تجربه یک امام محله در تعامل با نسل جدید/ نوجوانانی که در دلتنگی‌ها و مشکلات، مسجد محله را پناهگاه خود می‌دانند

تجربه یک امام محله در تعامل با نسل جدید/ نوجوانانی که در دلتنگی‌ها و مشکلات، مسجد محله را پناهگاه خود می‌دانند
رضا رفیعی‌مهر
0
۱۱ آذر ۱۴۰۱

مسجد صاحب الزمان(عج) با بسیاری از مساجد تفاوت دارد. چراکه با تلاش‌های حجت الاسلام شیخی هوایی نو را تجربه کرده است؛ هوایی آکنده از عطر نفس‌های نوجوانان.

به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، از درب مسجد که وارد می شوی با حال و هوایی نو روبرو می شوی. صفوف نمازگزاران جور دیگری است. چراکه صفوف پر است از نوجوانان؛ برخلاف آنچه از مساجد این دوره و زمانه انتظار داریم. مسجد صاحب الزمان(عج) واقع شهرک امام حسین شهرستان قم را می گویم جایی که حجت الاسلام محمد شیخی از سال ۹۵ کار خود را در آن به عنوان امام محله آغاز کرده است.


به نظر می رسد ویژگی خاص این مسجد حضور پررنگ نوجوانان در آن است که این موضوع هم مرهون تلاش های حاج آقای شیخی است. او در این خصوص می گوید: برخلاف خیلی از مساجد که توجهی به نوجوانان نمی کنند ما تلاش کردیم که حضور آن ها را در مسجد را پررنگ کنیم. در مسجد باشگاه ورزش های رزمی برای دختران و پسران نوجوان را راه اندازی کردیم که مورد استقبال بچه ها قرار گرفته است.
او معتقد است آنچه سبب پایبند شدن بچه ها به مسجد می شود لزوما باشگاه و ورزش و امثال این ها نیست بلکه این برخورد خوب و صمیمانه روحانی است که می تواند بچه ها را به مسجد جذب کند. حتی برخی از توجه بیش از حد او به نوجوانان گلایه می کنند اما او می داند آینده از آن همین نوجوان ها است برای همین برای تربیت آن ها هرکاری که در توان دارد انجام می دهد.


حاج آقای شیخی مسجد را پناه مردم می داند. او در این خصوص می گوید: بچه ها مسجد را ملجأ خود می دانند و هرجا دلتنگ می شوند و مشکلاتی بر آن ها عارض می شود خود را به مسجد می رسانند.
جلسات قرآن، احکام و حلقه های صالحین برای بچه های مسجد دایر است و این در کنار برگزاری مجالس اهل بیت(ع) و مناسبات ملی و مذهبی است که در مسجد برگزار می شود. مسابقات ورزشی هم که پای ثابت برنامه های ویژه نوجوانان مسجد است.
او در خصوص شرایط محله می گوید: منطقه شهرک امام حسین(ع) جزو مناطق محروم شهر مقدس قم است. بسیاری از جمعیت این منطقه کارگر هستند. برای همین است که گفته ایم هر شب بساط چای آماده باشد تا حداقل بتوانیم بعد از اقامه نماز با یک چای خستگی از تن آن ها به در کنیم.
تلاش حاج آقای شیخی در خصوص تربیت نوجوانان او را از دیگر مشکلات محله غافل نکرده است. از جمله این مشکلات مسئله اعتیاد است که بسیاری از جوانان را گرفتار خود کرده است. آن ها برنامه هایی برای ترک اعتیاد افراد زیر ۲۰ سال تدارک دیده اند و با همکاری یکی از کمپ ها و کمک خیرین تا کنون ۱۷ نفر با روش ویژه ای که برای ترک اعتیاد در این کمپ به کار برده می شود از چنگال اعتیاد نجات یافته اند.


مشاوره خانواده از دیگر کارهایی است که او به آن اهتمام دارد. برخی از زوجینی که اختلافاتی با هم دارند برای رفع اختلافات به این امام محله مراجعه می کنند و خوشبختانه این مشاوره ها هم نتایج خوبی را به همراه داشته است و افراد به زندگی بازگشته اند.
حاج آقای شیخی خودش هم اهل فن است. در کارهای مختلفی مانند لوله کشی، نصب ایزوگام و بنایی مهارت دارد، همین سبب شده تا با گروه جهادی مسجد همراه شود و در انجام تعمیرات منازل نیازمندان محله آن ها را همراهی کند. به گفته او تاکنون تعمیرات ۵۰ واحد مسکونی توسط گروه جهادی انجام شده است.
همکاری مساجد یک محله یا منطقه از آن کارهای زیبایی است که همه جا دیده نمی شود. اما با تلاش های این امام محله و ائمه جماعات چند مسجد دیگر این اتفاق افتاده است. روز میلاد حضرت زینب(س) هم یکی از این همکاری ها رقم خورد و آن برگزاری برنامه ای با موضوع آسیب های اجتماعی بود که ۸ مسجد در آن مشارکت کردند.


او تلاش هایی هم برای اشتغال جوانان محل دارد. برخی را برای آموزش به آموزشگاه هایی نظیر آموزشگاه آرایشگری معرفی کرده است و حالا شغلی یاد گرفته و خودشان صاحب درآمد شده اند. برخی را هم به برخی شرکت ها معرفی کرده است.

در دیگر رسانه ها ببینید:

خبرگزاری حوزه

 

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!