محله اربعینی در مرودشت؛

موکب نوجوانان مرودشتی پذیرای زوار اربعینی

موکب نوجوانان مرودشتی پذیرای زوار اربعینی
نعلبندی
0
۲۵ مرداد ۱۴۰۲

روزی کاروان اباعبدالله الحسین(ع)، برای احیای دین از مدینه راهی کربلا شد و امروز نیز برخی راه او را پیش گرفته‌اند و از دیار خود کوچ می‌کنند و سختی زندگی در مناطق محروم را به جان می‌خرند تا پیغام اصلی عاشورا را در دوران غیبت امام زمان(عج) به مردم منتقل کنند و دین خدا و اسلام را زنده نگه دارند.
حجت الاسلام آقا رضی نیز سال‌هاست برای انجام کار تبلیغی از دیار خود دور شده و در شهرستان‌های دیگر به فعالیت می‌پردازد تا با تبلیغ دین، یاد خدا و اهل بیت(ع) را در دل‌های مردم زنده کند.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام محمد آقا رضی متولد سال ۱۳۶۱ و اهل قم و از طلبه‌های فعال در مسجد موسی بن جعفر(ع) شهرستان مرودشت استان فارس است.
او حدود ۲۰ سال است که رسالت تبلیغی را بر دوش می‌کشد و ۱۰ سالی می‌شود که در مسجد کنونی به فعالیت تبلیغی مشغول است.
طلبه‌ای که در ایام محرم سعی کرده در منطقه تبلیغی خود شور حسینی به پا کند و با تدارک برنامه‌های عزاداری، حماسه حسینی را احیا کند.
او با شروع محرم با مشارکت جوانان محله و افراد خیر و پیشکسوت و خادمان امام حسین(ع)، مسجد را برای عزاداری عاشقان اباعبدالله(ع) سیاه‌پوش کرد و در دو ماه محرم و صفر با اهتمام او هر روز بعد از اقامه نماز صبح، قرائت زیارت عاشورا همراه با صرف صبحانه در مسجد برقرار است و پس از نماز مغرب و عشاء نیز پراسم قرائت زیارت عاشورا همراه با سخنرانی و مجلس عزاداری برگزار می‌شود.
از ابتدای محرم تاکنون به همت خیرین، سفره اطعام نیز برای عزاداران حسینی در مسجد پهن می‌شود.
همچنین به همت حجت الاسلام آقا رضی، روزهای دوشنبه نیز هیئت جوانان مسجد، مراسم ویژه‌ای را برای نسل امروزی برگزار می‌کند.
از اقدامات جالب توجه و قابل تحسین این امام محله برپایی مراسم عزاداری کودکانه است که پیرامون آن می‌گوید: وقتی پدر و مادرها مشغول عزاداری هستند در قسمتی از مسجد مجلس عزاداری کودکانه برای بچه‌ها درنظر گرفتیم تا والدین با آسودگی خاطر بتوانند از این مراسم استفاده کنند.
اکنون نیز با توجه به‌ در پیش داشتن ایام اربعین حسینی قرار است این طلبه فعال و جوانان محله با موکب سیدالشهدا(ع) هم‌نوا شوند تا به عاشقان حسینی خدمت‌رسانی کنند.
به گفته حجت الاسلام آقا‌ رضی قرار است کاروانی از مسجد نیز به صورت دسته جمعی برای زیارت اباعبدالله الحسین(ع) به سرزمین کربلای معلی مشرف شوند.
این روحانی دغدغه‌مند افزون بر این در مسجد تبلیغی خود چند برنامه شاخص را پیش گرفته که گل سر سبد این اقدامات تشکیل شورای فرهنگی متشکل از امام جماعت، اعضای پایگاه خواهران و برادران، کانون فرهنگی و هیئت امناست که فعالیت‌های مسجد در جلسه شورای فرهنگی مطرح می‌شود و هریک از اعضا بخشی از کار را قبول زحمت می‌کنند و کار را پیش می‌برند و با این شیوه اتحاد خوبی بین کلیه دست اندرکاران مسجد ایجاد شده است و از آنجائی‌که این مسجد مزین به نام موسی بن جعفر(ع) است در ایام  شهادت و ولادت این امام، ایام غدیر و ایام محرم برنامه‌های ناب و ویژه‌ای در مسجد برگزار می‌شود.
صندوق قرض الحسنه این مسجد نیز کمک‌هایی به مردم در زمینه کارآفرینی ارائه می‌کند و اقداماتی هم برای دستگیری از نیازمندان در این سنگر انجام می‌شود.
تلاش حجت الاسلام آقا رضی همواره بر توجه به جوانان بوده و عمده مسئولیت‌های مسجد را به آنان واگذار کرده است و تلاش بسیاری برای جذب آنان به مسجد می‌کند تاجایی‌که با حضور در مدارس، دانش آموزان را به حضور در مسجد دعوت می‌کند و برای آنان برنامه‌های تشویقی تدارک می‌بیند به طور مثال هریک از آنان در صورت جذب دو نفر به مسجد از این امام جماعت هدیه دریافت خواهند کرد و به این روش‌ خیل عظیمی از جوانان منطقه را با مسجد مأنوس کرده است.
این طلبه دغدغه‌مند همواره در تلاش است با اجرای برنامه‌هایی مؤثر باعث رشد و ترقی جوانان شود و سربازانی برای زمینه سازی ظهور امام زمان(عج) در جامعه تربیت نماید.
او همچنین برای آگاه سازی و رشد معنوی جوانان هر هفته برای آنان حلقه‌های صالحین برگزار می‌کند و معتقد است که مسجد نباید فقط محلی برای اقامه نماز باشد، بلکه باید به مرکزی برای رسیدگی به حل مشکلات مردم تبدیل شود، بنابراین این مسجد در زمینه ارائه خدمات مشاوره نیز فعال است تا به حل مشکلات مردم کمکی کرده باشد.

عکس این مطلب آرشیوی است

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!