با ابتکار امام روستا علی آباد جوانمرد رقم خورد؛

جوانانی که پاگیر روستا شدند و از مهاجرت صرف نظر کردند

جوانانی که پاگیر روستا شدند و از مهاجرت صرف نظر کردند
رضا رفیعی‌مهر
0
۲۵ فروردین ۱۴۰۱

حجت الاسلام جوانمرد با یک طرح ابتکاری زمینه اشتغال جوانان را در روستا فراهم کرده و از سوی دیگر مانع مهاجرت آن ها شده است.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، به سراغ حجت الاسلام افشین جوانمرد امام روستاهای علی آباد جوانمرد و حیدر آباد رفتیم تا با گوشه ای از فعالیت ها و خدمات او آشنا شویم.

امام روستای علی آباد جوانمرد در ابتدا از خدمات گروه جهادی تبلیغی جهادی سفیران مهر می گوید که با تلاش های او و خواهران و برادران طلبه شکل گرفته است و خدمات عمرانی، فرهنگی و معیشتی را به مردم منطقه خود ارائه می دهد.

او اقدامات گروه جهادی سفیران مهر را اینچنین روایت می کند: کار ما در این گروه جهادی شامل کارهای عمرانی نظیر احداث غسالخانه، تعمیر خانه عالم روستا، رنگ آمیزی مدارس و سرویس بهداشتی و حمام منازل نیازمندان است. 

کارهای گروه جهادی سفیران مهر در بخش تبلیغی و معیشتی نیز ارزشمند است. ارائه کمک های معیشتی به نیازمندان و و بیماران کرونایی از این جمله است. 

به گفته حجت الاسلام جوانمرد این گروه جهادی نخستین گروه در استان لرستان است که در زمینه کفن و دفن درگذشتگان کرونایی ورود کرده است. در شرایطی که بسیاری از مردم از این موضوع هراس داشتند.

این امام روستا به موضوع اشتغال نیز ورود کرده و با تهیه چند چرخ خیاطی در ایام کرونا کارگاه تولید ماسک را با حضور بانوان راهه اندازی کرده است. در حال حاضر هم که نیاز به تولید ماسک مرتفع شده ۲ نفر از بانوان روستا به کار خیاطی در کارگاه ادامه می دهند و به تولید البسه می پردازند.

او برای توسعه اشتغال برنامه های دیگری را هم دنبال می کند و با رایزنی های او یکی از خیرین آمادگی خود را برای کمک به ایجاد کارگاه پرورش قارچ یا دامداری اعلام کرده است. تنها شرط این خیر برای همکاری اشتغالزایی ۱۰ نفر جوانان روستا است.

برخی از جوانان به علت نبود شغل و درآمد بنای مهاجرت به شهرهای بزرگ را داشتند. اما یک طرح ابتکاری سبب شد تا در روستا بمانند. با کمک خیرین نزدیک به ۲۰ هکتار زمین کشاورزی اجاره و در اختیار جوانان روستا قرار گرفت تا در آن کشاورزی کنند و همین سبب شد تا آن ها از مهاجرت منصرف شوند. ۱۰ خانوار در این زمین ها بهرمند شده اند و بخشی از درآمد سالیانه آن ها به عنوان اجاره برگردانده می شود و صرف امور خیر می شود.

حجت الاسلام جوانمرد در خصوص فعالیت های خود در زمینه مبارزه با اعتیاد نیز می گوید: با تلاش های صورت گرفته ۲ نفر از جوانان که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کردند موفق به ترک کامل اعتیاد شدند. علاوه بر این به این افراد و خانواده هایشان به صورت ماهیانه کمک می کنیم.

پدر این امام روستا خود یکی از واقفین است. او باغ میوه ای را وقف کرده که درآمد حاصل از فروش میوه های آن برای کمک به نیازمندان اختصاص داده می شود.

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!