مهمونی محله؛

برگزاری اردوی زیارتی برای نوجوانان فعال مسجدی در آستانه عید غدیر

برگزاری اردوی زیارتی برای نوجوانان فعال مسجدی در آستانه عید غدیر
مجتبی عظیمی
0
۱۵ تیر ۱۴۰۲

مسجد امام حسن مجتبی(ع)شهرستان نهبندان خراسان جنوبی محور حضور مردم و جوانان این منطقه شده است. حاج آقا لعل بدخشان از فعالان فرهنگی این مسجد است که تمام سعی و تلاش خود را به کار گرفته تا از این سنگر فرهنگی پشتیبانی کند.
او با پای کار آوردن جوانان و اهالی باصفای منطقه توانسته کارهای قابل توجهی را انجام دهد و اکنون در آستانه عید غدیر، تعدادی از بچه‌های فعال مسجد را به سفر زیارتی قم آورده تا علاوه بر تقویت روحیه معنوی آنان، در چنین روز خجسته‌ای به مصداق حدیث شریفه «من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق» از زحمات و تلاش آنان قدردانی کند.
به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام احمد لعل بدخشان متولد سال ۱۳۶۵ است و ۴ سال است که در مسجد امام حسن مجتبی علیه السلام در لباس طلبگی به مردم و جوانان محله مسکن مهر نشین شهرستان نهبندان خدمت می‌کند. او توانسته با برنامه‌های فرهنگی ۱۴۰ دختر و پسر نوجوان و جوان این منطقه را به مسجد جذب کند.
این امام محله حتی اهالی باصفای منطقه تبلیغی خود را که دوستدار اهل بیت(س) هستند، پای کار فعالیت‌های مسجد آورده و هر زمان که مسجد امام حسن مجتبی(ع) به کمک آن‌ها نیاز داشته باشد، آنچه دارند در طبخ اخلاص گذاشته و تقدیم می‌کنند.
به گفته حجت الاسلام لعل بدخشان امسال در عید غدیر قرار است با کمک کمیته امداد میان خانواده‌های فقیر و بی‌بضاعت این منطقه گوشت توزیع شود که بخش زیادی از این گوشت‌ها با کمک‌های مردمی تأمین شده است.
یکی از کارهایی که به اعیاد مذهبی شور و شوق می‌بخشد، حضور نوجوانان و جوانان در برپایی این روزهای بزرگ و مهم است، در اینجا نیز جوانان این منطقه از شهرستان با ایجاد ایستگاه صلواتی در عید غدیر با شربت و شیرینی قرار است کام مردم را مثل سال‌های گذشته شیرین کنند.
حجت الاسلام لعل بدخشان همچنین امسال و در آستانه عید غدیر تعدادی از بچه‌های مسجد را که پای ثابت مسجد محله بودند به عنوان تشویقی به شهر قم آورده تا بعد از زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) و خواندن نماز در مسجد مقدس جمکران در روز عید غدیر به خانه ۲۰ تن از سادات قم که از قبل هماهنگ کرده‌اند بروند و عید بزرگ امامت را به این خانواده‌های سادات تبریک بگویند.
این طلبه پرتلاش برای بیان اهمیت عید غدیر و لزوم توجه به آن‌ و تلاش برای ماندگار کردن این روز در اذهان کودکان، در سخنرانی‌ها خود به مردم تأکید می‌کند که در روز عید غدیر به کودکان خود هدیه دهند و آنان را به تفریح ببرند تا این اقدامات، کودکان و نوجوانان را ترغیب کند که از جزئیات ماجرای غدیر بیشتر بدانند و دراین باره می‌گوید: وقتی این حرکات هر سال تکرار شود، در نهایت نوجوان از پدر علت را خواهد پرسید و اینجا دیگر جای شناساندن غدیر به کودک و نوجوان است.
مسجد امام حسن مجتبی(ع) در زمینه کارهای فرهنگی و اجتماعی همچون اعزام رایگان زائر اولی‌ها به کربلا و مشهد نیز فعال است و در سال دو بار چنین اعزام‌هایی از این سنگر مردمی انجام می‌شود.
مخاطب شناسی و نیاز سنجی لازمه یک کار موفق است، حاج آقا لعل بدخشان با توجه به نیاز جامعه و منطقه خود، در حوزه خانواده هم احساس وظیفه کرده و در تلاش است تا جوانان را ترغیب به تشکیل خانواده و ازدواج نماید و برای آنان مشاوره رایگان قبل و بعد از ازدواج می‌گذارد.
او علاوه بر این برای نوجوانان مسجدی ورزش دوچرخه سواری و فوتسال در نظر گرفته است که در طول هفته جوانان و نوجوانان علاقه‌مند به هریک از این دو رشته ورزشی، با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. همچنین در شب‌های دوشنبه در مسجد محله، هیئت برپا می‌شود و ادعیه خوانی انجام می‌شود و در شب‌های مناسبتی نیز به فراخور زمان و مناسبت برنامه‌هایی در این مسجد با اهتمام این امام محله برگزار می‌شود.
این طلبه فعال از استقبال نوجوانان و جوانان و حضور فعال آنان در مسجد و شرکت آنان در برنامه‌های فرهنگی مسجد مسرور است و همواره تلاشش بر توجه به این قشر می‌باشد.
او همچنین از یک گروه جهادی می‌گوید که از دل مسجد امام حسن مجتبی شکل گرفته است؛ گروهی که یکی از کارهایش این است که برای حفظ محیط زیست تلاش می‌کند، در این راستا کاشت ۱۸۰ اصله نهال درخت مثمر در اطراف مسجد یکی از اقدامات این گروه جهادی است که بی تردید در حفظ پایداری محیط زیست نقش بزرگی را ایفا خواهد کرد.
دستگیری از مستمندان از دیگر برنامه‌های گروه جهادی مسجد فوق الذکر است. حجت الاسلام بدخشان می‌گوید: هر دو هفته یکبار در مسجد دیوار مهربانی برگزار می‌شود و افراد اقلام و پوشاک بلا استفاده خود را تقدیم می‌کنند تا به دست نیازمندان برسانیم.

گروه جهادی مسجد همچنین برای فقر زدایی کمر همت بسته است و هر چهل و پنج روز یکبار تعدادی بسته معیشتی به کمک خیرین آماده می‌شود و اعضای گروه جهادی آن‌ها را به درب منازل فقیران و نیازمندان تحویل داده می‌دهند.
کمک درمانی به بیماران بی‌بضاعت و کاهش آلام آنان هم از دیگر اهداف خوب این گروه جهادی مسجد است که حجت الاسلام لعل بدخشان پیرامون آن می‌گوید: اخیرا یکی از نوجوانان این منطقه درگیر تومور بود که با تلاش بچه‌های مسجدی به میزان ۴۰ میلیون تومان برای عمل آن نوجوان جمع آوری شد.

 

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!