محله اربعینی در سلسله؛

موکب‌داری اهالی شهرستان سلسله در کربلا+عکس

موکب‌داری اهالی شهرستان سلسله در کربلا+عکس
مجتبی عظیمی
0
۳۱ مرداد ۱۴۰۲

اهالی شهرستان سلسله با راه اندازی موکب در ایام اربعین و امکان اسکان برای ۵۰۰ نفر با پذیرایی ۳ وعده غذا، تلاش می‌کنند نام خود را ذیل خدمتگزاران این حماسه بزرگ ماندگار کنند.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت‌الاسلام مهدی ولی‌پور مسئول فرهنگی موکب حضرت زهرا(س) شهرستان سلسله در کربلا و امام محله مسجد امام حسین(ع) روستای گریران علیا از توابع این شهرستان در استان لرستان اظهار داشت: مسجد ما در طول سال فعال است و با همت هیأت امنا و همراهی مردم در این سال‌ها توانسته‌ایم علاوه بر فعالیت‌های فرهنگی، در حوزه زیرساخت هم به مسجد و روستا خدمت‌رسانی کنیم. ساخت قبرستان و تعمیر مسجد، بخشی از این فعالیت‌ها بوده و با کمک بسیج، بسته‌های معیشتی میان نیازمندان و محرومین از اهالی روستا توزیع کردیم.

موکبی با ظرفیت اسکان ۵۰۰ زائر

وی با اشاره به اینکه شهرستان سلسله در کنار برنامه‌های عزاداری محرم، ۲ سالی هست که در زمینه خدمت‌رسانی به زائران اربعین نیز وارد عمل شده و موکبی را در کربلا برای پذیرایی از مهمانان امام حسین(ع) راه‌اندازی می‌کنند، گفت: این موکب امسال نیز قرار است از یکم تا هفدهم شهریور پذیرای زوّار حضرت سیدالشهداء(ع) باشد. این موکب در مدرسه‌ای ۲ طبقه امکان اسکان و پذیرایی برای ۵۰۰ نفر را دارد.
ولی‌پور افزود: در این موکب در ۳ وعده از میهمانان با غذای گرم پذیرایی خواهد شد تا زائران، مهمان سفره امام حسین(ع) باشند؛ برخی از اهالی روستای گریزان نیز از خادمین این موکب هستند و برخی دیگر از مردم ما به دلیل شوق خدمت در روستا می‌مانند و سفره‌دار دل‌های اربعینی‌ می‌شوند.

سر جاده می‌ایستیم و زوار را به موکب دعوت می‌کنیم

مسئول فرهنگی موکب حضرت زهرا(س) شهرستان سلسله با اشاره به اینکه در کنار خدمات پذیرایی و اسکان، خدمت‌رسانی فرهنگی نیز توسط برادران و خواهران طلبه برقرار است، گفت: همانند سال قبل برنامه سخنرانی و احکام و نمازجماعت برقرار است. برای کودکان نیز برنامه داریم و جمعی از خواهران طلبه نیز مستقلاً برنامه‌هایی برای زائران خواهر اجرا می‌کنند.
وی افزود: هر چند موکب با مسیر اصلی جاده فاصله دارد ولی با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، چند نفر از خادمین قرار است در کنار جاده بایستند و زائران عزیز را به موکب دعوت کنند. چندین تابلوی راهنما و چشمک زن هم تدارک دیده شده تا راهنمای زائران و دلدادگان اربعینی حضرت سیدالشهدا(ع) باشند.

شوق اهالی سلسله برای پذیرایی از زوار اربعین

ولی‌پور با بیان اینکه شور و شوق خدمت به زائران اربعین و ایجاد حال و هوای اربعینی و ساخت یک محله اربعینی را می‌توان در اهالی شهرستان سلسله به راحتی مشاهده کرد، گفت: در طول سال، حرف دست اندرکاران، برنامه‌ریزی برای حضور بیشتر زائران اربعین در موکب و ارائه خدمات بهتر است. خادمین موکب از قشرهای مختلف مردم و طلاب و بسیجی‌ها هستند.
مسئول فرهنگی موکب حضرت زهرا(س) شهرستان سلسله با اشاره به اینکه بخش اعظم هزینه خدمت‌رسانی و پذیرایی زائران از طریق کمک‌های مردمی است و بانی این سفره‌ها و پذیرایی موکب، خود مردم هستند، گفت: کاروان عزاداری در ایام ماه محرم در روستاها می‌چرخد و در کنار برپایی برنامه‌های عزاداری سید و سالار شهیدان برای برنامه اربعین، کمک‌های مردمی را جمع آوری می‌کنند.

در دیگر رسانه‌ها ببینید:

خبرگزاری فارس

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!