» پرداخت؛ ادامه گعده های رؤیا نویسی برنامه بعدی امامان در نوبت عصر بود.

حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر اجاق نژاد تولیت مسجد مقدس جمکران نیز پس از نماز عشا به بیان خلاق امامت پرداخت و به سؤالات امامان حاضر در رویداد پاسخ گفت.

دومین روز از برنامه های رویداد ۵ با سخنرانی حجت الاسلام محمدرضا جوان آراسته با موضوع هنر روایت آغاز شد و گعده طراحی نقشه پیشرفت و ارائه افراد هر گروه و انتخاب و پردازش بوم برتر توسط اعضای گروه برنامه بعدی امامان محله بود.

حلقه‌های میانی و فناوری امروز روحانیت؛ از کابل تا پاریس!

حجت الاسلام محسن قنبریان استاد و پژوهشگر حوزه در دومین روز این رویداد به موضوع «حلقه‌های میانی و ویژگی‌های شش گانه‌»، پرداخت و اظهار داشت: اسلامی که امام به واسطه انقلاب آورد همان اسلامی است که رسول الله(ص) آورد و انقلاب ما انقلابی جدید نبود بلکه استمرار انقلاب اسلامی پیامبر(ص) بود.
این استاد حوزه علمیه با اشاره به تعبیری از رهبر انقلاب گفت: خلاصه جمهوری ما دو کلمه است: خدا و مردم؛ همه خوبی هایی که می خواهیم از آن حرف بزنیم همه در ذیل مردم سالاری دینی آمده است.


وی در ادامه به مقبولیت حکومت اسلامی پرداخت و خاطرنشان کرد: رضایت مردم لازمه حکومت اسلامی و ارتکاز متشرعه است. سلیمان بن صرد در نامه خود علت عدم مشروعیت بنی امیه را عدم رضایت خدا و عدم رضایت مردم عنوان می کند.
حجت الاسلام قنبریان بیان کرد، در حکومت اسلامی نه خدا را می توان کنار گذاشت که نتیجه آن بشود لیبرالیسم و نه مردم را. مردم با اراده آزاد خود انتخاب می کنند، اینجاست که فریضه تبیین می شود تا مردم با اراده آزاد خود، انتخاب درست را انجام دهند. وقتی تبیین و روشنگری می کنید پیروز می شوید.
این استاد حوزه علمیه بیان کرد: تفکر و ایده ای که مردم را حذف می کند ما را به کابل می برد و کسی که رویای مردم و آرمان آن ها را حذف می کند و مهدویت را کنار می زند و حذف می کند، می خواهد ما را به پاریس ببرد.

ارائه پایگاه های قرآنی برنامه نوبت عصر دومین روز از رویداد آرمان ۵ بود که حجت الاسلام ابراهیمی زاده به ارائه آن و بحث تدبر در قرآن کریم پرداخت؛ امامان حاضر در رویداد پس از آن در حرم مطهر کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه(س) حضور پیدا کردند.

سومین روز از رویداد آرمان ۴ امامان در قالب ۷ گروه مجزا به بازدید از نمایشگاه مسجد جامعه پرداز پرداختند و در کنار استماع روایت نمایشگاه به ثبت تجربه و نگارش بوم پیشرفت پرداختند.

عصر سومین روز از رویداد با ارائه گروه ها آغاز شد و هر گروه به ارائه بوم خود پرداختند و برنامه داوری با حضور حجج اسلام میرمحمدیان، مهدی زاده و محمددوست برگزار شد و تا پایان شب ادامه پیدا کرد.

گروه شهید روحانی فرد از استان گلستان، گروه شهید مبشر از استان لرستان و گروه شهید دانش از خوزستان به ترتیب رتبه های برتر پنجمین رویداد آرمان بودند.

گفتنی است، عملیات «محله پیشرفت» برنامه شش ماهه پیش‌روی بنیاد هدایت است و تا عید غدیر ادامه خواهد داشت. ضمن این عملیات چندین رویداد آرمان برگزار  شد و امامان شاخص استان‌های سراسر کشور با حضور در قم، در این برنامه‌ها شرکت کردند. رویداد شهید اصلانی بخش دوم این عملیات است که همزمان با رویداد آرمان ۵ در  استان هرمزگان برگزار شد و به صورت استانی ادامه پیدا خواهد کرد؛ در ادامه مسابقه‌ای ملی نیز با همین عنوان و موضوع برگزار خواهد شد و برای ۱۰۰ محله برگزیده کشور، برنامه‌های مفصلی تدارک دیده شده است.

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!