نگاهی به فعالیت‌های امام و اهالی مسجد امیرالمؤمنین(ع) پردیسان قم؛

تحت پوشش قرار دادن بیش از ۲۰۰ نیازمند/ تأسیس مدرسه مسجد محوری با ظرفیت پذیرش ۸۰۰ دانش آموز

تحت پوشش قرار دادن بیش از ۲۰۰ نیازمند/ تأسیس مدرسه مسجد محوری با ظرفیت پذیرش ۸۰۰ دانش آموز
مجتبی عظیمی
0
۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

حجت الاسلام حاجی مرادخانی یکی از امامان محله فعال در پردیسان قم است که توانسته تعامل خوبی با بسیاری از اهالی منطقه داشته باشد و در جذب اعتماد و مشارکت مردم در تحقق برنامه‌های مسجد محوری موفق باشد.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام سلمان حاجی مرادخانی متولد سال ۱۳۵۶ دارای تحصیلات خارج حوزه‌ علمیه و فعال در مسجد امیر‌المومنین(ع) در شهرک پردیسان قم به عنوان امام محله‌ای شناخته شده در عرصه تبلیغی و فرهنگی موفقیت‌های خوبی را رقم زده است.

وی دارای ۲۰ سال فعالیت تبلیغی و فرهنگی توانسته با تشکیل ۸ گروه تربیتی نوجوان مربی محور، دوره‌هایی را برای توانمند سازی افراد در عرصه های مختلف برگزار نماید.

هر یک از این گروه‌ها با بیش از ۲۰ عضو در رده های سنی مختلف، به طور هفتگی و مستمر برنامه های مختلفی را با مربیان خود دارند و برخی پروژه‌های مسجد را به طور آزمایشی با کمک مربیان انجام می دهند.

حجت الاسلام مرادخانی که از شهر مشهد فعالیت خود را آغاز و چهار سال است که در قم فعالیت می‌کند و عمدتا محله‌محور به جذب مشارکت‌های مردمی می‌پردازد.

وی توانست با تشکیل مرکز نیکوکاری در سه سال گذشته، بیش از دویست‌ نفر از افراد نیازمند شناسایی‌شده در منطقه را تحت پوشش خدمات قرار دهد که بدون مشارکت مردمی امکان پذیر نبود.

اعطای سبدهای معیشتی و لوازم خانگی و درمانی تنها گوشه‌ای از خدماتی است که به نیازمندان ارائه می شود؛ در این راستا منبع مالی این کمک‌ها مردم هستند و در چهار سال گذشته مبلغ هشتصد میلیون جمع‌آوری شده است.

از نظر این امام محله مردمی، مسجد به عنوان مرکز اصیل اسلامی در واقع مرکزی برای خدمات اجتماعی، سیاسی و تربیتی است و برخلاف دیگر بسترهای اجتماعی که تک بعدی هستند مسجد در ابعاد مختلفی می‌تواند اعتماد مردم را جلب نماید و این سرمایه مهمی در پیشبرد فعالیت های فرهنگی است.

وی توانسته با برگزاری جلسات مختلف با مجتمع‌های مسکونی متعدد در قالب تشکیل گروه مدیریت و مسئولان فرهنگی و حتی مدارس، از ظرفیت هم‌گرایی آنان در رفع مشکلات اهالی به خوبی بهره بگیرد.

حجت الاسلام مرادخانی در زمینه‌ اعتیاد افراد مبتلا نیز آنها را به کمپ‌های ترک اعتیاد معرفی کرده و از خانواده‌های این عزیزان حمایت کرده است و از طرفی با کمک پایگاه بسیج مسجد موفق شده در مواجهه با آسیب‌های اجتماعی، گام های خوبی بردارد و امنیت منطقه را برقرار نماید.

این پایگاه در سال گذشته به عنوان پایگاه نمونه در قم انتخاب شده است که نشان‌ دهنده ظرفیت‌های بالنده این مسجد است.

در سال گذشته نیز مدرسه‌ای با ظرفیت هشتصد نفر در منطقه تأسیس شده که این مدرسه مسجد‌محور نیز می‌باشد و این خود نقش مهمی در جذب نوجوانان و کودکان به مسجد دارد.

حجت الاسلام مرادخانی در زمینه‌ اشتغال‌زایی چهار واحد تجاری را با قیمت مناسب به جوانان اجاره داده است و با ارائه مشاوره های اشتغال، راهگشای بسیاری از مشکلات بوده است. برپایی اردوها در مسجد و برنامه های فرهنگی در جذب نوجوان و جوان نیز گوشه‌ای از این خدمات است.

این امام محله به منظور جذب نوجوانان از ممتازین مدارس تجلیل کرده و برنامه‌های تفریحی برای این افراد ترتیب داده است، همچنین بر آن است که مرکز مشاوره ای در مسجد راه اندازی نماید.

وی با کمک والدین، این دانش‌آموزان را به فضای تربیتی مسجد وارد کردند؛ به طوری که هیئتی با مدیریت نوجوانان و هدایت‌گری بزرگسالان تشکیل شده است.

حجت الاسلام مرادخانی به عنوان فعال اربعینی در سال گذشته اولین اردوی زیارتی نوجوانان را برگزار کرده و امسال نیز این برنامه اجرایی خواهد شد.

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!