مهمونی محله؛

وقتی در سایه مسجد محله عطر جشن غدیر در کوچه‌ پس کوچه‌های شهر می‌پیچد

وقتی در سایه مسجد محله عطر جشن غدیر در کوچه‌ پس کوچه‌های شهر می‌پیچد
مجتبی عظیمی
0
۱۵ تیر ۱۴۰۲

اکنون که بوی بزرگترین عید شیعیان به مشام می‌رسد و گام به گام به فرا رسیدن عید بزرگ غدیر نزدیک‌تر می‌شویم، کوچه‌ها و خیابان‌ها با محوریت مساجد محلات حال و هوای دیگری به خود گرفته‌اند.
خادمان اهل بیت(س) در مسجد یالدور مرند نیز در تلاش‌اند تا با مشارکت در پویش «مهمونی محله» این روز بزرگ را به اهالی و جوانان شهرستان خود بهتر بشناسانند و در همین راستا برنامه‌هایی را برای این عید خجسته تدارک دیده‌اند تا محله آنان نیز از عطر این عید بی‌بهره‌ نماند و اهالی محل نیز از توفیق خادمی اهل بیت(س) در این روز مبارک جا نمانند.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، میر ابوالفضل عراقی متولد سال ۱۳۳۷ و اهل شهرستان مرند استان آذربایجان شرقی است که ۵۰ سال‌ است در مسجد امامزاده یالدور این شهرستان به عنوان رئیس هیئت امنای مسجد، به فعالیت مشغول است.
او جوانی خود را صرف خدمت به این خانه خدا کرده و حالا پسرش که سال‌ها شاهد فعالیت‌های مخلصانه پدر در مسجد بوده، پای کار فعالیت‌های این مسجد آمده تا راه ارزشمند پدرش را ادامه دهد.
مسجد یالدور به لطف فعالیت‌های مجدانه هیئت امنایش، اکنون در میان اهالی شهرستان مرند، به عنوان چند مسجد برتر شهرستان شناخته می‌شود و امامت جماعت این مسجد را نیز رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهر مرند عهده دار است.
شاید نتوان آقای عراقی و دیگر اعضای هیئت امنای کنونی مسجد یالدور را در میان بنیان گذاران مسجد نام برد، ولی آن‌ها از زمره بازسازان و رونق دهندگان به این مسجد هستند و علاوه بر اینکه در تعمیر این مسجد قدیمی که قدمتی ۷۰ ساله دارد دخیل بوده‌اند در رونق فعالیت‌های این مسجد نیز اثرگذار بوده‌اند.

استقبال مفصل از عید غدیر

اکنون که بوی بزرگترین عید شیعیان به مشام می‌رسد، این خادمان اهل بیت(س) در تلاش هستند تا این روز بزرگ را به اهالی و جوانان شهرستان بهتر بشناسانند و در همین راستا برنامه‌هایی را برای این عید تدارک دیده‌اند تا محله آنان نیز از عطر این عید به‌واسطه اقدامات مسجد بهره‌مند شود و اهالی محل نیز از توفیق خادمی اهل بیت(س) در این روز خجسته برخوردار شوند.


این مسجد هر ساله در روز عید غدیر جشنی با شکوه برپا می‌کند و پس از اتمام جشن و اقامه نماز پرفیض جماعت، سفره اطعام خود را پهن می‌کند تا این روز ارزشمند را گرامی بدارد.
اهالی این محل به دعوت هیئت امنای مسجد، سه سالی می‌شود که با مشارکت‌های مالی خود هزار پرس غذا را آماده می‌کنند تا به امر سفارش شده این روز که همان سنت حسنه اطعام است بپردازند.
سال گذشته اهالی محل تلاش کردند که این سفره را گسترده‌تر کنند و ۲۰۰ پرس غذا به تعداد غذاهای سفره غدیر مسجد محل افزودند و امسال بنا دارند این تعداد را به ۱۵۰۰ عدد افزایش دهند.
به گفته آقای عراقی این ابراز لطف و ارادت اهالی محل به خاندان عصمت و طهارت، فقط مختص عید غدیر نیست، بلکه در دیگر ایام سال همچون روز شهادت حضرت زهرا (س) و ….نیز سعی در اجرای مراسم و برنامه‌های ویژه دارند.
اهالی این محل پای کار فعالیت‌های عمرانی همچون نوسازی مسجد نیز آمده‌اند و این امر نیز صرفا با کمک‌های مردمی انجام گرفته است.
آقای عراقی ۵۰ سال است که به این مسجد رفت و آمد می‌کند و در برنامه‌های آن حضور دارد اما حدود ۴۰ سال است که در لباس خادمی و به عنوان هیئت امنای این مسجد به فعالیت می‌پردازد که طی این سال‌ها پر رنگ‌ترین اقدام آنان دستگیری از نیازمندان بوده است؛ اقدامی که از مولای خود حضرت امیرالمؤمنین(ع) به ارث برده‌اند.
اکنون به همت هیئت امنای این مسجد، ماهیانه به نیازمندان محله مستمری پرداخت می‌شود و علاوه بر این با تهیه کمک جهیزیه، زوج‌های کم برخوردار در تشکیل زندگی مشترک‌شان توسط مسجد حمایت می‌شوند.
جذب جوانان محله و واگذاری امورات مسجد به آنان از دیگر اقداماتی است که توانسته پای جوانان محله را به مسجد باز کند و آنان را در این محیط معنوی گرد هم آورد.

تبدیل مسجد امامزاده یالدور به پایگاه قرآنی

آقای عراقی البته جزو قاریان قرآن نیز می‌باشد و در دوران جوانی و نوجوانی خود، در مسابقات قرآنی کشوری حضوری فعال داشته است و سعی کرده این هنر خود در قرائت قرآن را نیز به دیگران بیاموزد؛ به همین دلیل از سال ۶۰ تا ۸۰ در مسجد محل به آموزش قرآن مشغول بود و حالا تعدادی از شاگردانی که توفیق بهره‌گیری از کلاس‌های قرآنی او را داشتند، اکنون در زمره قاریان ممتاز شهرستان به فعالیت می‌پردازند.
برگزاری جلسه قرآن و تفسیر جزو لاینفک برنامه‌های مسجد یالدور مرند است که هر شب پس از اقامه نماز این برنامه جهت انس گرفتن مردم با کلام وحی الهی برپا می‌شود.
فعالیت‌های خالصانه آقای عراقی و دیگر اعضای فعال و پای کار مسجد، موجب استقبال خوب و چشمگیر مردم از برنامه‌های این مسجد شده و جوانان بسیاری از جمله فرزند آقای عراقی را جذب به این مسجد کرده است.

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری شبستان

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!