استفاده از ظرفیت‌های مردمی در فعالیت‌های مختلف از سوی یک امام محله؛

مسجدی‌های جهادی پای کار حل مسائل مردم محله

مسجدی‌های جهادی پای کار حل مسائل مردم محله
مجتبی عظیمی
0
۱۲ بهمن ۱۴۰۱

حجت الاسلام زمانی ظرفیت‌های مردمی را با شکل گیری گروه‌های جهادی پای کار حل مسائل مردم در حوزه‌های مختلف معیشتی، فرهنگی، عمرانی و اجتماعی آورده است؛ ۵۰ نفر از برادرن و ۲۷ خواهر در دو گروه مجزا، حلقه‌های اصلی در انجام فعالیت‌ها هستند و در برخی از برنامه‌ها بیش از ۸۵۰ نفر مشارکت داشتند.

به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام رحمت زمانی امام محله تلاش گر در استان مازندران و مسئول گروه جهادی شهید بقایی، شهرستان زیراب‌ سوادکوه در مسجد امام زاده عبدالحق است که توانسته در بسیاری از برنامه های اجتماعی و فرهنگی، مردم و به خصوص نسل جوان را پای کار بیاورد و در قالب گروه های جهادی به خدمت بپردازد.

وی که از سال ۸۲ تبلیغ و طلبگی را آغاز کرده از سال ۹۲ در سطح شهرستان در قالب طرح هجرت به خدمت پرداخته و سه سالی است در این مسجد همه تلاش خود را به کار گرفته تا بتواند در برنامه های فرهنگی و اجتماعی و محرومیت زدایی از ظرفیت خیرین و مردم به خوبی بهره بگیرد.

اهالی محله اعتماد خوبی به طرح ها و برنامه های وی دارند؛ به خصوص اینکه در این مدت، بسیاری از برنامه ها دارای پیوست اجتماعی و محرومیت زدایی بوده و مردم آثار و برکات آن را به خوبی احساس کرده اند.

وی مؤسس گروه جهادی شهید بقایی است که بیش از ۵۰ نفر از برادران به طور مستقیم در آن در بسیاری از طرح های عمرانی حضور دارند. ضمن اینکه همسر ایشان نیز در گروه جهادی زینبیه، خدمات ارزنده ای به بانوان ارائه داده و با حضور ۲۷ نفر از خواهران، طرح‌های خوبی را رقم زده اند.

از تهیه سبد کالا گرفته تا تأمین جهیزیه و درمان از طریق حضور مستقیم خیرین و یا تعمیرات مسکن و حضور در پروژه های سازندگی از جمله دستاوردهای این گروه های جهادی است که به همت حجت الاسلام زمانی و دیگر عزیزان تحقق می یابد.

وی توانسته در ۸ منطقه برنامه های فرهنگی و مناسبتی را به خصوص در نیمه شعبان و عید غدیر با حضور گرم مردم مدیریت نماید و اعیاد به یادماندنی را برگزار کند؛ به طوری که در برخی از این برنامه ها بیش از ۸۵۰ نفر از نیروهای مردمی پای کار بوده اند.

یکی از قابلیت های مهم این محله، حضور نوجوانان و دانش آموزان در برنامه های مسجد محور است؛ به خصوص رسیدگی به درس دانش آموزان در قالب کلاس های تقویتی با حضور معلمان جهادی یکی از رویکردهای مهم وی در مسجد است تا خانواده ها از بابت درس و تحصیل فرزندان با خیالی آسوده به برنامه های فرهنگی و اجتماعی اعتماد کنند.

همچنین طرح تربیت فرزندان یکی از ایده های خوب حجت الاسلام زمانی است که در تعامل با آموزش و پرورش و مدارس برای بیش از ۸۰ مادر در محله های مختلف برگزار و با استقبال بالایی مواجه شده است.

تشکیل نخستین گروه سرود حرفه ای توسط دانش آموزان یکی دیگر از رویدادهای مهمی است که به همت امام محله شکل گرفته است، همچنین هیأت های عزاداری با حضور انبوهی از نوجوانان در کنار برنامه های اردویی از دیگر فعالیت هایی است که دنبال می شود.

با توجه به هزینه های بالای برگزاری اردو، وی توانسته در تعامل با یکی از دانشگاه‌ها از ظرفیت های تفریحی و فرهنگی آن در جهت برگزاری یک اردو استفاده نماید که خود از ایده های بسیار قابل توجه است.

حجت اسلام زمانی بر این باور است که بسیاری از آسیب های اجتماعی ریشه در فقر و نداری دارد؛ از این رو به طور مستقیم بسیاری از خیرین را پای کار آورده تا بتوانند به افراد تحت پوشش خدم رسانی کنند. حتی در زمینه درمان نیز از پزشکان خیّر در بسیاری از مراکز درمانی بهره گرفته است.

برگزاری اعیاد و تجلیل از اسامی زینب در میلاد حضرت زینب(س) یکی از فعالیت های گروه جهادی بانوان زینبیه است، گروهی که برای ایام فاطمیه و میلاد حضرت زهرا(س) نیز برنامه هایی را ارائه کرده اند و در مدت ۶ سال از تشکیل این گروه جهادی اتفاقات خوبی را در حوزه بانوان رقم زده اند.

اهدای سبد کالا و به خصوص در یلدای فاطمی یکی از اقدامات مهمی است که امام محله به همراه گروه های جهادی عهده دار آن بوده است؛ در این زمینه تأمین ۱۲۸ بسته فرهنگی و معیشتی با جمع آوری مبلغ ۲۰ میلیون تومان از کمک های مردمی بخشی از این خدمات است.

رصد مشکلات فرهنگی و آسیب های اجتماعی، رفع اختلافات و ایجاد صلح و سازش و جذب کمک های مردمی به خصوص در قالب صندوق قرض الحسنه، با اعتبارات شخصی همین اعضای گروه‌های جهادی در محله شکل گرفته است.

این امام محله یکی از امور ضروری را ایجاد بستر مناسب برای اشتغال زایی می داند؛ اشتغالی که بتوان برای آن امنیت فراهم کرد و با ایجاد بازار فروش، کارآفرینی خوبی را به وجود آورد؛ از این رو وارد تعامل با شهرداری و برخی از نهادها در جهت ایجاد بازارهای روز برای عرضه محصولات شده است. همان طور که در جهت مقابله با آسیب ها نیز تعاملاتی را با بهزیستی و سپاه دارد و یا در مقوله جمعیت، در حمایت از خانواده ها قدم های مثبتی برداشته است.

در دیگر رسانه ها ببینید:

خبرگزاری فارس

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!