پایه گذاری روضه‌های خانگی در یکی از محلات حاشیه نشین بشرویه

پایه گذاری روضه‌های خانگی در یکی از محلات حاشیه نشین بشرویه
نعلبندی
0
۰۹ شهریور ۱۴۰۲

احیا و توجه به برپایی روضه‌های خانگی مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته؛ چرا که روضه‌های خانگی روحیه معنویت را در خانواده‌ها تقویت می‌کند.
حجت الاسلام نظری پیرو این تاکید رهبری  در ایام محرم و صفر امسال در محله تبلیغی خود که یکی از مناطق پر آسیب در حاشیه شهرستان است، روضه‌های خانگی را پایه گذاری کرده تا در این ایام حال و هوای منازل افراد نیز رنگ و بوی اربعینی و حال و هوای حسینی به خود بگیرد.

به گزارش خبرنگار مرکز رسانه بنیاد هدایت، حجت الاسلام مهدی نظری متولد سال ۱۳۵۸ و از طلبه‌های فعالی که در یکی از محله‌های آسیب پذیر و حاشیه شهر شهرستان بشرویه استان خراسان جنوبی به فعالیت مشغول است.
او حدود ۲۰ سال است که توفیق انجام فعالیت تبلیغی دارد و ۱۰ سالی می‌شود که در شهرستان بشرویه فعالیت می‌کند که از این ده سال ۸ سال آن را در محله کنونی به فعالیت پرداخته است.
این طلبه پرتلاش این روزها همچون دیگر افراد هم صنف خود، به انجام اقداماتی برای شور و حال بخشی بیشتر به ایام اربعین پرداخته است.
برپایی موکب و مجالسی در سطح محله و مسجد و به راه انداختن هیئت جوانان و احیای روضه‌های خانگی از جمله اقدامات این روزهای او بوده است.
این طلبه البته روضه‌های خانگی را نیز از ابتدای محرم فرهنگ سازی کرده و این مجالس تا پایان اربعین نیز ادامه خواهد داشت تا حال و هوای منازل افراد رنگ و بوی اربعینی و حال و هوای حسینی به خود بگیرد.
یکی از مهم ترین برنامه‌های او برای ایام اربعین برنامه ریزی برای حرکت جاماندگان است که قرار است فاصله ۱۵ تا ۲۰ کیلومتری از مسیر تعیین شده در شهرستان را به یاد سید و سالار شهیدان طی طریق کنند تا جاماندگان اربعین نیز از حال و هوای ناب این روز بزرگ بی بهره نمانند.
به راه انداختن کاروانی خودرویی از محله تبلیغی حاج آقا نظری و آغاز این حرکت از مسجد حضرت حجت تا امامزاده شهرستان که با همت جوانان صورت گرفته و آماده سازی وسایل صوت و مداحی برای شور بخشی به این مراسم از دیگر برنامه‌های او می‌باشد که این برنامه در نهایت به اقامه نماز ظهر و عصر و ناهار ختم می‌شود و در مسیر حرکت نیز موکب‌هایی برپا می‌شود.
به همت مسجد حضرت حجت محله، همچنین کاروانی متشکل از ۳ اتوبوس برای پیاده روی اربعین راهی کربلا شده که این کاروان قبل از فرا رسیدن اربعین به محله باز می‌گردند و در برنامه‌های تدارک دیده شده برای این ایام شرکت می‌کنند.
با توجه به اهمیت معرفی فرهنگ عاشورا این امام محله از ابتدای محرم دست به کار شده و برنامه‌هایی را برای ایام عزاداری اباعبدالله طرح ریزی کرده است که ۱۰ شب اول محرم مراسمات ویژه‌ای را تدارک دید و هرشب برنامه سخنرانی و عزاداری توسط جوانان و نوجوانان برگزار شد.


یکی از برنامه های قابل توجه مسجد حضرت حجت، راه اندازی هیئت ریحانه الحسین ویژه جوانان بوده که در جذب جوانان به مسجد و رغبت آنان به شرکت در مراسم عزاداری امام حسین(ع) موثر بوده است که این هیئت هرساله از شب ششم به بعد حرکت‌های خیابانی و دسته روی‌های خود را آغاز می‌کند.
این مسجد برنامه‌های خود را البته محدود به دهه اول محرم نکرده و بعد از این دهه نیز هرشب برنامه عزاداری در مسجد برقرار بوده است.


به لطف حضور حاج آقا نظری در محله در طول سال نیز فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی مختلفی در مسجد انجام می‌شود به طور مثال نشست‌های بصیرتی در طول سال هم در مسجد و هم در پایگاه بسیج و در فضاهای عمومی همچون پارک‌ها یا اماکن پر رفت و آمد محله برگزار می‌شود.


حاج آقا نظری تمام این اقدامات را با هدف آسیب زدایی از منطقه انجام می‌دهد و در تلاش است تا با جذب حداکثری مردم به مسجد و هیئت بویژه جذب جوانان، این آمادگی را در آنان ایجاد کند که به‌ سمت زمینه سازی ظهور حرکت کنند.
او معتقد است تا جامعه مهیا نشود، ظهور اتفاق نخواهد افتاد و می‌گوید: اکنون تلاش‌هایی از سوی دشمن برای ورود ضربه به کشور صورت می‌گیرد که ما باید در مقابل این اقدامات آنان یک حرکت متقابل داشته باشیم. ‌‌
این طلبه فعال البته تلاش‌هایی برای رفع آسیب‌های موجود در این منطقه نیز داشته که برگزاری جلسات مشاوره و معرفی افراد معتاد به مراکز ترک اعتیاد و رایزنی با مجموعه‌های مختلف برای رفع مشکل اشتغال آنان از جمله اقداماتی بوده که در جهت مرتفع کردن مشکلات و معضلات موجود در محله انجام داده است.

نظر خود را ثبت کنید

لینک کپی شد!