روایت مسجدی که با فعالیت‌های متنوع امام محله رونق گرفت؛

استقبال نوجوانان محله «راه‌آهن» از طرح سه شنبه‌های سینمایی مسجد حسینی+عکس

استقبال نوجوانان محله «راه‌آهن» از طرح سه شنبه‌های سینمایی مسجد حسینی+عکس
مجتبی عظیمی
0
۱۸ فروردین ۱۴۰۱

حجت الاسلام بابا شاهوردی با فعالیت‌های متنوعی که در عرصه‌های فرهنگی، کاهش آسیب‌های اجتماعی و رسیدگی به وضعیت نیازمندان دارد، موجب رونق مسجد حسینی محله راه آهن شده است.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام عباس بابا شاهوردی، برگزیده استانی مهرواره اوج، پنج ماهی است که امامت پایگاه فرهنگی اجتماعی محله «راه آهن» قزوین را برعهده گرفته است. پیش از این ۴ سال در محله «آخوند» این شهرستان مشغول به خدمت رسانی بود و کارهای خوبی را در آنجا دنبال کرد که با مطالبه گری به نتیجه رسیده است؛ از ساخت پارک گرفته تا تأسیس فرهنگسرا و سالن ورزشی که در حال انجام هستند و یا تکمیل شده اند.

در ایام کرونایی و در کنار آن گرانی ارزاق، کار را برای مردم سخت کرده بود. اما در همین گیر و دار کاسبانی بودند که تلاش می کردند تا از آلام مردم بکاهند یا لااقل بر درد آن ها نمک نپاشند. از اقدامات خوبی که توسط امام محله راه آهن صورت گرفت و مورد استقبال اهالی واقع شد، تقدیر از کسبه منصف محله بود. به گفته این امام محله در این برنامه که با همکاری حوزه هنری و شورای شهر و دیگر نهادها صورت گرفت تقدیرنامه ای به همراه قطعه ای از فرش متبرک حرم امام رضا(ع) به این افراد تقدیم شد. که بازخورد خوبی داشت.

امام پایگاه فرهنگی اجتماعی محله راه آهن در خصوص دیگر فعالیت های خود می گوید: در این محله یک بیمارستان اعصاب و روان وجود دارد که به طور معمول کسی از بیماران این بیمارستان عیادت نمی کرد. ما چندین بار با همراهی مسجدی ها و هیأتی ها از این عزیزان عیادت کردیم. پرچم حرم امام حسین(ع) را بردیم و در روز پرستار از پرستاران این مرکز تقدیر کردیم و خود این عزیزان اعتراف می کردند که چنین کاری در این بیمارستان بی سابقه بوده است.

طرح دیگری که در مسجد حسینی محله راه آهن اجرا شد، طرح سینما مسجد بود. سه شنبه های سینمایی در این مسجد راه اندازی شده است و در قالب این طرح فیلم های کوتاه، مستند و نظایر آن در مسجد اکران می شود و این مسجد به این لحاظ در رتبه اول استان قرار دارد. این طرح در کنار فراهم کردن شرایط برای حضور نوجوانان برای دیدن فیلم در سینما، موجب جذب بیشتر نوجوانان به مسجد شده است.

جذب نوجوانان و جوانان به مسجد همواره یکی از دغدغه‌های حاج آقای بابا شاهوردی بوده است؛ او دلیل موفقیت خود را در این عرصه ارتباط چهره به چهره با این قشر می داند و در این خصوص می گوید: با برنامه های ورزشی و شرکت دادن نوجوانان در این برنامه ها و دخیل کردن آن ها در امور مسجد مانند مکبری و اذان گفتن و نظایر آن، زمینه ساز حضور این عزیزان در مسجد شدیم.

با کمک خیرین نسبت به تهیه البسه برای نوجوانان کم برخوردار اقدام شد که این خود سبب جذب آنان شد. در روزهای اول حضور حاج آقای بابا شاهوردی تعداد انگشت شماری از نوجوانان در مسجد حضور پیدا می کردند اما در حال حاضر این تعداد از ۳۰ نفر فراتر رفته است.

وی در خصوص اقدامات خود در ایام کرونا نیز می گوید: کاری که مورد توجه مردم قرار گرفت این بود که به همراه بزرگان محله از بیماران و افراد مسن محله عیادت می کردیم. با توجه به اینکه مجالس ترحیم برگزار نمی شد، به خانواده هایی که عزیزی از دست داده بودند سر می زدیم و مجالس روضه برگزار می کردیم.

این امام محله با کمک فعالان جهادی محله آخوند اقدام به شناسایی خانواده های نیازمند این محله کرده بود. در کنار این در مناسبت های مختلف نظیر روز پدر یا روز مادر از پدران و مادرانی که کسی را نداشتند تقدیر می شد. پخش ارزاق به نیازمندان محله هم یکی از کارهای مستمری است که همچنان در محله راه آهن نیز در حال انجام است.

اقدام قابل تحسینی که در این محله صورت گرفته است تشکیل قرارگاه آل الله است؛ با این کار مساجد منطقه در قالب این قرارگاه گرد هم می آیند و نسبت به شناسایی نیازمندان اقدام می کنند و به صورت متمرکز از نیازمندان حمایت می شود و بسته های معیشتی به صورت متمرکز بین آن ها توزیع می شود. در این قرارگاه روحانیون محله، فرماندهان پایگاه های بسیج و معتمدین محله حضور دارند و برای محرومیت زدایی تلاش می شود.

حجت الاسلام بابا شاهوردی درباره فعالیت‌های خود در زمینه مبارزه با آسیب های اجتماعی نیز می گوید: با جدیت به دنبال مبارزه با اعتیاد هستیم. به همین منظور تاکنون بیش از ۳۰ نفر را برای ترک اعتیاد به کمپ معرفی کرده ایم و در کنار آن، پیگیر حل مشکلات آن ها و خانواده هایشان بوده ایم. برنامه ها و گعده هایی را هم در این کمپ ها برگزار می کنیم.

در قالب قرارگاه آل الله و با توجه به شناسایی های صورت گرفته اقداماتی نظیر تأمین جهیزیه و تعمیرات خانه نیازمندان و تلاش در جهت درمان بیماران صورت گرفته است.

در رسانه‌های دیگر ببینید:

خبرگزاری مهر

خبرگزاری ایکنا

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!