مدیرعامل بنیاد هدایت:

مهمانی غدیر، ۱۰ کیلومتری نبود، میلیون کیلومتری بود

مهمانی غدیر، ۱۰ کیلومتری نبود، میلیون کیلومتری بود
مجتبی عظیمی
0
۲۱ تیر ۱۴۰۲

مدیرعامل بنیاد هدایت گفت: اینکه تصور شود میهمانی غدیر فقط در میهمانی ۱۰ کیلومتری و بدون مشارکت مردم خلاصه می‌شود، تصور غلطی است و پویش مهمونی محله نشان داد که این میهمانی به وسعت مساحت میلیون کیلومتری ایران است.

به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت‌الاسلام سیدناصر میرمحمدیان مدیرعامل بنیاد هدایت در گفت‌وگویی درباره میهمانی ۱۰ کیلومتری غدیر گفت: الحمدلله در سال‌های گذشته به خصوص از آغاز برگزاری میهمانی ۱۰ کیلومتری، شور بسیاری در سراسر ایران برپا شده است.

وی با بیان اینکه میهمانی ۱۰ کیلومتری غدیر اقدام ارزشمندی به منظور تعظیم شعائر و گرامیداشت عید غدیر بوده و هست، افزود: این حرکت موجب شد، موجی فراگیر در نقاط مختلف ایران برای برگزاری جشن غدیر و گرامیداشت این روز بزرگ شکل بگیرد و از همه مهم‌تر موجب شد، رسانه‌ها غدیر را جدی‌تر بگیرند.

وی ادامه داد: اما نکته‌ای که بسیار از آن غفلت شد، آن است که میهمانی غدیر ۱۰ کیلومتر و ۲۰ کیلومتر و حتی ۱۰۰ کیلومتر نیست، بلکه غدیر در سراسر ایران، در تک تک محلات و مساجد و کوچه‌ها و شهرها جشن گرفته می‌شود، اما کمتر کسی آن را می‌بیند.

میرمحمدیان از تصمیم بنیاد هدایت برای روایت کردن از عشق و محبت تک تک محلات در سرتاسر ایران خبر داد و اظهار داشت: بنیاد هدایت که تمرکز جدی بر محله‌محوری و مسجدمحوری فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی دارد، امسال تصمیم گرفت تا اقدامی انجام دهد که این عشق و محبت مردم در تک تک محلات ایران بیشتر دیده شوند.

وی با اشاره برگزاری «مهمونی محله» گفت: اولا تلاش شد هیبت و عظمت جشن ۱۰ کیلومتری، موجب نشود محله یا مسجدی از برگزاری جشن کوچک صرف نظر کند و ثانیا تمرکز جدی بر این بود که جشن‌ها، اطعام‌ها، دست گیری‌ها و هزاران خدمت دیگر که مردم محلات سراسر ایران به عشق حضرت علی(ع) در روز غدیر انجام می‌دهند، دیده و تبیین شوند.

مدیرعامل بنیاد هدایت همچنین خاطرنشان کرد: در ایام غدیر به دنبال تبیینِ جهاد عظیم برپایی میهمانی محلات سراسر ایران بودیم و به همین جهت طرح مهمونی محله را پیگیری کردیم که مورد استقبال قرار گرفت.

وی در تشریح این طرح گفت: در این طرح، مردم تشویق شدند که در مساجد و محلات جشن بگیرند و از آنها خواسته شد، اسم محله و مسجد و میزان خدماتی را که ارائه می‌کنند، در فرم افزار اینترنتی معرفی شده ثبت کنند.

میرمحمدیان از استقبال خوب مردم از این پویش خبر داد و بیان داشت: با وجود فرصت کم و همچنین حجم اندک مخاطبینی که در رسانه‌های اختصاصی خود داشتیم در کمتر از ۱۰ روز بیش از ۴ هزار و ۷۸۹ محله و ۵ هزار و ۲۲۶ مسجد اعلام آمادگی کردند که در ایام غدیر اقدام به برگزاری جشن می‌کنند و در کنار این جشن‌ها و مراسمات به صورت ویژه به اطعام، اعطای هدیه اسباب بازی به کودکان و برپایی ایستگاه صلواتی و ده‌ها خدمت دیگر می‌پردازند.

مدیرعامل بنیاد هدایت گفت: قطعا آمار و واقعیت میدان بیش از این مقدار است و این میزانی که ثبت نام کردند بخش کوچکی از افرادی است که در برگزاری این جشن بزرگ مشارکت داشتند.

وی افزود: به طور ویژه در طرح مهمونی محله، در حدود ۵ هزار محله ثبت شده، بیش از ۴ میلیون و ۹۳۱ هزار اطعام صورت گرفته است و برآورد ما این است که بیش از ۸ میلیون نفر انواع خدمات از قبیل پذیرایی شربت و شیرینی، هدیه اسباب بازی و غیره را دریافت کرده‌اند.

مدیر عامل بنیاد هدایت در ادامه اظهار داشت: یکی از نکات برجسته میهمانی ۱۰ کیلومتری، تقویت پیوند برادری و اخوت به عنوان یکی از عناصر اصلی ولایت عرضی میان آحاد امت اسلامی بود که در میهمانی‌های محله‌ای برای جشن غدیر علاوه بر اخوت و برادری به صورت ویژه پیوند همسایگی و خویشاوندی و خانوادگی نیز به عنوان دیگر عناصر ولایت عرضی تقویت شد و اهالی محل و اعضای خانواده با هم و در کنار هم به عشق حضرت علی(ع) از خودشان برای بزرگداشت عید غدیر که عید ولایت و امامت است، مایه گذاشتند.

وی با بیان اینکه پویش مهمونی محله تنها بخش کوچکی از قیام مردم ایران در بزرگداشت غدیر را به نمایش گذاشت، گفت: اینکه تصور شود، میهمانی غدیر فقط در شهرهای بزرگ و در میهمانی ۱۰ کیلومتری و با خرج‌های زیاد و بدون مشارکت مردم رقم خورده است حرف دقیق و درستی نیست و یکی از نشانه‌های این تصور غلط، همین گزارش های مهمونی محله است که نشان می‌دهد میهمانی غدیر بسیار فراتر از ۱۰ کیلومتر و ۲۰ کیلومتر و صد کیلومتر است، بلکه این میهمانی به وسعت مساحت میلیون کیلومتری ایران است.

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری فارس

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!