حجت الاسلام غلامی مطرح کرد؛

حل مشکلات مردم؛ اولویت کار مساجد جامعه پرداز

حل مشکلات مردم؛ اولویت کار مساجد جامعه پرداز
حسین فلاح مراد
0
۲۹ تیر ۱۴۰۱

قائم مقام بنیاد هدایت سازمان تبلیغات اسلامی گفت: احیای مساجد امام محور و جامعه‌پرداز رسالت اصلی سازمان تبلیغات اسلامی است و حل مشکلات مردم باید در اولویت برنامه‌های مساجد قرار گیرد.

به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام رضا غلامی قائم مقام بنیاد هدایت در سفر به استان اردبیل ضمن تاکید بر ضرورت گسترش فعالیت‌های اجتماعی امامان محله اظهار کرد: طبق فرامین مقام معظم رهبری جهاد تبیین فریضه فوری و قطعی در کشور است و ائمه جماعات در برنامه تبلیغی شبکه سازمان تبلیغات اسلامی، در خط مقدم اجرای این فریضه مهم هستند.

وی تبیین را کار ویژه شبکه تبلیغ برشمرد و گفت: روحانیون مهم‌ترین قشر و تاثیرگذارترین صنف در بصیرت افزایی و ارتقای آگاهی مردم، هستند چرا که مساجد به عنوان محور تبلیغ در اختیار روحانیون است و این امر مسئولیت و رسالت آنان را سنگین کرده و لازمه اجرای شایسته این مسئولیت غنی سازی معلومات و محتوای تبلیغی روحانیون است چرا که باید ابتدا تبیین‌گری از گروه فعالان تبلیغی آغاز شود و سپس به بدنه جامعه تسریع پیدا کند.

قائم مقام بنیاد هدایت کشور به مهم‌ترین عناوین محتوا و مباحث ارائه شده در جهاد تبیین اشاره کرد و گفت: تبیین آئین حکمرانی اسلامی مبتنی بر عدالت، تبیین سبک زندگی و توجه به مباحث اعتقادی و معرفتی سه محور اساسی در جهاد تبیین است که باید روحانیون در برنامه تبلیغی مد نظر قرار دهند.

غدیر خم الگوی کامل حکمرانی اسلامی

حجت الاسلام غلامی واقعه تاریخی غدیر خم را الگوی کامل حکمرانی اسلامی عنوان کرد و گفت: حکومت اسلامی بر مبنای عدالت پایه‌ریزی شده و هرگز تزویر و زور در این آئین معنایی ندارد چرا که الگوی کامل این حکومت در غدیر خم رونمایی شده است.

وی تاکید کرد: برای تبیین تعالیم دینی و ارزش‌های انسانی در جامعه باید امام محله به باور و غنای فکری و محتوایی برسد و بر این امر باور داشته باشد که بر محله تحت پوشش فعالیت خود امامت کند و این امامت منطبق با حکمرانی اسلامی بوده و مدل حضورش در محله باید بر اساس الگوی امامت و با گردآوری مجموعه‌ها و ظرفیت‌های موجود در محلات در راستای حل مشکلات مردم باشد.

قائم مقام بنیاد هدایت کشور به فرمایش امام راحل (ره) مبنی بر مدیریت مساجد در اداره امور جامعه اشاره کرد و گفت: مدیریت مساجد به دست روحانیون و طلاب است و در راستای تثبیت و تقویت این مدیریت، سازمان تبلیغات اسلامی مساجد جامعه‌پرداز را شناسایی کرده و در الگو سازی و معرفی این مساجد به سراسر کشور نمایشگاهی در شهر مشهد برگزار و مساجد جامعه‌پرداز معرفی شد و استمرار این نمایشگاه در تهران برگزار و امامان محلات با سرفصل‌های مدیریت موفق در مساجد شنا شدند.

«سنگر تبیین» مبنای الگوسازی کامل تبلیغی برای امامان محله

حجت الاسلام غلامی تقویت «سنگر تبیین» را ضرورت مهم تبلیغی عنوان کرد و گفت: در راستای الگودهی به مبلغین و فعالان خط مقدم تبیین باید مصادیق و ایده‌های عملیات «سنگر تبیین» در قالب الگو طراحی و باهدف عمل به فرامین رهبری بکار گرفته شود.

وی راه اندازی سامانه جامع «تجربه نگار» را از مهم‌ترین خدمات پشتیبانی بنیاد هدایت در ارتقای معلومات امامان محله عنوان کرد و گفت: در راستای تبادل تجربیات و ارائه خدمات پشتیبانی در بین شبکه تبلیغی و بهبود فعالیت‌ها و اثرگذاری بیشتر تبلیغ، سامانه «تجربه نگار» با محتوای فعالیت امامان محله موفق ضبط و تدوین و برای بهره‌مندی امامان محله در این سامانه بارگذاری شده و به عنوان محتوای تبلیغی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قائم مقام بنیاد هدایت کشور برگزاری جلسات «گعده» و نشست‌های پرسش و پاسخ در کنار تبلیغ سنتی و منابر تبلیغی را از دیگر فعالیت‌های نوین سازمان تبلیغات اسلامی عنوان کرد و گفت: شبکه تبلیغی با استفاده از ظرفیت‌های مختلف از جمله گعده و عملیات تبلیغی خدمت‌رسان، مصمم هستیم تا مسیر امامت بر مسجد و محله به نحو مطلوب مدیریت و ساماندهی شود.

حجت الاسلام غلامی از حضور کارشناسان بنیاد هدایت در تمامی استان‌های کشور خبر داد و گفت: با هدف بازدید از فعالیت امامان محله و اطلاع از میزان پیشرفت امور تبلیغی در مساجد و محلات، تاکنون تیم کارشناسی بنیاد هدایت با حضور در نیمی از استان‌های کشور، جلسات و کارگاه‌های آموزشی ویژه امامان محلات برگزار و تا قبل از ماه محرم تمامی استان‌ها مورد بازدید و بررسی قرار می‌گیرند.

فعالیت ۸۰ هزار مسجد در کشور/ توجه به مشکلات مردم محلات در اولویت است

وی به فعالیت ۸۰ هزار مسجد در کل کشور اشاره کرد و گفت: مساجد در تقسیم بندی میزان فعالیت‌ها به سه دسته تقسیم شده که با توجه به اثرگذاری، جامعه پردازی و محله محور بودن شناسایی و برای ارتقای کیفی خدمات برنامه ریزی لازم صورت گرفته است.

قائم مقام بنیاد هدایت کشور افزود: در تقسیم بندی اول مساجدی که فقط به اقامه نماز و انجام مناسک عبادی می‌پردازند، نوع دوم مساجدی که فراتر از برنامه‌های عبادی به حل مشکلات نمازگزاران و کاهش مشکلات افراد حاضر در مساجد می‌پردازند و در نوع سوم که به عنوان مساجد تراز محله محور و فعال معرفی می‌شود مساجدی هستند که در رفع اختلاف و نیز کاهش مشکلات افراد محلات به عنوان عائله مسجد که حتی اگر در مسجد حضور نیابند، تلاش می‌کنند و امامان محله این مساجد در حل دعاوی، سازش و صلح، تأمین جهیزیه، ترویج ازدواج آسان و ایجاد اشتغال و کسب و کارهای خانگی فعالیت‌های تبلیغی و حضور مستمر در کنار مردم دارند.

وی به فعالیت‌های تابستانی ویژه دانش آموزان در مساجد اشاره کرد و گفت: اوقات فراغت تابستان فرصت مناسبی برای احیای کارکرد تربیتی مساجد است و با توجه به هجمه‌های کنونی دشمن در بحث فرهنگ و ارزش‌های تربیتی، جوانان باید تحت پوشش فعالیت‌های آموزشی مساجد قرار گیرند و این فعالیت‌ها با درایت و نواندیشی امامان محله می‌تواند جذابیت خاصی برای این قشر فعال جامعه باشد.

حجت الاسلام غلامی مسجد را محور توحید و عامل اثرگذاری بیشتر فعالیت‌ها برشمرد و گفت: ادارات و نهادهای آموزشی و فرهنگی از جمله آموزش و پرورش اگر فعالیت‌های تربیتی خود را بیش از پیش با مساجد پیوند دهند، شاهد اثرگذاری بیشتر فعالیت‌های تربیتی خواهیم بود چرا که اگر کارهای تربیتی به مساجد گره زده شود ماندگاری بیشتری خواهند داشت.

در دیگر رسانه‌ها ببینید:

خبرگزاری مهر

وب سایت سازمان تبلیغات اسلامی

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!