امام روستایی که جوانان را پای کار آورد؛

حل مشکل آب روستا و راه اندازی بازارچه صنایع دستی در مسجد

حل مشکل آب روستا و راه اندازی بازارچه صنایع دستی در مسجد
مجتبی عظیمی
0
۲۰ آذر ۱۴۰۱

حجت‌الاسلام حسین پور معتقد است فعالیت های امام جماعت نباید منحصر در مسجد و نماز جماعت باشد؛ او توانسته جوانان و اهالی روستا را پای کار بیاورد و خدمات زیادی را به مردم  ارائه دهد.

به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت‌الاسلام قربانعلی حسین پور امام روستای قادر آباد شهرستان تربت جام استان خراسان رضوی است، او که از سال ۸۲ در طرح استقرار مناطق مختلف به تبلیغ می‌پردازد. علاوه بر این در روستای آبمال شهرستان سرخس نیز فعالیت داشته او که اولین روحانی این روستا بود خدمات ارزنده ای را برای آن ها ارائه داد. او اکنون در مسجد امام حسین علیه السلام روستای قادرآباد مشغول به خدمت رسانی است.

مجاورت روستای آبمال در مرکز شن های روان و پالایشگاه شهید هاشمی نژاد مشکلات زیادی را برای اهالی به وجود آورده بود،حجت الاسلام حسین پور در این باره می‌گوید: این پالایشگاه موجب ایجاد مسمومیت در بین روستاییان شده بود، حتی نزدیک بود به خاطر مسمومیت همسرم را ازدست بدهم. در این مدت سعی در حل این مشکلات داشتیم.

این روحانی پرتلاش توانسته با همکاری شرکت نفت و گاز و با دستگاه‌های مخصوص مناطق مختلف روستا را خاکبرداری کرده و مشکل شن های روان را حل کند. از اقدامات دیگر این امام می‌توان به ساخت خانه عالم در روستا و ساخت مدرسه ۵ کلاسه اشاره کرد.

او که علاوه بر روستای آبمال در منطقه تلفیقی باغ سنگان علیا به مدت ۱۲ سال خدمت کرده است. او با کمک خیرین و دفاتر بعضی از مراجع عظام توانست در این منطقه ساخت مسجدی با متراژ ۳۰۰ متر با کمک اهالی که متشکل از اهل سنت و شیعه بودند را در عرض ۳ ماه به پایان برساند.

ایجاد وحدت در میدان عمل

این امام پر دغدغه که توانست بین اهل سنت و شیعه به طور عملی وحدت ایجاد کند، در عرض یک سال مدرسه ۶ کلاسه را ساخته و علاوه بر آن کانون فرهنگی و کتابخانه نیز برای اهالی تأسیس کرد.

فعالیت‌های این امام روستا به همین‌جا ختم نشده و این امام ساخت آشپزخانه و برای مسجد و غسالخانه برای روستا را نیز در کارنامه خود به ثبت رسانده است. او وقتی دید اهالی با مشکل آب شرب روبه رو هستند، طرح تعویض لوله های آب را کلید زد و با کمک خیرین و اهالی روستا تمامی لوله های روستا را از خیابان‌ها و معابر اصلی تا معابر فرعی تعویض کردند و آب سالم را به منازل روستاییان رساندند.

پای کار آوردن جوانان در طرح های مسجدی

این امام پرتلاش با کمک گرفتن از خیرین توانسته مشکل آب روستا را با هزینه ای بالغ بر یک میلیارد تومان حل کند و علاوه بر تعویض لوله های فرسوده، آب روستا را به آب شهری متصل کند. حجت‌الاسلام حسین پور که معتقد است روحانی فقط نباید در مسجد باشد و نماز اقامه کند بلکه روحانی باید امام روستا و محله باشد و جوانان را پای کار بیاورد و آن‌ها را مدیریت کند که در این صورت نتیجه خوبی هم حاصل می‌شود.

بازسازی مسجد روستای قادرآباد

او توانست به کمک همین جوانان با مدیریت خودش مسجد روستا را بازسازی کند. علاوه بر این در ایام کرونا اقدامات خوبی را به اهالی قادر آباد ارائه دهد، با شناسایی نیازمندان بسته های غذایی و لوازم تحریر را در چند مرحله بین فقرا و نیازمندان که شامل ۲۰ خانوار بودند توزیع کنند.

در ایام شیوع کرونا حجت الاسلام حسین پور زمینه تولید ماسک و ضدعفونی معابر را در روستا فراهم کرد. حجت‌الاسلام حسین پور که از سال ۸۱ در زمینه کودک و نوجوان فعال بوده و از شاگردان مرحوم راستگو است در این زمینه موفق بوده و در مدارس و مساجد و دانشگاه‌ها فعالیت می‌کند.

راه اندازی بازارچه خانگی برای بانوان روستا

این روحانی پر دغدغه با برگزاری دوره های مختلف فرهنگی و قرآنی برای کودکان و بانوان برگزار می‌کند که در این دوره ها بانوان می‌توانند کالاهای تولیدی خود را در معرض فروش قرار دهند. او توانسته با دعوت از بانوان فعال و هنرمند به مسجد، یک روز در هفته را به بازارچه صنایع دستی خانگی اختصاص دهد و با برپایی غرفه های متنوع در زمینه کارآفرینی اقدامات ارزنده ای داشته باشد. این طرح با استقبال اهالی روستا و حتی روستاها و شهر اطراف روبه رو بود.

این امام روستا دو تن از روستاییان را به کمیته امداد معرفی کرده تا وام اشتغال ۱۰۰ میلیونی دریافت کنند. در زمینه آسیب های اجتماعی حجت الاسلام حسین پور در مسجد به اهالی مشاوره می‌دهد و از آثار بعضی از این آسیب ها در جهت روشنگری با اهالی صحبت می‌کند اما معتقد است برای حل بعضی از این آسیب ها تمام دستگاه‌ها باید پای کار باشند تا بتوان آنها را حل کرد.

او در پایان خاطرنشان کرد: باید از روحانیون و طلاب دارای مهارت تخصصی بومی در روستاها و شهرها با محوریت مسجد برای حل مشکلات و گره گشایی در کار مردم کمک بگیریم.

حل مشکل آب روستا و راه اندازی بازارچه صنایع دستی در مسجد

حل مشکل آب روستا و راه اندازی بازارچه صنایع دستی در مسجد

حل مشکل آب روستا و راه اندازی بازارچه صنایع دستی در مسجد

حل مشکل آب روستا و راه اندازی بازارچه صنایع دستی در مسجد

حل مشکل آب روستا و راه اندازی بازارچه صنایع دستی در مسجد

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری شبستان

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!