در کنار مردم یکی از محله‌های محروم کرمان؛

مشکلی که با همبستگی مسئولان و اهالی مسجد پس از سه دهه حل شد+عکس

مشکلی که با همبستگی مسئولان و اهالی مسجد پس از سه دهه حل شد+عکس
مجتبی عظیمی
0
۰۷ دی ۱۴۰۱

حجت‌الاسلام انجم شعاع با انتخاب هیئت امنای جوان و پویا توانست اقدامات خوبی را برای اهالی محله به ارمغان آورد، او با پای کار آوردن مسئولان و پیشنهاد عضویت آن‌ها در هیئت امنای مسجد توانست گره‌های بسیاری را باز کند؛ یکی از آنها آسفالت شدن معابر این محله بعد از ۳ دهه بود.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت‌الاسلام محمدعلی انجم شعاع از سه سال قبل به عنوان امام محله در مسجد صفا شهر کرمان مشغول شده است.
این مسجد از پانزده سال قبل به انزوا رفته بود و با توجه به اینکه جزء چهار مسجد اول از نظر قدمت، تاریخ و شهرت در منطقه بود از مسیر اصلی خود خارج شده بود، با مصوبه امور مساجد هیئت امنای آن تغییر یافته و نیرو و پتانسیل جوان پای کار مسجد و امور آن آمدند.
حالا تغییر در هیئت امناء و عوامل مسجد موجب تغییر در روند این مکان مقدس شده بود و اختلافات کنار رفت و به جای آن اتحاد و وحدت در آن حاکم شده است. این امام محله در این سال ها با محور قرار دادن مسجد و با پای کار آوردن مردم توانست اقدامات خوبی را به انجام رساند.

او در انتخاب هیئت امناء سعی داشت از مسئولان شهری استفاده کند تا از آن طریق بتواند، مشکلات محله و مسجد را به سامان رساند، ابتدا از شهردار دعوت کرد تا در بین هیئت امنای مسجد حضور یابد، که همین امر موجب پیوند بین شهرداری و مسجد شد.
اقدام دیگر در راستای پیشبرد اهداف، برگزاری دیدارهای مردمی و عمومی با مسئولان در مسجد بود، حجت‌الاسلام انجم شعاع با این کار توانست این پیام را برساند که مسجد فقط برای اقامه نماز نیست، چراکه تک بعدی بودن آن موجب بی علاقگی مردم برای مراجعه به مسجد شده بود و علاوه بر آن او قصد داشت مسجد را به مرکز مطالبات مردم تبدیل کند.
او ابتدا آراستگی ظاهری مسجد را در دستور کار خود قرار داد، مسجدی که بافت قدیمی داشت و ۴۰ سالی بود که تغییراتی نداشت، با کمک های مردمی این فعالیت‌های عمرانی به ثمر نشست و در نتیجه حضور جوانان در مسجد بیشتر شد.
او میز خدمت را در مسجد به راه انداخت و با برگزاری چندین جلسه توانست مشکلات محله را به کمک مردم شناسایی و طبق اولویت رسیدگی کند. اولین و قدیمی‌ترین مشکل محله وضعیت معابر آن بود، مشکلی که ساکنین از سال ۶۹ با آن روبه رو بودند.
مسجد صفا در خیابانی واقع شده که از همان ابتدا آسفالت و زیر سازی نداشته است؛ در جلسات مشترکی با مسئولان شهرستان در مسجد برگزار شد به این مطالبه قدیمی مردم پاسخ داده شد؛ همه این اتفاقات از برکت همبستگی و پیوند مسئولان با مسجد بود.
با توجه به تراکم جمعیت و بافت فرسوده شهری و وجود محرومیت، این محله یکی از محلات آسیب پذیر کرمان است که این امام دغدغه مند در چند مرحله با جمع آوری و توزیع کمک مؤمنانه سعی در حل این معضل داشت؛ او با همکاری شورای تعالی مساجد توانست مسجد را به عنوان مرکز خدمات دهی به اقشار مختلف تبدیل کند.
با پیگیری‌های صورت گرفته چند اداره و ارگان به عنوان دست همکاری با مسجد دادند و از این طریق به اهالی خدمت می‌کنند‌؛ از جمله این ادارات می‌توان کمیته امداد، آستان قدس رضوی، بنیاد علوی و ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) را نام برد که این مراکز برای ارائه تمام خدمات خود باید از مسیر مسجد گذر کنند.
این امام محله با شناسایی و اولویت بندی افراد نیازمند تاکنون حدود ۴۰۰ بسته معیشتی آماده و به دست نیازمندان رسانده است، وی علاوه بر آن ۵۰ خانوار را تحت پوشش مسجد قرار داده است و از آن‌ها به صورت ماهیانه حمایت می‌کند.
حجت‌الاسلام انجم شعاع با پای کار آوردن نیروی انتظامی و بسیج برای رسیدگی به آسیب های اجتماعی گام‌هایی برداشته، او سعی داشته با همکاری این نیروی‌ها به وضعیت کارتن خواب‌ها سامان دهد و برای پیشگیری از این آسیب نیز اقداماتی خوبی انجام داده است.

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!