نظام مسائل امام میانی در محله; نظام ورزش

نظام ورزش

| مواجه انسان با تربیت جسمانی |

 1. نیاز به گفتمان سازی ورزش همگانی در بین اهالی محله [۱]
 2. نیاز به فعال سازی حلقه های میانی جهت توسعه ی ورزش همگانی در محله [۲]
 3. نیاز به مطالبه گری جهت بهره مندی عادلانه مردم محله از امکانات ورزش همگانی [۳]
 4. نیاز به مطالبه گری جهت توسعه ی تربیت بدنی و ورزش در مدارس محله مبتنی بر فلسفه ی تعلیم و تربیت اسلامی [۴]
 5. نیاز به مناسب سازی مراکز ورزشی موجود در محله با وضعیت جسمی جانبازان و ناتوانان جسمی و حرکتی منطبق بر معیارهای مطلوب [۵]
 6. نیاز به تقویت اقدامات ورزشی در محیط خانواده، کار، آموزش و تربیت و مراکز فرهنگی و عمومی در سطح محله با هدف مقابله با تهدیدات و آسیب های ناشی از موادمخدر و روانگردان [۶]
 7. نیاز به فعال سازی حلقه های میانی ورزش های قهرمانی در محله [۷]
 8. نیاز به گفتمان سازی و تشویق جوانان و نوجوانان محله به ورزش های قهرمانی [۸]
 9. نیاز به گفتمان سازی اهمیت اخلاق در ورزش بین ورزشکاران و محیط های ورزشی محله [۹]
 10. نیاز به مطالبه گری جهت مد نظر قرار دادن رشته های ورزشی متناسب با ظرفیت و سابقه ی محله توسط مسئولین ورزشی [۱۰]
 11. نیاز به ترویج و تشویق جوانان و نوجوانان محله به روی آوردن به ورزش باستانی[۱۱]
 12. نیاز به تجلیل و تکریم از ورزشکاران محله که در میادین ملی و بین المللی از ارزش ها پاسداری می کنند[۱۲]
 13. نیاز به فعال سازی حلقه های میانی با هدف وضع قواعد علمی برای ورزش های محلی و بومی[۱۳]
 14. نیاز به مطالبه گری جهت علمی کردن ورزش[۱۴]
 15. نیاز به ترویج ورزش کوه نوردی در مردم و به خصوص جوانان محله[۱۵]
 16. نیاز به مطالبه گری جهت گسترش امکانات ورزش بانوان در محله[۱۶]
 17. نیاز به فعالسازی حلقه های میانی ورزش بانوان در محله[۱۷]

[۱] سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه، بند۴۴: توسعه‌ی تربیت‌بدنی و ورزش همگانی

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مدال‌آوران کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی اندونزی ۱۳۹۷٫۰۷٫۰۲: ورزش باید در چشم مردم شیرین بشود؛ از جوانها گرفته تا پیرها همه باید ورزش کنند.

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مدال‌آوران المپیک و پارالمپیک۱۳۹۱٫۱۲٫۲۱ : ورزش همگانی هم یکی از ضروریات زندگی است؛ مثل غذا خوردن است، مثل تنفس کردن است. … روی آوردن مردم به ورزش، بسیاری از مشکلات و معضلات اجتماعی و اخلاقی را حل میکند؛ مثل مسئله‌ی اعتیاد، مسئله‌ی تنازعات خانوادگی، داخلی، مشکلات کسبی، اعصاب، چه و چه. اگر ورزش به صورت همگانی در کشور حقیقتاً باب شود – که البته امروز از گذشته بهتر است، لیکن هنوز به این معنا احتیاج داریم – خیلی از مشکلات حل خواهد شد.

بیانات مقام معظم رهبری دیدار قهرمانان و ورزشکاران مسابقات آسیایی و پارا آسیایی ۱۳۹۳٫۱۱٫۱۰: ورزش همگانی را ترویج کنید؛ ورزش همگانی، سلامت همگانی است. … ورزش همگانی، یعنی سلامت جسمانی عمومی ملّت که این متأسّفانه امروز آن‌چنان که باید، نیست. خب، زندگی شهری را ملاحظه میکنید؛ عدم تحرّک، غذاهای نامناسب، غذاهای تقلیدی که در بعضی از این فروشگاه‌ها در اختیار میگذارند و مردم هم به اینها اقبال میکنند، و عمدتاً عدم تحرّک، اینها جسم ملّت را ضعیف میکند؛ جسمها باید قوی باشد؛ باید سالم باشد؛ این با ورزش همگانی به دست می‌آید؛ به آن حتماً توجّه کنید.

[۲] سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه، بند۴۴: توسعه‌ی تربیت‌بدنی و ورزش همگانی

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مدال‌آوران المپیک و پارالمپیک۱۳۹۱٫۱۲٫۲۱ : ورزش همگانی هم یکی از ضروریات زندگی است؛ مثل غذا خوردن است، مثل تنفس کردن است. …. روی آوردن مردم به ورزش، بسیاری از مشکلات و معضلات اجتماعی و اخلاقی را حل میکند؛ مثل مسئله‌ی اعتیاد، مسئله‌ی تنازعات خانوادگی، داخلی، مشکلات کسبی، اعصاب، چه و چه. اگر ورزش به صورت همگانی در کشور حقیقتاً باب شود – که البته امروز از گذشته بهتر است، لیکن هنوز به این معنا احتیاج داریم – خیلی از مشکلات حل خواهد شد.

[۳] سیاست‌های کلی «سلامت»، بند۶: تأمین امنیت غذایی و بهره‌مندی عادلانه آحاد مردم از سبد غذایی سالم، مطلوب و کافی، آب و هوای پاک، امکانات ورزشی همگانی و فرآورده‌های بهداشتی ایمن همراه با رعایت استانداردهای ملی و معیارهای منطقه‌ای و جهانی

 

[۴] سیاست‌های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش، بند ۵٫۵: اهتمام به تربیت و پرورش مبتنی بر فلسفه‌ی تعلیم وتربیت اسلامی؛ به‌ویژه در: توسعه‌ی تربیت بدنی و ورزش در مدارس

[۵] سیاست‌های کلی نظام در امور «ترویج و تحکیم فرهنگ ایثار و جهاد و ساماندهی امور ایثارگران»، بند ۹: مناسب سازی بناها و مراکز خدمات عمومی، معابر شهری، مراکز اداری، تفریحی و ورزشی و وسائط نقلیه عمومی با وضعیت جسمی جانبازان و ناتوانان جسمی و حرکتی، منطبق بر معیارهای مطلوب.

[۶] سیاست‌های کلی مبارزه با مواد مخدر، بند ۴: اتخاذ راهکارهای پیشگیرانه در مقابله با تهدیدات و آسیب‌های ناشی از مواد مخدر و روانگردان با بهره گیری از امکانات دولتی و غیردولتی با تأکید بر تقویت باورهای دینی مردم و اقدامات فرهنگی، هنری، ورزشی، آموزشی و تبلیغاتی در محیط خانواده، کار، آموزش و تربیت و مراکز فرهنگی و عمومی.

[۷] بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مدال‌آوران المپیک و پارالمپیک ۱۳۹۱٫۱۲٫۲۱: ورزش قهرمانی در واقع موتور حرکت ورزش همگانی است و میتوان با ورزش قهرمانی کاری کرد که ورزش همگانی رائج شود. ورزش همگانی هم یکی از ضروریات زندگی است؛ مثل غذا خوردن است، مثل تنفس کردن است.

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مدال‌آوران المپیک و پارالمپیک ۱۳۹۱٫۱۲٫۲۱: ورزش قهرمانی، امروز که مسابقات بین‌المللی باب است و رائج است، مظهر تمایلات و استعدادها و تشخّص و هویت یک ملت است؛ و این خیلی چیز مهمی است. اینکه شماها در میدانهای ورزشی، با اخلاق انسانی و با جوانمردی ظاهر شوید – و خوشبختانه ظاهر میشوید – از نظر بینندگان بین‌المللی، که امروز دیگر میلیونها و در مواردی میلیاردها تماشاچی وجود دارد و مطلع میشوند، پیام‌آور یک حقیقتی است از داخل کشورتان، که این حقیقت را با هیچ زبان دیگری نمیشد تبلیغ کرد. یک قهرمان با جوانمردىِ خودش تبلیغ میکند، با تدینِ خودش تبلیغ میکند. این مسئله‌ی بانوان و دختران ورزشکار ما که با حجاب در میدان میروند، خیلی چیز مهمی است.

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار نخبگان جوان دانشگاهی ۱۳۸۷٫۰۶٫۰۵: من از طرفداران ورزش قهرمانی ام؛ یعنی من بر خلاف یک حرفی که گفته میشد آقا! ورزش قهرمانی چیست؛ بنده گفتم که نه، ورزش قهرمانی لازم است. ورزش قهرمانی در واقع نخبه‌پرورىِ در باب ورزش است؛ این میشود یک قله؛ تا قله نباشد، دامنه نیست. وقتی یک قله درست شد، آن وقت دامنه – یعنی ورزش عمومی – شکل خواهد گرفت. بنابراین بنده به ورزش قهرمانی معتقدم؛ به این قهرمانهائی هم که میروند و پرچم کشورمان و سرود ملی کشورمان را اینجا و آنجا به چشم و گوش مردم دنیا میرسانند، علاقه‌مندم.

[۸] بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مدال‌آوران المپیک و پارالمپیک ۱۳۹۱٫۱۲٫۲۱: ورزش قهرمانی در واقع موتور حرکت ورزش همگانی است و میتوان با ورزش قهرمانی کاری کرد که ورزش همگانی رائج شود. ورزش همگانی هم یکی از ضروریات زندگی است؛ مثل غذا خوردن است، مثل تنفس کردن است.

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مدال‌آوران المپیک و پارالمپیک ۱۳۹۱٫۱۲٫۲۱:  شما در عمل، ورزش را تبلیغ میکنید؛ من میگویم در زبان هم ورزش را تبلیغ کنید. یعنی در گفتگوها و گفتارهای عمومی و اجتماعی و رسانه‌ای و مصاحبه و تلویزیون و امثال ذلک، جوانهای کشور را تشویق کنید؛ تجربیات خودتان را در ورزش مطرح کنید تا جوانها به شوق بیایند. ما احتیاج داریم که تمام آحاد کشور ورزش کنند؛ این واقعاً نیاز کشور است.

[۹] بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مدال‌آوران المپیک و پارالمپیک ۱۳۹۱٫۱۲٫۲۱:  مسئله‌ی اخلاق در ورزش خیلی مهم است. مغرور نشدن، مردمی ماندن، جوانمرد ماندن، با مردم بودن، برای مردم دل سوزاندن، خیلی مهم است. پیدا شدن این خصوصیات در انسان یک مسئله است، ماندن این خصوصیات در انسان مسئله‌ی مشکلتری است؛ اینها را انسان باید حفظ کند.

[۱۰] بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مدال‌آوران المپیک و پارالمپیک ۱۳۹۱٫۱۲٫۲۱:  یک نکته‌ی دیگر هم که من بارها گفته‌ام – این مربوط به مسئولین ورزش است – این است که اولویتها را در رشته‌های ورزشی مورد نظر قرار دهید. بعضی از رشته‌های ورزشی هست که ما در داخل کشور، هم سابقه‌اش را داریم، هم ظرفیتش را داریم، هم تجربه‌اش را داریم – یعنی توانائیهای گوناگون داریم – این رشته‌ها قهرمانی آور است.

[۱۱] بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی ۱۳۹۲٫۰۹٫۱۹: ورزش باستانی یک ورزش زیبا و هنری است، این را ترویج کنید؛ اینها را پیش ببرید و ترویج کنید که بچّه‌ها سراغ اینها بروند.

[۱۲] بیانات مقام معظم رهبری در دیدار دست‌اندرکاران کنگره شهداى ورزش کشور  ۱۳۹۴٫۱۰٫۲۱: تجلیل از آن ورزشکاری که در میدان قهرمانی و به‌طور علنی، در مقابل دوربین میلیاردها انسان، از ارزشها پاسداری میکند؛ چون تماشاچی آن میلیاردی است؛ اینها خیلی با ارزش است. از اینها هم تجلیل کنید؛ یکی از کارها تجلیل از این اشخاصی باشد که این کار را میکنند، یا آن ورزشکاری که اسم خدا را می‌آورد، یا آن ورزشکاری که بعد از آنکه در کشتی پشت حریف را به خاک میرساند سجده میکند؛ اینها خیلی مهم است، اینها نشان‌دهنده‌ی یک نماد است؛ از نمادهای هویّت و شخصیّت ایران اسلامی است؛ از این آدمها تجلیل کنید، اینها را تقویت کنید. این کجا و آن ورزشکار کجا که حالا فرض کنید -حالا نمیگویم از کشور ما، از این قبیل در کشورهای دیگر هم هستند- که وقتی میروند مثلاً در یک مسابقات جهانی؛ روزشان مسابقه است یا تمرین است، شبشان یک جور دیگر است و شکل نامطلوبی دارد؛ این‌جوری نباشد، یعنی تقویت کنید این کسانی را که آن ارزشهای اسلامی را رعایت میکنند و پیش میروند

[۱۳] بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مدال‌آوران المپیک و پارالمپیک ۱۳۹۱٫۱۲٫۲۱: ورزش را از لحاظ علمی جلو ببرید. این مال آن ورزشهائی است که در دنیا قواعد ورزشی و قواعد علمی دارد و معمول است. بعضی از ورزشهای ما هم هست که قواعد علمی ندارد؛ باید برای اینها قواعد علمی وضع کنیم – که میشود وضع کرد – مثل همین ورزشهای باستانی …. بعضی از این ورزشهای باستانی، ورزشهای خیلی قشنگی‌اند؛ مثل همین میل گرفتن، که مشهدیها به آن میگویند گوارگه؛ این یک ورزش خیلی شیرینِ قشنگی است. خب، چه اشکالی دارد که برای این یک قواعدی درست شود و بیاید در عداد ورزشهای عمومی؟ یا مثلاً چرخ. یا از این قبیل ورزشهائی که در ورزش باستانی ما وجود دارد.

[۱۴] بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مدال‌آوران المپیک و پارالمپیک ۱۳۹۱٫۱۲٫۲۱: علمی کردن ورزش… جزو حرفهای من است،… در زمینه‌های ورزشی – آنهائی که قواعد علمی دارد – تعمق علمی کنند؛ کارهای افزاینده‌ی بر تحقیقات علمی انجام دهند. یک چیزی که فرض کنید امروز دنیا در زمینه‌ی فلان ورزش کشف کرده و روی آن کار میشود، این که حرف آخر نیست – مثل خیلی از کارهای علمی دیگر – حرفهائی بر اساس آنها و بر روی آنها میشود زد، که آنها را اعتلاء بدهد، یا حتّی آنها را نسخ کند… قواعدی که امروز در مورد ورزش در دنیا وجود دارد؛ چه ورزشهای انفرادی مثل کشتی و وزنه‌برداری، و چه ورزشهای دسته‌جمعی، مورد مداقه‌ی علمی قرار بگیرد، بر اینها افزوده شود، یک بخشهائی از آن اصلاح شود.

[۱۵] گفت و شنود رهبر انقلاب اسلامی با گروهی از نوجوانان و جوانان، ۱۳۷۶٫۱۱٫۱۴: حالا که در تهران، این دامنه‌ی زیبای البرز و ارتفاعات به این قشنگی و خوب هست؛ من خودم هفته‌ای چندبار به ‌این ارتفاعات می‌روم. متٱسفانه می‌بینم نسبت به جمعیت تهران، کسانی که به این‌جا می‌آیند و از این محیط‌ ‌بسیار خوب و پاک استفاده می‌کنند، خیلی کم است! تٱسف می‌خورم که چرا این جوان‌های ما از این محیط ‌طبیعی و زیبا استفاده نمی‌کنند! اگر آن زمان در مشهدِ ما چنین کوههای نزدیکی وجود داشت – چون ما آن وقت در مشهد، کوههای به این خوبی و به این نزدیکی نداشتیم – ما بیشتر هم استفاده می‌کردیم.

بیانات مقام معظم هبری  در جلسه پرسش و پاسخ با جوانان در دومین روز از دهه فجر (روز انقلاب اسلامی و جوانان)، ۱۳۷۷٫۱۱٫۱۳: بنده گاهی صبحها به ارتفاعات شمال تهران میروم و از این که بعضی وقتها میبینم آن جا خلوت است، واقعاً غصه‌ام میشود. گاهی اوقات هم اتّفاق میافتد که جمعه‌ها وقت شلوغی میروم و میبینم که جمعیت زیاد است، خوشحال میشوم. معتقدم که خدای متعال یک وسیله مفت و مجّانی برای ورزش تهرانیها در این ارتفاعات البرز قرار داده است؛ ولی اکثراً استفاده نمیکنند. این ارتفاعات البرز را نه برایش پول داده‌ایم ونه کاری کرده‌ایم؛ پس برویم از این موهبت خدادادی استفاده کنیم. این ورزش است، این حرکت است؛ تحرّک در سطح باز و هوای آزاد. تقریباً همه شهرهای کشور این امکانات مجّانی را دارند. امکانات، لزوماً تشک کشتی یا میدان و زمین چمن فوتبال و امثال اینها نیست – البته آن هم جزو امکانات است و باید حتماً داشت و اگر نداریم به فکرش باشیم – اما آنچه که ورزش عمومی و همگانی احتیاج دارد، همّت ما و وجود فضایی است که بشود به این شکل در آن ورزش کرد و این خوشبختانه کم و بیش در همه جا هست.

[۱۶] بیانات مقام معظم هبری  در  دیدار جمعی‌ از ورزشکاران‌ قهرمان‌ و مسولان‌ ورزش‌ کشور ، ۱۳۸۱٫۱۰٫۳۰: از لحاظ فلسفه‌ اصلی‌ ورزش‌ یعنی‌ سلامت‌ جسمی‌ و نشاط روحی‌ جامعه‌ فرقی‌ میان‌ زن‌ و مرد نیست‌ و باید امکانات‌ ورزشی‌ بانوان‌ را گسترش‌ داد. … بگونه‌ای‌ عمل‌ شود که‌ زنان‌ ورزشکار کشور نیز بدور از فرهنگهای‌ غلط رایج‌ شده‌ در دنیا، با رعایت‌ حدود شرعی‌ و وقار و متانت‌، در رشته‌هایی‌ که‌ می‌توانند، حضور یابند.

[۱۷] بیانات مقام معظم هبری  در  دیدار جمعی‌ از ورزشکاران‌ قهرمان‌ و مسولان‌ ورزش‌ کشور ، ۱۳۸۱٫۱۰٫۳۰: از لحاظ فلسفه‌ اصلی‌ ورزش‌ یعنی‌ سلامت‌ جسمی‌ و نشاط روحی‌ جامعه‌ فرقی‌ میان‌ زن‌ و مرد نیست‌ و باید امکانات‌ ورزشی‌ بانوان‌ را گسترش‌ داد. …بگونه‌ای‌ عمل‌ شود که‌ زنان‌ ورزشکار کشور نیز بدور از فرهنگهای‌ غلط رایج‌ شده‌ در دنیا، با رعایت‌ حدود شرعی‌ و وقار و متانت‌، در رشته‌هایی‌ که‌ می‌توانند، حضور یابند.

لینک کپی شد!