در گفتگو با امام محله برتر استان مازندران مطرح شد؛

برنامه ریزی و همدلی جوانان با امام محله از ملزومات پویایی مسجد

برنامه ریزی و همدلی جوانان با امام محله از ملزومات پویایی مسجد
مجتبی عظیمی
0
۱۸ اسفند ۱۴۰۰

حجت الاسلام سیدپور عامل موفقیت امام محله برای پویایی مسجد را برنامه‌ریزی دقیق برای بهره‌مندی از نیروها به ویژه جوانان با چاشنی روحیه جهادی برای به ثمر نشستن فعالیت‌ها دانست.

به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام«سید رسول سیدپور» متولد سال ۱۳۷۶ از شهرستان بهشهر که به تازگی به جهت فعالیت در عرصه تبیین، تبلیغ و ترویج به عنوان امام برتر استان مازندران و برگزیده استانی مهرواره اوج معرفی شده است اظهار کرد: همیشه به خداوند قادر متعال توکل داشتم و سعی کردم در رفتار با مردم از جنس خودشان باشم، همواره در شادی و غم کنارشان بایستم، از این رو در کنار توکل به خداوند و حمایت مومنین متدین توانستم منتخب طرح اخیر سازمان تبلیغات اسلامی مازندران (امام جماعت برتر) باشم.

امام جماعت مسجد سجادیه عبدالحق (ع) این شهرستان افزود: از نظر فقه و شریعت دین مبین اسلام برای امام جماعت دو ویژگی مهم بیان شده که اولین آن عدالت و سپس قرائت است، در کنار این دو شرط مردم‌داری، آراستگی ظاهری، همراه مومنین و متدینین قرار گرفتن و تبیین جایگاه دین و اهل بیت (ع) می تواند از مهمترین خصوصیات یک امام جماعت باشد.

حجت الاسلام سیدپور یادآور شد: با توجه به شیوع ویروس کرونا ماه‌های ابتدایی همه‌گیری این ویروس عملا مساجد تعطیل شد جدای از آن مجالس ذکر و توسل اهل بیت عصمت و طهارت (ع) هم تعطیل شد، ضمن تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر آرایش جنگی دشمن از سخت افزاری به اقتصادی و گرانی‌ها از این جهت که ائمه جماعات و طلاب درآمد دیگری غیر از منبر و محراب ندارند و اگر عنایات امام خامنه ای عزیز و مراجع تقلید نبود گذران سختی روزگار برای روحانیون مضاعف می‌شد، با توجه به مسائل اقتصادی، معیشتی، مسکن و خانواده مسئولین فرهنگی کشور به‌ ویژه معاونت‌های اجرایی حوزه مقدسه قم عنایت ویژه‌ای به این قشر داشتند.

امام جماعت مسجد سجادیه عبدالحق (ع) بهشهر، عنوان کرد: مردم در طول ۴۳ سال استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران همیشه نشان دادند که از مسئولین جلوتر هستند، اگر صبر و استقامتشان نبود این دستاوردهای خیره‌کننده در کشور ناممکن بود، اما مسئولان به تعبیر رهبرمان هر چه برای مردم تلاش کنند باز هم کم است.

برگزیده استانی مهرواره اوج ادامه داد: از آن جهت که نیازهای معنوی و مادی هر دو دارای اهمیت هستند پیشنهاد می‌کنم دست‌اندرکاران فرهنگی‌ و حوزوی‌مان با تشکیل سایت‌ها و کانال‌های فضای مجازی در این مهم یاری‌رسان ائمه جماعات باشند، ارتباط با دفاتر مراجع تقلید، پاسخ به شبهات از طریق دفاتر معظم له و ارتباط بین علمای قم و ائمه جماعات کشور می تواند برطرف‌کننده بسیاری از شبهات جوانان باشد.

وی همچنین اضافه کرد: ایجاد قرارگاه‌های فرهنگی در هر استان و شهرستان‌ها نقش مهمی در زمینه تبادل نظرات و مسائل مهم فرهنگی بین روحانیون و ائمه جماعات ایفا می کند، اما از منظر مالی ایجاد صندوق‌های قرض‌الحسنه یکپارچه در سراسر کشور و همینطور درخواست مسئولین مربوطه بانک‌ها و مراکز مالی معتبر بدون در نظر گرفتن تشریفات جهت حل مشکلات و مسائل مالی این عزیزان موثر است.

حجت الاسلام سیدپور با بیان اینکه بنده خاطره آنچنان تلخی در دوره مسئولیتم در این مسجد ندارم، گفت: هر چه هست خاطره خوب و شیرین است، ولی اینکه در محرم سال گذشته اجازه برگزاری مراسم عزاداری در مکان‌های مسقف را نداشتیم و ما مجبور شدیم با توجه به جمعیت پرشور در خیابان روبروی مسجد برنامه را برگزار کنیم که باتوجه به عدم صدور مجوز از جانب فرمانداری و عدم پاسخگویی به چرایی آن، برنامه مختل شد و با خاطری مکدر از مجلس رفتیم موجبات ناراحتی من و عزاداران حسینی را فراهم آورد.

امام جماعت مسجد سجادیه عبدالحق (ع) شهرستان بهشهر، اظهار کرد: تمام روزهای فعالیت بنده در این مسجد، پر از خاطرات شیرین است که امکان ندارد لحظه‌ای آن‌ها را از یاد ببرم اعم از برگزاری اردوها با جوانان، جشن‌های خیابانی، نشست‌ها، عزاداری‌های پرشور و با اخلاص (در خیابان در بحبوحه کرونا) و غیره که توسط جوانان به صورت خودجوش انصافا خوب برگزار شد، یکی از بهترین خاطرات برگزاری جشن خیابانی نیمه شعبان در سال گذشته بود.

وی در پایان اذعان کرد: امام جماعت این مسجد بیش از ۴۰ سال پدر شهید فلاحی بودند که سال ۱۳۹۸ به رحمت ابدی پیوستند، بنده سعی می کنم راهشان را ادامه بدهم و از کسانی که در این مسیر یاریم کردند تقدیر و تشکر دارم.

امام محله، امام جماعتی است که کارش در اقامه نماز و تفسیر و مناسک دینی خلاصه نمی‌شود، بلکه کسی است که بتواند نسبت به اقتصاد اعضای محله، اشتغال آنها، ازدواج جوانان، آسیب‌های اجتماعی محله و حتی جریانات سیاسی محله مثلا تلاش برای مشارکت اعضا در انتخابات، دغدغه داشته باشد. این‌ها از وظایف یک امام محله هستند.البته در این انتخاب، فعالیت و مستمر بودن کار تبلیغی و فرهنگی و کنار خدمات اجتماعی بسیار مهم است.

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری شبستان

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!