تلاش‌های به بار نشسته یک امام روستا؛

اشتغالزایی با احیای زمین‌های بلا استفاده

اشتغالزایی با احیای زمین‌های بلا استفاده
رضا رفیعی‌مهر
0
۰۳ اسفند ۱۴۰۰

حجت الاسلام عسکری فرد با تلاش های خود و فراهم کردن زمینه اموزش مردم ۲۰ هکتار از زمین های بلا استفاده به چرخه کشاورزی بازگردانده و زمینه اشتغال و درآمدزایی را برای مردم فراهم کرده است.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، تعمیرات منازل و رفع مشکلات تأسیساتی خانه ها به دلیل بالا رفتن هزینه هایش به یکی از دغدغه های خانواده های نیازمند تبدیل شده است. از این رو برخی از امامان محله با کمک جوانان جهادی در مناطق مختلف کشور پا به این عرصه گذاشتند.
حجت الاسلام امین عسکری فرد امام یکی از روستاهای شهرستان لالی خوزستان از جمله این امامان است. او در این باره می گوید: گروه جهادی مسجد ما تحت عنوان منتظران مهدی موعود(عج) مشغول فعالیت های عمرانی برای رفع مشکلات منازل نیازمندان است. کار تعمیرات منازل نیازمندان مانند لوله کشی و امثال آن در دستور کار این گروه جهادی قرار گرفته و تاکنون بیش از ۵۰ واحد به انجام رسیده است.
مسئله دیگری که این امام روستا بر روی آن دست گذاشته است از قضا اهمیت بسیار بالایی دارد و از مشکلات اساسی جامعه امروز ماست معضل اعتیاد است.
حاج آقای عسکری فرد برای تشویق افراد مبتلا به اعتیاد طرح های تشویقی را برای آن ها در نظر گرفته است. او تلاش می کند با ایجاد اشتغال برای این افراد و یا رفع مشکلات تأسیساتی و انجام تعمیرات منازل آن ها با کمک بچه های جهادی مسجد آن ها تشویق کند تا از اعتیاد خود را ترک کنند. بحمدالله اینگونه اقدامات بی نتیجه هم نبوده و تاکنون ۱۵ نفر موفق به ترک شده اند.
اشتغالزایی یکی دیگر از موضوعاتی است که این امام روستا به آن پرداخته است و در حوزه هایی نظیر کشاورزی، دامپروری، طیور، صنایع دستی، باغداری و گردشگری برنامه هایی را دنبال می کند. ایجاد کارگاه خیاطی و قالیبافی و نخ ریسی مصداق هایی از این برنامه ها است که به فعلیت رسیده است.
به گفته حجت الاسلام عسکری فرد تاکنون ۱۸ نفر از آموزش رایگان قالیبافی بهرمند شده اند که از این تعداد ۸ نفر مشغول به کار شده اند. برخی خود دارای دار قالی بودند و برای برخی نیز خریداری شد. در خصوص خیاطی نیز ۲۰ نفر آموزش رایگان دیدند که ۴ نفردر داخل کارگاه مشغول به کار شده اند.

امام روستا

ورود این امام روستا به موضوع کشاورزی هم موجب برکاتی شده است. بسیاری از افراد دارای زمین کشاورزی بودند که سال ها بلااستفاده مانده بود. با تشویق های حاج آقای عسکری فرد و فراهم کردن زمینه آموزش آن ها اکنون ۲۰ هکتار زمین بلااستفاده به زیر کشت برنج، ماش، کنجد، لوبیا و گیاهان رفته است.
با تشویق ها، حمایت ها و فراهم کردن برگزاری کلاس های آموزشی توسط حجت الاسلام عسکری فرد تاکنون ۴۰ مورد دامپروری راه اندازی شده است و نیاز دامداران را به دارو نیز حل شده است.
با رایزنی های صورت گرفته جهاد کشاورزی به آموزش کشاورزان می پردازد و خیرین نیز به تأمین بذر برای احیاء زمین های بلا استفاده کمک می کنند.
با پیگیری های این امام روستا و دعوت از اداره میراث فرهنگی و گردشگری قرار بر این شده است تا از ظرفیت باغات این منطقه برای توسعه اشتغال و صنعت گردشگری استفاده شود.
به گفته حجت الاسلام عسکری فرد مرکز خیریه مهدی موعود و صندوق قرض الحسنه زیر نظر مسجد فعالیت می کنند و در رفع مشکلات معیشتی نیازمندان و اهدای وام خرد به آن ها در تلاش هستند.

در دیگر رسانه‌ها ببینید:

خبرگزاری حوزه

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!