حجت الاسلام والمسلمین قمی:

حفظ سلامت مردم منافاتی با عزاداری و تعظیم شعائر ندارد

حفظ سلامت مردم منافاتی با عزاداری و تعظیم شعائر ندارد
مجتبی عظیمی
0
۱۳ مرداد ۱۴۰۰

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ضمن تأکید بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در مراسمات عزاداری و حفظ سلامت عزاداران حسینی، گفت: رعایت این امر مهم با تعظیم شعائر و اقامه مراسم عزاداری منافاتی ندارد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد هدایت، همایش مجازی «محرم»، با حضور ۱۰ هزار نفر از روحانیون شبکه امامان محلات و مبلغان شاخص در مراکز استان‌ها و ۴۰۰ شهرستان، سراسر کشور، با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی و بنیاد هدایت برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ضمن تقدیر از مجاهدت‌های مبلغان و شبکه امامت در گره گشایی از مشکلات مردم و خدمت رسانی در عرصه‌های مختلف اجتماعی، اظهار داشت: نمونه ای از اجتماع مؤمنانه طلاب، مهرواره پربرکت محله همدل بود که به همت شما عزیزان اتفاق افتاد و توانستید مردم را به پای حل مسئله های محله خود بیاورند.
وی مهرواره محله همدل را کار بسیار ارزنده ای دانست و گفت: کسانی که در حوزه مدیریت کار کرده اند، می‌دانند که یکی از سخت‌ترین کارها در جوامع انسانی این است که اراده های مردمی را تجمیع کرده و به هم پیوند بزنند تا به حرکت‌های مردمی در عرصه‌های مختلف بینجامد.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی محرم را قله کارکرد مذهبی و تعظیم شعائر اسلامی خواند و بیان داشت: دایره وسیع تری از دست رسی به مخاطب در دهه محرم برای ما رقم می خورد. توقع طبیعی مردم این است که در این ماه مجال استفاده از مراسمات عزاداری برای آنها فراهم شود.
باید در مراسمات عزاداری مراقب سلامت مردم باشیم
حجت الاسلام والمسلمین محمد قمی با تأکید بر اینکه باید در مراسمات مراقب سلامت مردم باشیم، گفت: این جزو مسئله‌های ضروری و اجتناب ناپذیر است اما این منافاتی ندارد با اینکه می خواهیم عزاداری بشود و تعظیم شعائر داشته باشیم. ما دنبال آن هستیم که بهتر از سال های قبل این کار را انجام بدهیم از فضاسازی محله و منطقه گرفته تا خود برنامه هایی که اجرا می شود.
وی افزود: ما از تعظیم شعائر کوتاه نمی آییم؛ این هویت ما است. تعظیم شعائر باید از سوی مردم انجام بشود اما اگر علما از این حرکت حمایت نکنند حتما خسارت خواهیم دید. مراسمات محرم را مردم برگزار می کنند ولی ما خادمی هستیم که باید برگزاری این مراسمات را تسهیل کنیم.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی تصریح کرد: هر اندازه که بتوانیم باید کاری کنیم که حال و هوای شهر و محله ما امام حسینی شود؛ تعظیم شعائر عهد مؤمنانه جمعی بین ما است و امسال این مهم بهتر از سال های گذشته انجام خواهد شد.


حجت الاسلام والمسلمین محمد قمی با اشاره به آیه «وَ مَن یُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللَّهِ فَإِنَّهَا مِن تَقْوَى الْقُلُوب» گفت: همانطور که می دانید دشمن ایمان مردم را مورد هدف قرار داده است و ایمان مردم با تعظیم شعائر تقویت می شود.
وی با بیان اینکه تحکیم رابطه مردم، مسجد و امام در محرم بهتر اتفاق می افتد، ابراز داشت: گاهی ممکن است پیام ما از طریق شعری که برای مداح آماده شده است به مخاطب منتقل شود، گاهی از طریق پرچمی که در محل برگزاری مراسم نصب شده، این اتفاق می افتد.
تحکیم بنیان خانواده؛ ضرورت امروز جامعه
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در تبیین معارف اسلامی اولویت بندی و توجه به ضروریات امروزی جامعه را بسیار مهم دانست و گفت: آنچه که نهضت و انقلاب به آن نیاز دارد را باید به صورت هنرمندانه برای مردم تبیین کرده و به آنها بپردازیم. امروز رهبر معظم انقلاب بر مسئله خانواده تأکید ویژه دارند و می فرمایند دشمنان اسلام می خواهند بنیان خانواده را مضمحل کند؛ بنابراین پرداختن به این موضوع حتما یکی از وظایف ما است.
حجت الاسلام والمسلمین محمد قمی مسئله جمعیت را ضرورت راهبردی نهضت در شرایط فعلی برشمرد و خاطرنشان کرد: این ضرورت ها را باید به نیاز محله و منطقه خود پیوند بزنید.
وی بیان داشت: ما نسل به نسل در پناه سیدالشهدا(ع) رشد کرده و بزرگ شده ایم و به تعبیر شهید سلیمانی ملت امام حسینیم؛ بنابراین می خواهیم امتداد این حرکت را در خانواده های پر برکت داشته باشیم.
گسترش فعالیت‌های شبکه امامت در شهرها و روستاها اتفاق بسیار بابرکتی است
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی امتداد یافتن شبکه امامت در شهرها و روستاها را اتفاق با برکتی دانست و گفت: الحمدلله شما در کار خود موفق هستید و ما داریم با دقت فعالیت‌های شما را ارزیابی می کنیم و می بینیم که کارهای شما بسیار مؤثر است.
حجت الاسلام والمسلمین محمد قمی ادامه داد: اگر اجتماع مؤمنانه ما طلبه‌ها بر تعظیم شعائر تعلق بگیرد و در محلات و روستاها این مسئولیت را برعهده بگیریم، بستر تبیین ضروری ترین معارف امروز نهضت فراهم خواهد شد.
گفتنی است در این همایش حجت الاسلام والمسلمین حریزاوی مقائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان عضو هیئت امنای بنیاد هدایت، حجت الاسلام سیدناصر میرمحمدیان مدیرعامل بنیاد هدایت، حجت الاسلام جنتی مدیرکل اعزام مبلیغین، حجت الاسلام رضا غلامی قائم مقام بنیاد هدایت نیز به ایراد سخن پرداختند.

در دیگر رسانه ها:
خبرگزاری مهر

خبرگزاری حوزه

خبرگزاری شبستان

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!