محله اربعینی؛

رسم جالب اهالی یک محله در برگزاری پیاده‌روی یک کیلومتری/ میزبانی زائران اربعین از جاماندگان

رسم جالب اهالی یک محله در برگزاری پیاده‌روی یک کیلومتری/ میزبانی زائران اربعین از جاماندگان
مجتبی عظیمی
0
۱۷ مرداد ۱۴۰۲

اهل محله مسجد حضرت ابوالفضل(ع) مسیر یک کیلومتری مسجد تا امامزاده ابراهیم بابلسر را در روز اربعین قدمگاه عاشقی دوستداران و محبان سیدالشهدا(ع) می‌کنند و موکب داران نیز از زائران از راه دور امام حسین(ع) پذیرایی می کنند؛ بچه‌های مسجد حضرت ابوالفضل(ع) نیز در این مسیر چندین موکب هر ساله راه اندازی می‌کنند و خود را در ثواب خدمت به عزاداران و جاماندگان اربعین شریک می‌کنند.

به گزارش مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام هادی تقی پور مرزونی امام محله مسجد حضرت ابوالفضل(ع) شهرستان بابلسر از توابع استان مازندران است.

حجت الاسلام تقی پور ۱۶ سالی می شود که در کسوت تبلیغ دین و نشر معارف اهل بیت(ع) می کوشد و اکنون ۳ سال است که در این مسجد و محله به خدمت رسانی به مردم است.

این امام محله با شروع فصل تعطیلات مدارس اقدام به برگزاری کلاس های اوقات فراغت برای دانش آموزان کرده است و در این کلاس ها برنامه های قرآن، احکام و قرائت قرآن به کودکان و نوجوانان آموزش داده می شود. در کنار برنامه های آموزشی برنامه های تفریحی و ورزشی نیز برقرار است.

مسجد حضرت ابوالفضل(ع) با شروع ماه محرم الحرام میزبان برنامه های عزاداری و سوگواری سالار شهیدان بود و هر شب نیز اهالی بانی برنامه ها مجلس امام حسین(ع) بودند و این برنامه ها به صورت مستمر تا پایان ماه صفر نیز ادامه پیدا می کند.

هر چند پس از عاشورای حسینی برنامه های عزاداری به ظاهر کم رونق می شوند اما اهالی این محله نیز خود را برای ایام اربعین آماده می کنند؛ برخی از مردم از چندین روز مانده به اربعین خود را به کربلا و مسیر پیاده روی می رسانند و در خیل زائران مسیر بهشت قدم می زنند و حتی برخی از مردم بانی می شوند تا کسانی که وسع مالی ضعیف تری دارند از این فیض زیارت جا نمانند و به زیارت امام شهیدان بروند.

اغلب زائران حضرت سیدالشهدا(ع) یک هفته مانده به اربعین بر می گردند تا حال و هوای اربعین و پیاده روی با صفایش را در محل خود زنده کنند و مسیر راه کربلا را برای جاماندگانی که نتوانسته اند خود را به کربلا برسانند، تا محله خود بکشانند.

اهل محله مسجد حضرت ابوالفضل(ع) مسیر یک کیلومتری مسجد تا امامزاده ابراهیم بابلسر را در روز اربعین قدمگاه عاشقی دوستداران و محبان سیدالشهدا(ع) می کنند و موکب داران نیز از زائران از راه دور امام حسین(ع) پذیرایی می کنند که بچه های مسجد حضرت ابوالفضل(ع) نیز در این مسیر چندین موکب هر ساله راه اندازی می کنند و خود را در ثواب خدمت به عزاداران و جاماندگان اربعین شریک می کنند.

البته که برنامه های عزاداری شهدای کربلا با اربعین به پایان نمی رسد و از اربعین تا شهادت امام رضا(ع) نیز هر شب برنامه های ویژه عزاداری و سینه زنی ادامه پیدا می کند.

در دیگر رسانه ها ببینید:
خبرگزاری شبستان

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!