حجت الاسلام قمی در سومین نشست هیئت امنای بنیاد هدایت مطرح کرد؛

نسبت به مهاجرت معکوس طلاب به قم مسئولیم

نسبت به مهاجرت معکوس طلاب به قم مسئولیم
مجتبی عظیمی
0
۳۱ خرداد ۱۴۰۱

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه برخی از طلاب به دلیل مشکلات معیشتی نمی‌توانند در شهرستان‌ها و روستاها فعالیت کنند، گفت: اینکه طلبه‌ای مجبور شود مسجد را رها کند و به قم بازگردد برای ما مسئولیت زا است.
به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، سومین نشست هیئت امناء بنیاد هدایت با حضور آیت الله میرباقری و حجج اسلام والمسلمین رحیمیان، عابدینی، مشهدی آقایی، ماندگاری، عالی، نظافت، پناهیان، برادران، حسینی اراکی، قمی، میرمحمدیان در سالن جلسات شهید مالامیری دفتر قم بنیاد هدایت برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین قمی در این نشست ضمن اشاره به نکاتی که در تدوین سند ملی مسجد باید لحاظ شود، گفت: مسجد امور مختلفی نظیر امور عمرانی، معماری و امور مربوط به هیئت امناء و نظایر این ها را در خود دارد و باید در سند، این مسائل بررسی و مشخص شود.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی افزود: باید در سند ملی مسجد، نسبت مسجد با بسیج و سایر بخش ها باید روشن شود. به موضوع تربیت امام و محل وقوع این تربیت از حوزه گرفته تا نهادی نظیر بنیاد هدایت نیز باید پرداخته شود.

تلاش بنیاد هدایت توجه نهادهای مختلف به موضوع مسجد را جلب کرد
وی ضمن تقدیر از زحمات شبانه روزی مجموعه بنیاد هدایت در این عرصه، خاطرنشان کرد: با تلاش های این عزیزان موضوع مسجد مورد توجه نهادها و بخش های مختلف قرار گرفته و جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ادامه داد: بسیاری از مبلغین ما مایه اصلی در کار امامت و هدایت مردم را دارند ولی این داشته های آن ها بالفعل نشده است.
وی عنوان کرد: مسئله اصلی ما موضوعاتی نظیر ساختمان مسجد و موضوعاتی از این دست نیست اما روشن نشدن این ها می تواند مشکل ساز باشد.
حجت الاسلام والمسلمین قمی به انتشار کتاب نظام مسائل در بنیاد هدایت اشاره کرد و گفت: در محله مسائل مختلفی وجود دارد. همسر امام خود می تواند در زمینه حل مسائل محله اثر گذار باشد. برای ارائه راهکارهای حل مسئله می توانیم از ظرفیت اساتید و اعضاء هیئت امناء بنیاد هدایت به طرق مختلف حضوری و مجازی می توانیم بهره ببریم.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی تصریح کرد: باید در سند ملی مسجد تقسیم کار در سطح ملی مشخص باشد. گاهی ما امام مسجد را منصوب می کنیم؛ هیئت امناء منصوب می شود و این دو با هم سازگاری ندارند. عاقلانه این است که اگر امام درست انتخاب شده نقش او در انتخاب هیئت امناء مسجد جدی گرفته شود.
مهاجرت معکوس طلاب به قم برای ما مسئولیت‌ آفرین است
وی گفت: نگرانی روند مهاجرت معکوس طلاب از شهرستان ها به قم در شرایط کنونی اقتصادی بیشتر شده و اینکه طلبه ای مجبور شود مسجد را رها کند و به قم برگردد و یا به امور دیگر مشغول شود برای ما مسئولیت زا است. بنابراین یکی از موضوعاتی که باید روشن بشود تأمین معیشت حداقلی روحانیت است.
موازی کاری در اعزام مبلغ باید در سند ملی مسجد حل شود
حجت الاسلام والمسلمین قمی با اشاره به مأموریت بنیاد هدایت، خاطرنشان کرد: بنیاد هدایت در حقیقت به دنبال ارتقاء امامان محله است و به واسطه اعتلاء و ارتقای امامان می خواهد مساجد را به جایگاه حقیقی خود بنشاند.

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری فارس

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!