نگاهی به فعالیت مسجدی‌ها در اوج کرونا در گفت‌و‌گو با ائمه جماعت ۲ مسجد فعال

بنیاد هدایت
0
۱۸ آذر ۱۳۹۹

به گزارش روابط عمومی بنیاد هدایت،با شیوع ویروس کرونا در کشور از اسفندماه سال گذشته به منظور جلوگیری از شیوع گسترده این ویروس، بسیاری از مساجد کشور به طور کامل بسته شد اما برخی متولیان مساجد از همان روزهای اول شیوع کرونا، نه ‌‌تنها در‌های مساجد را نبستند، بلکه با ارائه انواع خدمات جهادگرانه به جنگ تمام‌عیار با ویروس کرونا رفتند. مساجد در این مدت با فعالیت‌هایی چون راه‌اندازی کارگاه تولید ماسک، توزیع اقلام بهداشتی میان نیازمندان و ضدعفونی کردن معابر، به امور جهادی خود ادامه ‌دادند تا اینکه پای طرح ملی «کمک مومنانه» به میان آمد. از آنجا که با آغاز شیوع ویروس کرونا در کشور، چرخ اقتصاد کشور به سختی می‌چرخد و بالطبع‌ گذران زندگی بسیاری از اقشار ضعیف جامعه سخت‌تر از گذشته شده است، باید برای کمک‌های مردمی به اقشار آسیب‌پذیر جامعه فکری اساسی می‌شد تا آنکه ماه رمضان امسال رهبر معظم انقلاب با بیانات‌شان آغازگر کمپین مردمی بزرگ «کمک مومنانه» شدند.
شاید برخی‌ها تصور می‌کردند با پایان ماه مبارک رمضان، «کمک مؤمنانه» هم از رونق می‌افتد اما نه تنها اینطور نشد بلکه حرکت قطار رزمایش ملی همدلی سرعت بیشتری به خود گرفت و در ادامه در مناسبت‌های مختلف همچنان این پویش ملی ادامه یافته است. هر چند که با توجه به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، درهای مساجد بسته است اما این مسأله دلیل نمی‌شود که فعالیت جهادی اهالی مساجد در دوران کرونا متوقف شود و مسجدی‌ها این روزها علاوه بر فعالیت‌های جهادی در مبارزه با کرونا، به فعالیت «کمک مومنانه» خود هم ادامه می‌دهند. به همین بهانه با ۲ امام جماعت مساجد فعال و جهادی در اوج شیوع کرونا در تهران به گفت‌وگو نشسته‌ایم.
***
مساجد در صف اول کمک مؤمنانه
حجت‌الاسلام مهدی فلاح تهرانی، امام جماعت مسجد جامع المهدی(ع) دولت‌آباد در گفت‌وگو با «وطن امروز» درباره فعالیت‌های جهادی این مسجد گفت: پس از تعطیل شدن مساجد براساس نظر ستاد مقابله با کرونا، از این محدودیت به عنوان فرصت استفاده کردیم. از همان اوایل اسفندماه کارگروهی متشکل از بسیج مسجد، هیأت امنا و گروه‌های جهادی تشکیل شد تا بتوانیم در این بحران خدماتی را ارائه کنیم.
وی ادامه داد: در شرایط نیمه‌تعطیلی مساجد، نمازهای سه‌گانه تعطیل نمی‌شود و مسجد باز است و نمازگزاران محترم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌توانند به صورت فرادا نماز خود را برپا کنند، البته امام جماعت هم در هر ۳ نوبت در مسجد حاضر است تا چنانچه مساله یا موضوعی از سوی نمازگزاران وجود داشت، پاسخگو باشد.
امام جماعت مسجد جامع المهدی(عج) تاکید کرد: از همان آغاز شیوع ویروس کرونا فضای شبستان مسجد آذین‌بندی و نظافت شد تا نمازگزاران عزیز از یک فضای مناسب بهره ببرند، همچنین در تمام طول ایام کرونا در هر ۳ نوبت وقت اقامه نماز، اذان از گلدسته‌های مسجد پخش شده است، در حال حاضر هم بعد از نماز ظهر فراز هفتم دعای صحیفه سجادیه و شب‌ها نیز دعای فرج از بلندگوی مسجد پخش می‌شود.
حجت‌الاسلام فلاح یادآور شد: پس از اقدامات عبادی مسجد، در محدودیت‌های کرونایی به سمت توزیع محلول ضدعفونی‌کننده در محل رفتیم، همچنین با وجود قیمت گران ماسک و کمبود آن در روزهای ابتدایی کرونا در جهت تهیه پارچه و تولید ماسک حرکت کردیم. در این راستا پارچه‌هایی خریداری شد و با بسیج ۶۰ چرخ خیاطی که ۵۰ چرخ در داخل منازل و ۱۰چرخ خیاطی در داخل مسجد جاسازی شد، توانستیم ۸۰ هزار ماسک N95 تولید کنیم. این ماسک‌ها پس از تولید، توسط گروه‌های جهادی مسجد جمع‌آوری و با توجه به پروتکل بهداشتی مجدد استرلیزه و بسته‌بندی شد و به قیمت ۲ هزار تومان در بین مردم توزیع شد، این در حالی بود که این مدل ماسک در بازار آزاد ۲۰ هزار تومان فروخته می‌شد.
امام‌جماعت مسجد جامع المهدی(عج) با بیان اینکه در مقابل مسجد، غرفه‌ سلامت راه‌اندازی کردیم، خاطرنشان کرد: در این غرفه پس از آنکه ماسک به اندازه نیاز جامعه تولید شد به سمت تهیه ماسک با قیمت نازل رفتیم و در حال حاضر ماسک با قیمت ۵۵۰ تومان برای عرضه در اختیار مردم قرار می‌دهیم، همچنین داروی امام موسی‌کاظم(ع) را به همراه محلول ضدعفونی‌کننده با قیمت پایین و حتی پایین‌تر از قیمت بازار به مردم محله عرضه می‌کنیم.
حجت‌الاسلام فلاح تصریح کرد: یکی دیگر از اقدامات ما ضدعفونی معابر و محافل پرتردد در سطح محله است؛ هر شب ۳ گروه جهادی از بچه‌های مسجد با ۶ دستگاه سم‌زدایی و لباس مخصوص، آپارتمان‌ها و منازل مسکونی و همچنین مراکز پر رفت و آمد را ضدعفونی می‌کنند، البته ماشینی که برای این کار در نظر گرفته شده است با نوای مداحی در معابر و خیابان‌ها حاضر می‌شود تا اهالی محله از ضدعفونی مطلع شوند؛ در حال حاضر هم در محل مشاغلی که مردم با آنها بسیار سر و کار دارند همچون نانوایی‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای، کار ضدعفونی انجام می‌شود.
وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب و تاکید ایشان بر کمک مومنانه بیان کرد: در بحث کمک مومنانه نیز در ۷ دوره با هزینه ۲۰۰ میلیون تومان توانستیم ۴۰۰ بسته معیشتی را به خانواده‌های هدف بدهیم؛ از میان خانواده‌هایی که بسته‌های معیشتی در بین آنها توزیع شده است، ۵۰ خانوار هدف در محله و ۱۰۰ خانواده در خارج از محدوده مسجد شناسایی شدند و بسته‌ها برای آنها ارسال شده است، البته علاوه بر بسته‌های معیشتی، کمک‌های مادی نیز به خانواده‌های نیازمندان در چندین مرحله داشته‌ایم.
امام جماعت مسجد جامع المهدی(عج) درباره برنامه‌های این مسجد در مناسبت‌های مذهبی نیز گفت: در ایام سوگواری ۶۰ شب روضه خانگی را در خانه‌های اهالی محله و با تعداد خیلی محدود و صرفا اعضای یک خانواده برگزار کردیم. هر خانواده با توجه به پیامکی که از سوی مسجد برای اهالی محله ارسال شده بود یا بروشورها امکان ثبت‌نام را داشت. در ایام جشن نیز کاروان شادی راه‌اندازی کردیم که با حضور در محله‌ها، سرودخوانی کردند. در ایام سوگواری نیز مداحی را برگزار کردند تا مردم محله بدون آنکه از منازل خود بیرون بیایند، لحظاتی از این برنامه بهره ببرند.
حجت‌الاسلام فلاح یکی دیگر از اقدامات این مسجد را برگزاری روضه‌های محدود در مناطق کم‌برخوردار اطراف تهران و پخش غذای گرم بین خانواده‌های بی‌بضاعت اعلام کرد و افزود: در این زمان توانستیم ۱۰هزار غذای گرم میان نیازمندان توزیع کنیم.
وی تاکید کرد: یکی دیگر از اقدامات مسجد که با استقبال زیادی هم روبه‌رو شد، برگزاری مراسم ختم مجازی برای خانواده‌هایی بود که در این ایام عزیزان خود را از دست داده و امکان برگزاری مراسم را ندارند؛ مسجد شرایط برگزاری آنلاین مراسم ختم را مهیا کرده و با همکاری شهرداری محله اطلاع‌رسانی لازم را برای مردم عزیز انجام می‌دهد و از طریق شرایطی که اعلام شده خانواده‌های داغدار می‌توانند به ما اطلاع بدهند تا برای آنها مراسم ختم برگزار کنیم.
امام جماعت مسجد جامع المهدی(عج) با اشاره به طرح «گشت سلامت» ابراز داشت: در این طرح افرادی را آموزش داده و در ساعات پرتردد به محله اعزام می‌کنیم تا به کسانی که بهداشت یا پروتکل‌های اعلامی را رعایت نمی‌کنند تذکر بدهند، برای مثال چنانچه کسی ماسک نمی‌زند با روی خوش با او صحبت کرده و ماسکی از سوی مسجد به فرد مورد نظر هدیه می‌دهند. در یک اقدام جمعی سعی کردیم به مساجد دیگر محله‌ها سر بزنیم تا آنها را نیز به عنوان بازوهای توانمند با خود همراه کنیم، در واقع تشکل‌های مسجدمحور را راه‌اندازی کرده‌ایم تا مساجد و بسیج منطقه هر هفته یک جلسه مشترک داشته باشند و درباره فعالیت و تجارب خود تبادل نظر کنند. در یک حرکت جهادی غربالگری اهالی محله را انجام دادیم، در همین راستا هم سعی کردیم اقلام مورد نیاز مردم را با رایزنی با بخش‌های مختلف تهیه کرده و با قیمت مناسب‌تر در اختیار مردم قرار دهیم.
امام جماعت مسجد جامع المهدی(عج) در پایان گفت: به طور کلی مسجد ما در چند محور استفاده از ظرفیت بسیج در مقابله با کرونا، کمک مومنانه، مشاوره‌های پزشکی، تاسیس غرفه سلامت برای توزیع مواد ضدعفونی با قیمت پایین میان اهالی محله، برگزاری ختم آنلاین، ارتباط شبکه‌ای با مساجد محله، غربالگری محله و جمع‌آوری یک بانک اطلاعاتی از خانواده‌ها، ضدعفونی معابر، پخش دعا و استغفار، ارتباط با نمازگزاران و… فعالیت دارد.
***
جهادگران پیامبر اعظم(ص) یار و یاور کادر درمانی
حجت‌الاسلام مصطفی گلی‌زاده، امام جماعت مسجد حضرت مهدی(عج) شهرری درباره فعالیت‌های این مسجد در مقابله با کرونا گفت: با توجه به اینکه مسجد ما در همسایگی بیمارستان فیروزآبادی است، از همان روزهای اول با همراهی گروه جهادی پیامبر اعظم(ص) به یاری کادر درمان این بیمارستان رفتیم.
وی ادامه داد: در نخستین اقدام چند طبقه از ساختمان نیمه‌کاره‌ بیمارستان را که در پشت ساختمان اصلی در حال ساخت بود تجهیز کردیم. پس از آن محل مورد نظر را ضدعفونی و برای بخش ویژه بیماران کرونایی آماده کردیم. سپس تجهیزات لازم را با همراهی کادر درمان در محل موردنظر مستقر کردیم؛ در شرایطی که بیمارستان با این ویروس ناشناخته و حجم مراجعات زیاد روبه‌رو شده بود، کمک شایانی به بیمارستان در این زمینه شد.
امام جماعت مسجد حضرت مهدی(عج) در ادامه تاکید کرد: پس از آماده‌سازی بخش ویژه کرونا در این ساختمان کار ضدعفونی ساختمان بیمارستان اصلی را آغاز کردیم؛ ابتدا بخش‌های پرتردد چون اورژانس و فضاهای باز را ضدعفونی کردیم و سپس سراغ شست‌وشو و ضدعفونی کلی بیمارستان رفتیم، همچنین مقابل در بیمارستان موکب سلامت را برای ضدعفونی ماشین‌ها و مردمی که تردد می‌کردند بر پا کردیم.
حجت‌الاسلام گلی‌زاده یادآور شد: در ادامه با کمک بیمارستان لیست بیمارانی را که به علت کرونا فوت کرده یا خوشبختانه فرد مبتلا مرخص شده اما نیازمند قرنطینه خانگی بوده است را دریافت و به منزل آنها مراجعه کردیم تا کار ضدعفونی محل را انجام دهیم. در اقدامی دیگر سراغ فوتی‌های کرونایی داخل بیمارستان رفتیم و ضمن تعاملی که با بیمارستان داشتیم، نیروهای جهادی آقا و خانم کار تیمم و کفن بیماران را در بیمارستان انجام می‌دادند.
وی افزود: در کمک به کادر درمان و بیماران نیز میان‌وعده‌هایی را تهیه و توزیع می‌کنیم که نزدیک به ۲۰ هزار میان‌وعده با کمک گروه‌های جهادی تهیه و توزیع شده است، البته در این زمینه بسیاری از مردم نیز در خانه‌های خود با تهیه میان‌وعده‌های مختلف ما را همراهی کردند.
امام جماعت مسجد حضرت مهدی(عج) خاطرنشان کرد: همچنین برای روحیه بخشیدن به کادر درمان برای آنها جشن تولد گرفتیم و حتی در اعیادی چون نیمه شعبان در بیمارستان مراسم جشن برگزار کرده و به بسیاری از کادر درمان سفر زیارتی هدیه دادیم، همچنین در روز میلاد امام حسین(ع) از پاسداران مدافع سلامت (کسانی که بیشترین شیفت و ساعت حضور در بیمارستان را پر کردند) و در روز میلاد حضرت عباس(ع) از جانبازان مدافع سلامت تقدیر و تشکر و هدیه‌هایی را به رسم یادبود به عزیزان کادر درمان اهدا کردیم.
حجت‌الاسلام گلی‌زاده در ادامه گفت: در لحظه تحویل سال نیز مراسمی را در اورژانس بیمارستان برپا کرده و با شاخه گل و هدایای تبرکی به استقبال پزشکان و پرستاران رفتیم، همچنین از نخستین شهید مدافع سلامت شهرری دکتر شهید کامران بیات که درگیر بیماری سرطان نیز بود اما میدان نبرد با کرونا را ترک نکرد- با آنکه ایشان را از حضور در بیمارستان و فعالیت منع داشته بودند اما از در خانه ماندن امتناع کردند- تجلیل شد و با حضور در خانه این شهید از خانواده آن عزیز سفر کرده تقدیر به عمل آمد.
وی ابراز داشت: در ایام اربعین نیز به محله خیرآباد ورامین رفته و کار پرچم‌آرایی را به همراه برگزاری روضه‌های محدود با پخش غذا داشتیم، همچنین در مدت حضور در این منطقه مواد ضدعفونی‌کننده و دارو نیز به صورت رایگان در اختیار اهالی محترم این منطقه قرار دادیم.
امام جماعت مسجد حضرت مهدی(عج) در ادامه با اشاره به موج جدید کرونا در کشور گفت: از ۱۱ آبان‌ماه تا ۱۳ آذرماه فاز دوم فعالیت جهادی خود را آغاز کردیم، در این دوران طرحی با عنوان «همیار بیمار» را طراحی کردیم که بر اساس آن نیروهای جهادی آقا و خانم پس از گذراندن دوره‌های آموزشی به بیمارستان اعزام شدند تا در شیفت‌های صبح و عصر در ۶ بخش بیمارستان فیروزآبادی کنار بیماران باشند و هر آنچه را بیماران محترم نیاز دارند انجام دهند، البته تمام اقدامات گروه جهادی در حوزه کارهای عمومی و کارهای تخصصی بر عهده پرستاران و کادر درمان بیمارستان بود. نکته جالب این طرح حضور نیروهای جهادی بین سنین ۱۵ تا ۴۰ سال بود.
حجت‌الاسلام گلی‌زاده با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی مسجد حضرت مهدی(عج) تصریح کرد: در این بخش مسجد برای نیروهای جهادی که در قالب طرح «همیار بیمار» در مسجد مستقر بودند برنامه‌های متنوعی اعم از استفاده از کارشناسان پزشکی، مذهبی و پخش بیانات رهبر معظم انقلاب برای کارهای جهادی داشته است، در واقع سعی داشتیم کار جهادی را از جهات مختلف برای مخاطبان خود تبیین کنیم.
وی ادامه داد: همچنین در طرح «خانه به خانه» نیز سعی کردیم اطلاعات تمام خانه‌های محل را به عنوان یک بانک اطلاعاتی جمع‌آوری کنیم؛ هدف از این طرح اطلاعات دقیق و نوع ارتباط با خانواده‌های محل بود تا از این طریق بتوانیم خواسته‌ها و مایحتاج اهالی را تامین کنیم.
امام جماعت مسجد حضرت مهدی(عج) اضافه کرد: در ۳۳ روز فاز دوم فعالیت مسجد ۳۵۰ هزار آبمیوه تهیه و بین کادر درمانی و بیماران توزیع شد، همچنین با کمک خیرین مایحتاج‌ بخش‌های مختلف بیمارستان اعم از لیوان، آب معدنی، چای، پوشک، لباس و… را نیز تامین کرده‌ایم.
حجت‌الاسلام گلی‌زاده با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر کمک مومنانه و کارهای مسجد حضرت مهدی(عج) در این زمینه گفت: در این طرح ۱۹۰بسته معیشتی آماده و در بین خانواده‌های نیازمند توزیع شد، البته بسته‌های بهداشتی نیز بر اساس ضرورت و تقاضای مردم نیازمند بین آنها توزیع شده است، در همین راستا همچنین هزینه بیمارانی را که به دلیل مشکلات مالی امکان تسویه‌حساب با بیمارستان را نداشته‌اند نیز با کمک خیرین تقبل کرده‌ایم.
وی در پایان خاطرنشان کرد: در حین این فعالیت‌ها پخش ماسک و محلول ضدعفونی‌کننده بین خانواده‌های نیازمند و بیماران در بیمارستان‌ها را در دستور کار داشته‌ایم، همچنین برای بالا بردن روحیه بیماران بیمارستان فیروزآبادی، در میلاد حضرت رسول اکرم(ص) با یک شاخه گل و هدایای تبرکی به عیادت بیماران بیمارستان رفتیم.

منبع: روزنامه وطن امروز

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!